Informacje, Video

POWIAT. Ruszyły prace w tzw. „węźle oświęcimskim”

W poniedziałek 18 lutego, symbolicznym wbiciem łopaty rozpoczęła się realizacja dwóch zadań inwestycji „Węzeł oświęcimski”.

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie od symbolicznego wbicia łopaty rozpoczął prace przy realizacji projektu „Węzeł oświęcimski”. W ten sposób teren budowy został przekazany wykonawcom. W dniu wczorajszym odbyła się także przy Centrum Obsługi Turystów w Brzezince konferencja prasowa RZGW Kraków poświęcona realizacji tego projektu.

Przypomnijmy, iż inwestycja będzie przebiegać w podziale na 6 zadań. Dwa z nich właśnie rozpoczęto. Projekt w całości zostanie zrealizowany w województwie małopolskim, obejmując swym zasięgiem powiat oświęcimski i chrzanowski.

To kluczowa inwestycja dla tych terenów, z co najmniej dwóch powodów.

Należy pamiętać, iż w rejonie tym zbiegają się zlewnie dwóch rzek, w związku z czym mieszkańcy narażeni są bardzo często na podtopienia. Przedsięwzięcie to, to bezpieczeństwo przeciwpowodziowe dla ponad 11 tys. obywateli.

„Zadanie to obejmuje różne cieki, różne kilometraże tak, aby dopełnić strategii działań przeciwpowodziowych na całym obszarze, który po powodzi w 1997 r. był dotknięty szkodami i, na którym wciąż obserwujemy przy każdym wezbraniu liczne zagrożenia… Zadanie bardzo kosztowne, ale bardzo potrzebne” – podsumowała Dyrektor RZGW w Krakowie Małgorzata Sikora

Realizacja tego projektu oznacza również stworzenie systemowego zabezpieczenia przeciwpowodziowego w rejonie byłego obozu Auschwitz-Birkenau, a tym samym stanowi ochronę dziedzictwa narodowego kraju.

„Zabezpieczamy historię, pamięć. Ważne miejsce dla całej Europy” – mówiła prezes Wód Polskich Joanna Kopczyńska.

Planowana łączna wartość projektu wynosi 80 492 182,01 w tym dofinansowanie UE 66 578 276,06 w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

www.krakow.rzgw.gov.pl

Poprzedni artykułNastępny artykuł

6 komentarzy

  1. Pani prezes wód polskich, J. Kopczyński się zagalopowała. Były obóz Auschwitz-Birkenau, to nie jest żadne polskie dziedzictwo! To wrzodziejąca rana, od ciosu zadanego przez niemieckich nazistów Polsce, i ciągle rozdrapywania!

  2. @Tutejszy II
    Spokojna twoja głowa. Pan prezydent już się szykuje do wyburzania.

  3. Ale co będzie realizowane w ramach tego projektu- wały, zapora wodna 🙂 czy co? Dajcie jakiś konkret.

  4. Czy ktoś coś wie, co się dzieje z kamienicą przy pl. Kościuszki, robią tam osłonę chodnika przed spadającym tynkiem, czy też będzie jakiś remont?

Send this to a friend