Informacje

POWIAT. Sukcesy strażaczek z powiatu oświęcimskiego

W dniu 30 września 2017 r. w  Czułówku (gm. Czernichów) odbył się Wojewódzki Konkurs Kronik i Monografii Ochotniczych Straży Pożarnych „Historia Zaklęta w Kronikach”.

W przeglądzie wzięło udział 16 autorów kronik i 5 autorów  monografii/opracowań reprezentujących powiaty woj. małopolskiego. Zbiory przedstawione do konkursu były wyjątkowe, niektóre OSP przedstawiły komisji po kilka tomów kronik. Najstarszą okazała się kronika z OSP Łęki( pow. oświęcimski), której zapisy zapoczątkowano w 1893 r. W konkursie uczestniczyli laureaci eliminacji powiatowych w Oświęcimiu: OSP Zasole, OSP Łęki, MDP Bulowice, MDP Głębowice oraz autorzy opracowań/publikacji  z OSP w Malcu, OSP w Chełmku oraz ZOMG ZOSP RP w Oświęcimiu.

Pierwsze miejsce zdobyła kronika z OSP Żbik, drugie OSP Rożnowice, trzecie OSP Zakliczyn. Sukces nie ominął strażaczek z powiatu oświęcimskiego ponieważ  w kategorii kronik wyróżnienie otrzymała kronika MDP w Głębowicach- autor Karolina Obstarczyk, zaś w kategorii monografii i opracowań wyróżnienie otrzymała OSP w Malcu –autor Ewa Jonkisz za publikację historyczną z okazji Jubileuszu 90–lecia OSP w Malcu-  „ Zarysy dziejów Ochotniczej Straży Pożarnej w Malcu na tle historii sołectwa”.

Wyróżnienia mają tym większą wartość ponieważ dyplomy i nagrody druhnom wręczył sam Prezes Zarządu Głównego ZOSP RP
dh Waldemara Pawlaka uczestniczący w posiedzeniu Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP woj. małopolskiego.

Wyróżnionym gratulujemy, życzymy zapału i sukcesów w dokumentowaniu historii ochotniczego pożarnictwa.

Zdjęcia: archiwum Oddziałów ZOSP RP

Poprzedni artykułNastępny artykuł

3 komentarze

Send this to a friend