Informacje

POWIAT. Strażacy apelują – bądźcie ostrożni podczas zabaw nad wodą!

Wczoraj wieczorem (3 sierpnia) tuż po godz. 21 strażacy wyłowili z zalewu w Osieku ciało 19-letniego mężczyzny. Nastolatek zniknął pod wodą chwilę po tym jak wyskoczył z rowerka wodnego po czapkę, którą zdmuchnął z jego głowy wiatr. A wystarczyło trzymać się przepisów i założyć kapok…

19-letni mężczyzna wybrał się na rower wodny w towarzystwie innego mężczyzny i dwóch kobiet. Po tym jak wskoczył do wody przepłynął jakieś siedem metrów i zaczął się topić. Na ratunek rzucił się jego kolega, ale kiedy dotarł do miejsca, gdzie nastolatek widziany był ostatni raz na tafli unosiła się już tylko czapka – opowiada jeden ze strażaków będących wczoraj na miejscu zdarzenia.

Zgodnie z regulaminem wypożyczalni rowerków wodnych w Osieku, każdy użytkownik wypożyczonego sprzętu ma obowiązek założyć kamizelkę, która chroni przed utonięciem. Nastolatek, który wczoraj utonął również dostał kapok, jednak ani on, ani troje jego znajomych nie założyli kamizelek.

Apelujemy do wszystkich, by nie bagatelizowali sprawy, bo kamizelki mogą uratować Wam życie – mówią strażacy z OSP w gminie Kęty. – Szok termiczny jest naturalną reakcją rozgrzanego organizmu na nagły kontakt z zimnem, co skutkuje szybkim spadkiem temperatury ciała. Należy pamiętać, że woda przewodzi ciepło znacznie lepiej i ochładza organizm 20 razy szybciej niż powietrze, dlatego w ciepłe (a zwłaszcza upalne) dni, kiedy ciało bardzo szybko się nagrzewa, może dojść do szoku termicznego – tłumaczą.

Szok termiczny przyczynia się także do hiperwentylacji, czyli przyśpieszonego, niekontrolowanego i pogłębionego oddychania. Zwiększone tempo oddychania często powoduje zaburzenia krążenia krwi, co może doprowadzić do zawrotów głowy i omdleń. Nie trudno sobie wyobrazić jak wielkie znaczenie może mieć kamizelka dla osoby, która traci przytomność będąc w wodzie…

Nagły kontakt z zimną wodą u niektórych osób może się przyczynić nawet do zatrzymania pracy serca. Podczas opalania na plaży naczynia krwionośne pod wpływem ciepła rozszerzają się i napełniają sporą ilością krwi. Zetknięcie z zimną wodą powoduje gwałtowne skurczenie się naczyń i „wypchnięcie” krwi do serca. Serce nie jest w stanie szybko pompować tak dużej ilości krwi i w konsekwencji może dojść do zatrzymania jego pracy.

Kety.pl

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend