Informacje

POWIAT. Remont szpitalnej porodówki nie utrudni narodzin

W drugiej połowie kwietnia rozpoczną się prace budowlane związane z modernizacją oddziałów Ginekologiczno-Położniczego oraz Noworodkowego w powiatowym szpitalu w Oświęcimiu. Prace potrwają kilka miesięcy i zakończą się pod koniec października. Przyszłe mamy, które mają wyznaczony termin porodu przypadający na czas remontu, nie muszą obawiać się, że będą musiały rodzić w innych miastach. Urodzą w naszym szpitalu.

Po remoncie standard i komfort na oddziałach znaczenie się poprawią. Zostanie zapewniona – tak ważna dla pacjentek – większa intymność. Młoda mama będzie miała do dyspozycji m.in. pokój z łazienką.  – Dołożymy wszelkich starań, by pomimo intensywnych prac, świeżo upieczone mamy nie odczuwały najmniejszych niedogodności związanych z modernizacją. Natomiast opieka położnicza i ginekologiczna pozostaną bez zmian – zapewnia Zbigniew Starzec, starosta oświęcimski.

Prace budowlane rozpoczną się 16 kwietnia i będą odbywać się etapowo. – Remont odbędzie się w dwóch etapach i został tak zaplanowany, by w niewielkim stopniu ograniczyć realizację świadczeń zdrowotnych – zaznacza Sabina Bigos–Jaworowska, dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Oświęcimiu.

W praktyce oznacza to tyle, że na czas remontu zostaną zaadaptowane sale w ramach innych oddziałów szpitalnych, tak by pacjentki, które zgłoszą się do szpitala do porodu oraz w sytuacji nagłego zachorowania zostały przyjęte na oddział.

I etap prac na oddziale ginekologicznym potrwa około 10 tygodni. Blok porodowy ma zostać wyremontowany do końca lipca br. Trzeba dodać, że oddział noworodkowy i położniczy będzie realizował świadczenia na tym etapie bez zmian. 1 lipca rozpocznie się remont oddziału położniczego i noworodkowego. Ta część prac zakończy się 31 października.

Po zakończeniu I etapu remontu oddział noworodkowy i położniczy zostanie przeniesiony do wyremontowanej części ginekologicznej i tam będą realizowane świadczenia. Natomiast praca oddziału ginekologicznego będzie realizowana według schematu I etapu remontu.

Wartość robót budowlanych, po przetargu, dla wykonania Przebudowy Oddziału Ginekologiczno-Położniczego i Noworodkowego, wynosi 5 793 980,97 zł brutto.

Należy dodać, że całkowity koszt zadania pn. „Modernizacja oddziałów: ginekologiczno-polożniczego, noworodkowego oraz psychiatrycznego służące poprawie jakości i dostępności udzielanych świadczeń zdrowotnych dla mieszkańców powiatu i okolic” wyniesie około 14,1 mln złotych, w tym Powiat Oświęcimski przekazał blisko 4 mln zł. Co ważne, Zespół Opieki Zdrowotnej zdobył dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 w wysokości ponad 10 mln zł.

(NM)

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend