Informacje, Video

POWIAT. Usuwanie gniazd os i szerszeni – nie rób tego samodzielnie

Strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Oświęcimiu ostrzegają, przed próbami usunięcia gniazd os i szerszeni na własną rękę. Zobacz co należy zrobić w takiej sytuacji.

Zasady bezpieczeństwa: nie zbliżamy się do gniazda owadów na odległość mniejszą niż 20 m w terenie otwartym lub opuszczamy pomieszczenie gdzie one się znajdują, nie podejmujemy samodzielnej próby usunięcia, nie drażnimy ich pryskaniem, ostrzeżenie innych osób (np. oznakowanie miejsca wokół), do usuwania owadów wzywamy wyspecjalizowane.

Przyjecie zgłoszenia przez straż wymaga wskazania m.in. miejsca usytuowania gniazda, rodzaju obiektu, zagrożenia dla przebywających osób (w szczególności grup dzieci lub osób o ograniczonej zdolności do poruszania się). W przypadku gdy usytuowanie owadów nie zagraża bezpośrednio ludziom, strażacy nie są zobowiązani do usuwania takiego zagrożenia. Na stronach komend PSP, w tym PSP Oświęcim w zakładce Dane – Porady na temat bezpieczeństwa znajdują się wykazy firm usuwających owady. Dyżurny nie wskaże konkretnej firmy. Jeśli zgłoszenie zostanie przyjęte – np. owady przy wejściu do budynku użyteczności publicznej, brak możliwości innego wejścia, zagrożenie dla osób, to takie charakterystyczne zagrożenia są usuwane. Zdarzają się jednak zgłoszenia typu – latające szerszenie czy osy obok budynku – trudno żeby strażacy je wyłapali.

Jeśli musimy zgłosić takie zdarzenie to jeszcze raz podkreślę, że ważny jest rodzaj obiektu, zagrożenie dla osób. To dyżurny PSP decyduje o zasadności podjęcia interwencji na podstawie użytkowanych służbowo „Zasad postępowania podczas interwencji w związku ze zgłoszeniem zagrożenia od rojów lub gniazd owadów błonkoskrzydłych” zatwierdzonych przez Komendanta Głównego PSP.  Stąd też nie wszystkie zgłoszenia są przyjmowane, bo zdarzało się w przeszłości, że ludzie żądali usunięcia owadów w lesie, polu, łące, w sadach itp.

KP PSP Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend