Informacje

POWIAT. Stanowisko Starosty w sprawie wypowiedzi Janusza Korwin-Mikke

Zbigniew Starzec

Starosta ostro o słowach Janusza Korwina-Mikke: „Taka prezentacja ignorancji historycznej świadczy jak najgorzej o osobie, która je wypowiada”. Jest reakcja samorządowców.

W związku z rażącą wypowiedzią Janusza Korwin-Mikke na łamach ogólnopolskiego dziennika, Starosta Oświęcimski Zbigniew Starzec wyraża stanowczy sprzeciw wobec „ignorancji historycznej” i kieruje sprawę do prokuratury. Apel Starosty popierają pozostali samorządowcy i przyłączają się do podpisania wspólnego stanowiska zaproponowanego przez sternika Powiatu.

12 kwietnia 2018 roku na łamach „Polska The Times” opublikowana została bardzo kontrowersyjna wypowiedź Janusza Korwin-Mikke, będąca komentarzem do słów Ministra Jacka Czaputowicza dla „Le Figaro”. Korwin-Mikke powiedział: „- Niedopuszczalne jest, żeby robić jakieś obozy dla imigrantów. To od razu wsadźmy ich do Oświęcimia, akurat jest wolny, więc można by ich tam trzymać, żeby nie uciekli do Niemiec (…)”.

W związku z powyższym Starosta Oświęcimski Zbigniew Starzec wyszedł z inicjatywą zajęcia wspólnego stanowiska przez dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Piotra M.A. Cywińskiego, prezydenta Miasta Oświęcim Janusza Chwieruta i wójta Gminy Oświęcim Alberta Bartosza, wyrażającego stanowczy sprzeciw wobec wypowiedzi godzącej w historię i znaczenie miejsca, jakim był były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny Auschwitz – Birkenau.

Samorządowcy zaakceptowali treść oświadczenia, którego inicjatorem jest Starosta Oświęcimski i złożą podpisy pod treścią poniższego dokumentu.

„Wypowiedź Pana Janusza Korwin-Mikke jest kompletnie niedopuszczalna i świadczy o braku podstawowych informacji na temat historii i znaczenia dla ludzkości miejsca, jakim był były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz – Birkenau. Jakiekolwiek sprowadzanie tragedii milionów ofiar byłego obozu do formy żartu spotka się z naszym stanowczym sprzeciwem. Taka prezentacja ignorancji historycznej świadczy jak najgorzej o osobie, która je wypowiada. Jako mieszkańcy Ziemi Oświęcimskiej oraz samorządowcy przyjmujemy wypowiedź Pana Korwin-Mikke jako bezpośrednio uderzającą w tytaniczną pracę, jaką na rzecz przesłania „Nigdy więcej” wkładają każdego dnia mieszkańcy Oświęcimia oraz instytucje z terenu Ziemi Oświęcimskiej, które przypominają i przypominać będą o tragicznej karcie historii Miasta Oświęcimia. Dlatego wypowiedź ta zasługuje na szczególne potępienie i zbadanie jej przez prokuraturę”.

Starosta Oświęcimski,

Zbigniew Starzec

Poprzedni artykułNastępny artykuł

12 komentarzy

 1. No no…..to pan Zbigniew naprężył muskuły że hoho. Wow,wow,co my tu mamy? Prokuratura, doniesienie…. inicjatywa z prezydentem i wójtem…..Majstersztyk wizerunkowy. A patrząc na oblicze pana starosty i słuchając jego krasych wypowiedzi nie podejrzewałam, że jest taki czuły historycznie. Panie Zbigniewie, aleś pan uratował oblicze PiS po centralnych akcjach z IPN-em. Morawiecki i Szydło to by się od pana mogli uczyć. A tu po prostu szach i mat! A czy kiedy jeden z samorządowców lokalnych mówił o ludycznym antysemityzmie w Oświęcimiu był pan w Dachau, żeś pan wtedy nie interweniował u prokuratora? 🙂 !!!!!

 2. A co tam słychać w sprawie karnej dotyczącej byłego dyrektora CKP? Rozumiem, że nadzór ze strony Pana starosty był realizowany wzorcowo.

 3. „Wvb
  18 kwietnia 2018 o 09:56
  Eh panie starosto, lepiej byście zainternuowali w sprawie dyr. Cywinskiego i PMAB! Tam potrzebna jest kontrola NIK i PiP”.

  Śmierdząca sprawa i starosta mógłby zakrętu nie zebrać. Dr Cyra już wyleciał i nie ma się komu za nim ująć. Natomiast Mikke to tak pod publiczkę.bo ciemny lud to kupi.

 4. Zastanawiam się tylko nad prawną kwalifikacją takiej wypowiedzi. Nie mogę znaleźć odpowiedniego „paragrafu” – pod art. 256 par. 1 k.k. też mi to nie podchodzi. Co zrobi Prokuratura? 🙂 🙂 🙂

 5. Jak nie lubię Korwina – to oczywiście był jego sarkazm, ironia. Odniósł się do pomysłu aby rozmieścić uchodźców w Polsce, którzy – będą natychmiast starać się wyjechać do Niemiec, gdzie jest większy socjal.
  Panie starosto, zanim pan coś chlapnie, warto zapytać.

 6. Panie Starosto serio z tym do prokuratury? Za mało ma do roboty? Badać wypowiedź sarkastyczną? Słabo…

 7. Eh panie starosto, lepiej byście zainternuowali w sprawie dyr. Cywinskiego i PMAB! Tam potrzebna jest kontrola NIK i PiP

Send this to a friend