Informacje

POWIAT. Policyjna akcja „Znicz 2017”

Jak co roku,  zadbajmy o to, aby każdy z nas odwiedził groby bliskich i bezpiecznie powrócił do domu.

W dniach od 27 października do 2 listopada br. policjanci dbając o bezpieczeństwo na polskich drogach, przeprowadzą akcję pn. „Znicz 2017” .  W związku z dniem Wszystkich Świętych,  nastąpi znaczne wzmożenie ruchu pojazdów i pieszych. Najbardziej odczuwalny i uciążliwy będzie on w rejonach cmentarzy oraz trasach wjazdowych i wyjazdowych z miast.

Podczas przygotowań  do Wszystkich Świętych  pamiętajmy o zachowaniu ostrożności i podstawnych zasad bezpieczeństwa. W czasie podróży oraz odwiedzania nekropolii zwróćmy szczególną uwagę na bezpieczeństwo osobiste, a także bezpieczeństwo naszych mieszkań i domów.

By nic nie zakłóciło chwil, które poświęcamy naszym bliskim zmarłym, policjanci przypominają, żeby się do tego odpowiednio przygotować. Wybierając się na cmentarz, nie zabierajmy ze sobą dużych kwot. Nie będą nam tam potrzebne, a mogą paść łupem złodziei kieszonkowych. Zabierzmy ze sobą tylko tyle gotówki ile będzie nam potrzebne do kupienia zniczy i wiązanek. Robiąc porządki na grobach i wokół nich oraz zapalając znicze, nie spuszczajmy z oka torebek, płaszczy czy innych wartościowych przedmiotów. Pamiętajmy o tym, aby pieniądze, dokumenty czy telefon komórkowy, w miarę możliwości trzymać w wewnętrznej kieszeni ubrania. Na pewno utrudnimy w ten sposób złodziejowi ewentualną próbę kradzieży.

W tym okresie nie możemy również zapomnieć o naszych dzieciach. W okresie jesienno-zimowym szybko zapada zmrok. Odwiedzając groby, spotykamy się na cmentarzu często z krewnymi czy znajomymi. Dzieci nie zawsze są zainteresowane tematami naszych rozmów – szukają sobie w tym czasie innych zajęć. Chwila nieuwagi wystarczy, aby w tłoku, wśród grobów dziecko się zgubiło.

Przypominamy, że wokół niektórych cmentarzy organizacja ruchu zostanie zmieniona, więc w tych miejscach kierowcy szczególnie powinni zwracać uwagę na oznakowanie. Ponadto w przypadku wystąpienia dużych utrudnień, ruchem będą kierować policjanci.

Pojazdy należy parkować w miejscach do tego przeznaczonych, aby nie spowodowały zagrożenia lub utrudnienia w ruchu drogowym. W zaparkowanym pojeździe, w miejscu widocznym nie pozostawiajmy wartościowych przedmiotów, plecaków czy torebek, lepiej włożyć je do schowków lub bagażnika.

Należy pamiętać, aby prowadzić samochód z prędkością dostosowaną do warunków panujących na drodze.  Istotne jest, aby utrzymywać odpowiedni  odstęp między pojazdami, tak aby w każdej chwili móc . Niedopuszczalne jest wsiadanie za kierownicę po alkoholu,   biorąc pod uwagę nie tylko konsekwencje karne, ale przede wszystkim bezpieczeństwo swojej rodziny.

Apelujemy także do pieszych uczestników ruchu, aby korzystali z chodników, a w przypadku ich braku
z pobocza i aby nosili elementy odblaskowe. Przed wejściem na jezdnię powinni zachować szczególną ostrożność i przechodzić tylko w miejscach do tego wyznaczonych.

Policjanci ruchu drogowego oraz prewencji, będą czuwać nad bezpieczeństwem na drogach,  jednakże dużo zależy od samych użytkowników dróg. Zadbajmy o to aby każdy z nas bezpiecznie powrócił do domu. 

KPP Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł

1 komentarz

  1. Jak za PRL-u. Wszyscy oświęcimianie biją się z myślami: czy budowlańcy zdążą na 22 lipca – pardon – 1 listopada. I czy cmentarz komunalny będzie zewsząd otoczony rozwalonymi, błotnistymi, dziurawymi drogami? Gratulacje dla p. starosty(Dąbrowskiego) i p. wojewody (Chemików).

Send this to a friend