Informacje

POWIAT. W marcu emeryci i renciści dostaną wyższe wypłaty

Dzięki podniesieniu kwoty wolnej od podatku ZUS zwróci emerytom i rencistom nadpłacony podatek – jednorazowo mogą liczyć nawet na kilkaset złotych w marcowej wypłacie. To doskonała wiadomość dla osób z niskimi świadczeniami.

Kwota wolna od podatku została podniesiona dwa razy – najpierw w 2017 r. z 3091 zł do 6600 zł rocznie, potem w 2018 r. – do 8000 zł. Pomimo tych zmian wszyscy podatnicy płacili zaliczki na podatek dochodowy, jakby kwota wolna się nie zmieniła. Dlatego teraz seniorzy z najniższymi świadczeniami będą mogli liczyć na zwrot podatku, który nadpłacili. Z naszych wyliczeń wynika, że osoba z minimalną emeryturą, czyli 1029 zł, może liczyć na 122 złotych zwrotu. Osoba najniższą rentą z tytułu częściowej niezdolności do pracy, dostanie około 460 zł zwrotu.

Im niższe świadczenie, tym zwrot będzie większy. Nie trzeba wypełniać żadnych wniosków, aby dostać te pieniądze. ZUS sam rozlicza seniorom podatki i wysyła im tylko formularz PIT-40A. To z PIT-u emeryci i renciści dowiedzą się, ile wynosi ich nadpłata podatku. Co jednak ważne, ZUS uwzględni ją w wypłacie marcowej emerytury.

ZUS

foto: pixels.com
Poprzedni artykułNastępny artykuł

7 komentarzy

 1. gdzie pracujesz przy tablecie smieciu

 2. @Zorientowana
  15 lutego 2019 o 00:20
  Przypuszczalnie eutanazja pracowała w cyrku, tam składek nie płacą.

  Masz rację w cyrku, w cyrku o nazwie PRL..

 3. Przypuszczalnie eutanazja pracowała w cyrku, tam składek nie płacą.

 4. @XYZ
  13 lutego 2019 o 22:35

  cyt.
  ” ile lat pracowała Pani/Pan”

  22 lata pracy…

 5. eutanazja, to ile lat pracowała Pani/Pan. Ile składek wpłaciła Pani/Pan.

Send this to a friend