Informacje

POWIAT. Szansa dla dłużników ZUS

Coraz więcej przedsiębiorców z zaległościami składkowymi wobec ZUS spłaca należność w formie rat. W ciągu dwóch ostatnich lat liczba układów ratalnych zawieranych w oświęcimskim inspektoracie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych podwoiła się.

– Dłużnicy starający się o raty mają ułatwione zadanie ponieważ znacznie ograniczono zakres dokumentów niezbędnych do przyznania ulgi. Warunkiem udzielenia układu ratalnego jest wystąpienie do ZUS z wnioskiem oraz dostarczenie dokumentów niezbędnych do oceny sytuacji finansowej płatnika = mówi Jacek Pyrek, kierownik Inspektoratu ZUS w Oświęcimiu.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych pomaga klientom, którzy mają problem z terminowym opłaceniem składek. W przypadku trudności finansowych przedsiębiorca może wystąpić do Zakładu z wnioskiem o układ ratalny.

Z danych Inspektoratu ZUS w Oświęcimiu wynika, że z roku na rok wzrasta liczba klientów korzystających z tej formy pomocy spłaty należności. W połowie tego roku oświęcimski ZUS zawarł 227 układów ratalnych. Dla porównania, w połowie 2016 r. było ich 112, a w połowie zeszłego roku – 124.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych na skutek akcji „Prosto z ZUS” uprościł również formularze i język używany w kontaktach z klientami.

– Przedsiębiorca, który ma kłopoty finansowe może liczyć w ZUS na pomoc doradcy ds. ulg i umorzeń. Doradca pomaga przy kompletowaniu dokumentów i składaniu wniosku oraz prowadzi krok po kroku przez wszystkie inne formalności. Doradca dostępny jest dla klientów w oddziale ZUS
w Chrzanowie – wyjaśnia Anna Szaniawska, regionalny rzecznik ZUS w województwie małopolskim

Rozłożenie należności z tytułu składek na raty daje możliwości uregulowania tych należności
w dłuższym okresie czasu, uzgodnionym z ZUS, bez konsekwencji przymusowego ich dochodzenia
w trybie egzekucji. Harmonogram spłaty zadłużenia, określający m.in. liczbę rat, uzależniony jest od możliwości płatniczych zobowiązanego i ma na celu umożliwienie dalsze funkcjonowanie przedsiębiorcy na rynku.

ZUS Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł

2 komentarze

  1. Ja mam zgoła inne doświadczenia – bardzo pomocne osoby tam pracują, otrzymałem pomoc jak miałem wypadek. Bardzo krzywdząca jest Twoja opinia.
    Tak samo odnośnie tego co piszesz Przedsiębiorca płynności Finansowej widuję takich w wypasionych brykach, a nie płacą składek za swoich pracowników – czy to fair?

  2. W to, że ZUS ma jakąś ludzką twarz – nie uwierzę. Każdy mój kontakt z tą instytucją kończył się skokiem ciśnienia.
    Jeśli coraz więcej przedsiębiorców występuje o rozłożenie składek na raty to znaczy, że coraz więcej firm ma problemy z płynnością finansową.

Send this to a friend