Informacje

POWIAT. Starosta Zbigniew Starzec chce stacji pomiarowej w Oświęcimiu

W odpowiedzi na głosy mieszkańców, którzy są coraz bardziej zaniepokojeni stanem powietrza na terenie miasta Oświęcimia i Ziemi Oświęcimskiej, włodarz Powiatu zwrócił się do Głównego Inspektora Ochrony Środowiska w Warszawie o utworzenie w stolicy Powiatu stacjonarnej stacji pomiarowej.

– Żeby walka ze smogiem była rzeczywiście skuteczna, konieczne jest wprowadzenie kolejnych rozwiązań. Oprócz akcji profilaktycznych i edukacyjnych organizowanych przez Powiat Oświęcimski, pojawił się również pomysł, iż powinniśmy mieć własną miejską stację pomiaru jakości powietrza – mówi starosta Zbigniew Starzec i dodaje: – Urządzenie oprócz pomiaru podstawowych zanieczyszczeń pyłowych i gazowych (pył PM10, pył PM2,5; NO2, SO2, CO) wykonywane byłyby pomiary np. węglowodorów aromatycznych, metali ciężkich i substancji specyficznych emitowanych przez okoliczne zakłady tj. amoniak, styren, dioksyny. Proponuję lokalizację stacji w okolicach terenów przemysłowych przy ul. Chemików.

Jak wynika z przedstawionych i publikowanych pomiarów stanów jakości powietrza i badań gleby na terenie miasta Oświęcimia, w ostatnich latach następuje wzrost zanieczyszczeń. Stacjonarna stacja pomiarowa jest w obecnej sytuacji (odorowej i smogowej), panującej na terenie miasta Oświęcim i całego Powiatu Oświęcimskiego inwestycją oczekiwaną przez mieszkańców.

 

(NM)

Poprzedni artykułNastępny artykuł

24 komentarze

 1. Niedobrze mi jak już czytam i słucham o tym Staroście. Sztucznie napompowany lider. Kto go zna ten wie jaki to człowiek. PiS zgarnia miliony dla siebie. A Starcowi myślicie że zależy na Oświęcimiu? Liczy się żeby wygrać dla Pisu i realizować jego chorą politykę, liczy się wygrana i tyle, a nie Oświęcimianie i ich problemy – dlaczego tyle lat się nie liczyli?

 2. W nagłowku tego artykułu jest zdjęcie na którym widać panów wójta i starostę oraz jeszcze kogoś, a ponad nimi wielką tabelę z przekroczonymi normami zanieczyszczeń którą na dodatek mogli by owi panowie podpisać:
  ” jam to nie chwaląc się uczynił”…
  Taka to była ich aktywność w tej kadencji !.

 3. @Tutejszy
  ależ proszę uprzejmie, cała przyjemność po twojej stronie 😀

 4. Człowieku, dziękuję uprzejmie za twoją rzeczową odpowiedź. Zrozumiałem wreszcie, że będąc geniuszem, nie masz zamiaru tracić swojego cennego czasu, aby obcować na tym forum z nierozgarniętymi rozmówcami, takimi jak np. ja. Dobrej nocy życzę.
  Poza tym – i tu już nie zwracam się do „człowieka” – chciałbym uzyskać od władz samorządowych lub prokuratury jakąś krótką informację lub komunikat, co się w tej sprawie dzieje. O ile w ogóle się.

 5. @StefanB
  „Haha,człowieku z miasta,kogo chcesz zastraszyć paragrafami, znaczenia których sam nie rozumiesz???”
  Napisał ten dla którego ul.Kolbego jest w ścisłym centrum miasta. 😀

 6. @Tutejszy
  kolejny, który widzi to co chce widzieć, napisałem, że nie czułem smrodu a nie że nie widziałem dymu.
  Reszta wiedzy jest dostępna jeżeli się wie gdzie szukać, więc szukaj aż znajdziesz i zrozumiesz.

 7. Haha,człowieku z miasta,kogo chcesz zastraszyć paragrafami, znaczenia których sam nie rozumiesz???

 8. Ja bardzo się cieszę, że jesteś taki skupiony. Dlatego pewnie od razu udzielisz mi odpowiedzi: kto wydał zezwolenie na składowanie tam odpadów? Czy starosta czy wojewoda? Czy nikt nie zdawał sobie sprawy, że ostatnimi czasy lawinowo wzrosła liczba pożarów na takich składowiskach i że okoliczności wielu z nich straż pożarna określiła jako celowe podpalenia? Czy w związku z tym przeprowadzono kontrolę tego składowiska? Czy znane są przynajmniej jakieś wstępne wyniki śledztwa prokuratorskiego? Czy i tu mogło chodzić o podpalenie? Piszesz, że nie widziałeś kłębów dymu. O.K., może mieszkasz we Włosienicy. Ja widziałem.
  Jeżeli człowieku nie wiesz, to może ktoś z prokuratury, straży pożarnej albo starostwa łaskawie odpowie.

 9. @August skup się, mój komentarz dotyczył tego, przydługiego zdania z postu StefanaB. cyt. ” jak tam dochodzenie w sprawie nieprzemyslanej decyzji starostwa zezwalajacej na lokalizację składowiska śmieci w ścisłym centrum miasta,którego istnienie zakończył spektakularny pożar,w dodatku w dniu kiedy odbywał się „Marsz Żywych” ?” Tak przy okazji, ja tez mieszkam w Oświęcimiu i o pożarze dowiedziałem się z mediów, bo jakoś „zapach” nie chciał dojść, do miejsca gdzie mieszkam. jeszcze raz proszę, skup się, ogarnij się i mimo tego, że „polska jenzyk, trudna jenzyk” zrozum co chodzi.

 10. Smród czy dym nie ma logiki i ma w d… ścisłe centrum. Takimi pojęciami może operować przy dużych metropoliach a nie takim małym miasteczku, które można kamieniem przerzucić. Wystarczy trochę silniejszy wiatr i to ścisłe centrum jest zadymione.

 11. @August
  cyt.” Te parę kilometrów można zaliczyć jak centrum.”
  A logika i zdrowy rozsądek głęboko westchnęli i poszli na piwo. 😀

 12. Człowieku z miasta powietrze nie uznaje żadnych granic. Oświęcim to nie Kraków czy Warszawa. Te parę kilometrów można zaliczyć jak centrum. 😀

 13. @StefanB. po raz kolejny jestem pełen troski o twoje zdrowie. Jakiej sprawy? Pożar spowodował Starosta? Już głupszej sugestii nie potrafisz stworzyć? A może „zezwolenie” na składowisko zostało wydane nielegalnie? Jeżeli wiesz coś na ten temat, to przypominam paragraf 1 art.304 kodeksu postępowania karnego „§ 1. Każdy, dowiedziawszy się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu, ma społeczny obowiązek zawiadomić o tym prokuratora lub Policję.” Jeżeli nie masz stosowanej wiedzy o możliwości popełnienia przestępstwa, to bądź łaskaw zamilknąć.

 14. Wiadomo o co chodzi człowieku z miasta, więc nie gorączkuj się. Miasto jest w granicach administracyjnych. „Centrum miasta” to raczej nie Stawy Monowskie, Dwory, Kruki, kawałek Broszkowic, Kamieniec, itd. Natomiast „ścisłe centrum” to rzecz umowna. Śmierdziało i dymiło się w każdym razie jak cholera.

 15. @stefanB. A ty dalej w zaparte. Chyba że nie widzisz różnicy pomiędzy „ścisłym centrum miasta” a „miastem”. Jeżeli tak to współczuję.

 16. Proszę zapytać taksówkarzy,wg.ich taryfy to miasto.
  Co za gospodarz urządza śmietnik we własnym obejsciu.??

 17. @StefanB stefek są granice łgarstwa, ty je znowu przekraczasz, od kiedy to ulica Kolbego stanowi „ścisłe centrum miasta”?

 18. Panie Zbyszku, podobają mi się Państwa pomysły na stadion lekkoatletyczny, budowa S1 czy dworzec PKP. Proszę tylko szanować wyborców i nie obiecywać gruszek na wierzbie. To dobry czas na zmiany w Oświęcimiu.

 19. Taka stacja sama powietrza nie oczyści.To tylko ruch „pod publiczkę”.Czas by poprawić stan powietrza , starostwo i gmina przespało. A jak tam dochodzenie w sprawie nieprzemyslanej decyzji starostwa zezwalajacej na lokalizację składowiska śmieci w ścisłym centrum miasta,którego istnienie zakończył spektakularny pożar,w dodatku w dniu kiedy odbywał się „Marsz Żywych” ? Wstyd na całą Polskę i świat…

 20. A w poprzednim artykule komentarze zniknęły…czekamy na wyjaśnieni administratora? Dlaczego zniknęły komentarze… Czyżewski były niekorzystne dla sponsora? Wzywamy do wyjaśnień

 21. Starosta tu, Starosta tam… Dajcie już spokój z tym Starostą, bo zaraz zacznę się bać zajrzeć do lodówki, no i Wasz portal wygląda co najmniej jakby był odpowiednio sponsorowany.
  Gdzie był Starosta Starzec przez wszystkie lata swojej kadencji?. Teraz, przed wyborami przypomniało mu się, że Oświęcim ma potrzeby?

 22. Oświęcim jest w kotlinie (oświęcimskiej zresztą) a obywatele spalają mnóstwo węgla marnej jakości. Że jest bardzo źle – to jasne. Może lepiej dokładnie nie wiedzieć jakim sfem w zimie oddychamy?
  Poniżej ranking 15 najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce według średniorocznego poziomu najbardziej rakotwórczego BaP: Zastanawiam się gdzie po uruchomieniu tej stacji wskoczy Oświęcim, stawiam na miejsce w pierwszej piątce.
  1. Nowa Ruda – 17 ng/m3
  2. Opoczno – 15 ng/m3
  3. Nowy Targ – 15 ng/m3
  4. Rybnik – 12 ng/m3
  5. Sucha Beskidzka – 11 ng/m3
  6. Proszowice – 10,0 ng/m3
  7. Nowy Sącz – 10,0 ng/m3
  8. Tomaszów Mazowiecki – 9,8 ng/m3
  9. Godów – 9,6 ng/m3
  10. Zakopane – 9,1 ng/m3
  11. Brzeziny – 9,1 ng/m3
  12. Miechów – 9,0 ng/m3
  13. Zabrze – 8,7 ng/m3
  14. Rabka-Zdrój – 8,1 ng/m3
  15. Otwock – 8,0 ng/m3
  W niektórych dniach w różnych miastach Polski pomiar BaP wskazuje na przekroczenie 1700% normy.
  Dla porównania: w Londynie poziom BaP wynosi 0,21 ng/m3
  Czy rząd daje jakieś extra fundusze dla najbardziej zadymionych miast na wymianę śmierdzących kotłów co na ekologiczne? Na logikę – powinien, dla ratowania życia ich mieszkańców.

Send this to a friend