Informacje, Video

POWIAT. Spotkanie w rocznicę stanu wojennego

W niedzielę 13 grudnia 1981 r. na terenie całej Polski został wprowadzony stan wojenny. Jeszcze przed północą 12 grudnia rozpoczęły się zatrzymania działaczy opozycji i „Solidarności”. W rocznicę tych wydarzeń, z inicjatywy władz Powiatu Oświęcimskiego w Powiatowym Zespole nr 2 w Oświęcimiu zorganizowano spotkanie działaczy antykomunistycznej, solidarnościowej opozycji. Zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego.

Foto: Domena publiczna

Poprzedni artykułNastępny artykuł

3 komentarze

  1. znam pana Janusza Januszewskiego bardzo porządny Człowiek, może czasem radyklany w swoich wypowiedziach, ale zawsze w słusznej sprawie.

  2. Znam zasady przyznawania stopni górniczych. Nie pojmuję jak za „pracę” w związkach zawodowych można dawać stopnie generalnych dyrektorów górniczych czyli popularne „wężyki” na pagonach, nie za pracę pod ziemią a za działanie związkowe. Jeżeli można z wielką ostrożnością akceptować taki stopień w stosunku do pana „górnika” za okularami, to nie pojęte jest jak ten drugi pan „górnik”dorobił się tak wysokiego stopnia górniczego.

  3. Na samym początku filmiku zdaje p. Janusz Januszewski. Przywódca strajku jeszcze w sierpniu 1980 gdzie powstały pierwsze w Oświęcimiu nowe związku zawodowe. PKS był najlepiej zorganizowaną i najbardziej zradykalizowaną organizacją związkową i niepodległościową, Najciekawsze jest to, że było to w zakładzie gdzie dyrektorem były pułkownik LWP, którego związkowcy za alkohol i pijaństwo podczas pracy z tej funkcji usunęli. Zresztą w PKS w latach siedemdziesiątych była melina pijacka dla wszystkich władców Oświęcimia. Imprezy się zaczynały już od 8 rano i trwały do nocy.

Send this to a friend