Informacje, Kultura

POWIAT. Rząd przekaże 35 milionów na Muzeum Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej

Jest szansa, by nowe Muzeum poświęcone mieszkańcom Ziemi Oświęcimskiej, którzy nieśli pomoc więźniom byłego niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau zostało otwarte za około 3 lata. Umowę w sprawie finansowania Muzeum podpisali, w obecności wicepremier Beaty Szydło, 14 czerwca podczas obchodów uroczystości 78. rocznicy pierwszej deportacji Polaków do Auschwitz, starosta oświęcimski Zbigniew Starzec, wicestarosta Jarosław Jurzak oraz wiceminister kultury Jarosław Sellin.

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej będzie prowadzone jako wspólna instytucja przez ministra kultury i ochrony dziedzictwa narodowego oraz Powiat Oświęcimski.

Jak podkreśla wicestarosta Jarosław Jurzak przedmiotem działania Muzeum jest przedstawianie wielowiekowej historii Ziemi Oświęcimskiej przez pryzmat losów jej mieszkańców z uwzględnieniem różnorodności etnicznej i kulturowej budującej lokalną tożsamość, w tym pokazanie tragicznej sytuacji miejscowej ludności po wybuchu II wojny światowej i przedstawienie pomocy więźniom niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz-Birkenau udzielonej przez mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej i polski ruch oporu w warunkach terroru okupacyjnego i w kontekście realizowanego w obozie planu Zagłady.

– Ministerstwo zobowiązało się do przekazywania dotacji na bieżącą działalność Muzeum w kwocie 1 mln zł jeszcze w tym roku i po 2 mln zł rocznie w kolejnych latach. 35 mln zł przeznaczamy na inwestycje. Budynek wymaga remontu, nowoczesnego zakomponowania wewnątrz oraz zainstalowania wystawy. Zakończenie inwestycji planujemy na drugą połowę 2021 r. Być może oficjalne otwarcie zaplanowane będzie na 27 stycznia 2022 r. – mówił w trakcie wydarzenia Jarosław Sellin, wiceminister kultury.

Powiat oświęcimski na bieżące potrzeby placówki przez kolejne 10 lat będzie przeznaczał po 500 tys. zł rocznie.

Jak podkreśla starosta Zbigniew Starzec nowopowstające Muzeum będzie funkcjonowało w ścisłej współpracy z Muzeum Auschwitz – Tematyka obu miejsc jest zbieżna, dlatego nie wyobrażam sobie sytuacji, żeby Muzeum Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej nie współpracowało z Miejscem Pamięci, które w zeszłym roku odwiedziło 2,1 tysiąca osób – zaznaczał Zbigniew Starzec.

– Inicjatywa ma na celu upamiętnienie bohaterskich mieszkańców tej Ziemi, którzy nieśli pomoc więźniom i ofiarom KL Auschwitz-Birkenau. Chcemy opowiedzieć o ich życiu, cierpieniu oraz pokazać, że Ziemia Oświęcimska to nie tylko miejsce znaczone bolesną historią, ale również jest to Ziemia, na której mamy piękną historię i tradycję. To Muzeum będzie o tym mówiło i przypominało. Cieszę się, że będzie ono tak blisko obozu Auschwitz-Birkenau Miejsca Pamięci i PWSZ im. rtm W. Pileckiego, jest to bowiem doskonała okazja do stworzenia kompleksu, który będzie pokazywał historię, uczył tolerancji i mówił o tym wszystkim, czego tak bardzo świat również i dzisiaj potrzebuje – podkreślała wicepremier Beata Szydło, która uczestniczyła w uroczystości podpisania umowy.

Placówka powstanie w budynku zwanym Lagerhausem, który jest położony ok. 200 m od byłego niemieckiego obozu Auschwitz. Od 1924 r. był magazynem surowca Zakładu Polskiego Monopolu Tytoniowego. W latach 1940-44, jako tzw. Lagerhaus, był magazynem żywnościowym dla obozowej załogi SS.

Muzeum ma już swojego dyrektora, którym została Dorota Mleczko, dotychczasowa kustosz w Muzeum Zamek w Oświęcimiu.

(NM)

Poprzedni artykułNastępny artykuł

5 komentarzy

  1. Żaden turysta zachodni, wschodni, a tym bardziej izraelski tam nie przyjdzie – bo co go to interesuje. Pozostaje przymusowe przyprowadzanie dzieci z powiatowych szkół, aby mieć jakąkolwiek frekwencje.
    A te pieniądze to prawie połowa kosztu nowego mostu na Sole.

  2. Zdecydowanie jeszcze za mało muzeów w Oświęcimiu. Proponuję jeszcze cztery lub pięć. Z radością będę je wszystkie utrzymywał z moich podatków.

  3. Jeżeli nie w ciągu trasy dla zwiedzających muzeum Auschwitz to przynajmniej przy parkingu w Brzezince. Do planowanego miejsca i oddzielnego muzeum będą docierać nieliczni i w większości miejscowi.

Send this to a friend