
Za zasługi na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz respektowania praw człowieka w PRL, Prezydent RP nadał odznaczenia 30 działaczom opozycji antykomunistycznej lat 1956-1989.
KRZYŻ WOLNOŚCI I SOLIDARNOŚCI – został ustanowiony przez Sejm 5 sierpnia 2010 r. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu roku 2011 przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Krzyż nadawany jest przez Prezydenta RP, na wniosek prezesa IPN, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowania praw człowieka w PRL. Pierwowzorem Krzyża Wolności i Solidarności jest Krzyż Niepodległości z czasów II RP. Krakowska uroczystość i dekoracja odznaczonych odbyła się 9 marca 2018 r. w Pałacu Krzysztofory.
Wśród odznaczonych został Władysław Baruś (ur. 1943) zamieszkały w Oświęcimiu – Brzezince. Pan Baruś był – działaczem NSZZ „Solidarność” w Zakładach Chemicznych „Oświęcim”. Organizatorem druku i kolporterem pism drugoobiegowych, m.in. serwisów informacyjnych „Solidarność – Ziemia Oświęcimska”. Po wprowadzeniu stanu wojennego był kurierem pomiędzy podziemnymi strukturami „Solidarności” w Krakowie i Oświęcimiu. Organizator i uczestnik akcji ulotkowych, a także akcji wsparcia materialnego rodzin zatrzymanych opozycjonistów. Aresztowany w kwietniu 1983 r., inwigilowany przez SB.
A także Bronisław Skoczek (ur. 1952) mieszkaniec Oświęcimia – związany z NSZZ „Solidarność” w Zakładach Chemicznych a następnie w Kopalni Węgla Kamiennego „Czeczott”. W 1985 r. nawiązał współpracę z działaczami podziemnej „Solidarności” z Jastrzębia-Zdroju. Współpracował z tajną Regionalną Komisją Wykonawczą „Trzeci Szereg” NSZZ „Solidarność” Region Podbeskidzie. Kolporter prasy podziemnej, m.in. „OŚĆ”, „RIS”, „GROS”. Współorganizator mszy za ojczyznę, pielgrzymek ludzi pracy, demonstracji i manifestacji patriotycznych. Inwigilowany przez SB.
Janusz Januszewski
członek Rady Konsultacyjnej ds. Działaczy Opozycji Antykomunistycznej i Represjonowanych
@czytacz
12 marca 2018 o 10:08
do @ historia na co dzień…
Słownik Języka Polskiego PWN ;
respektować znaczy:
Chodzi mi o to, aby język giętki
Powiedział wszystko, co pomyśli głowa:
A czasem był jak piorun jasny, prędki,
A czasem smutny jako pieśń stepowa,
A czasem jako skarga nimfy miętki,
A czasem piękny jak aniołów mowa…
Aby przeleciał wszystka ducha skrzydłem.
Strofa być winna taktem, nie wędzidłem.
JS
do @ historia na co dzień…
Słownik Języka Polskiego PWN ;
respektować znaczy:
1. «przestrzegać czegoś, liczyć się z czymś»
2. daw. «traktować kogoś z respektem»
czcigodny Panie wystarczy czytać ze rozumieniem…słownik.
@czytacz
10 marca 2018 o 09:35
„…oraz respektowania praw człowieka w PRL”
-w PRL to raczej nie respektowano praw człowieka!!!
czytaj pan ze zrozumieniem; respektować czyli domagać się przestrzegania praw człowieka
cyt. Za zasługi na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz respektowania praw człowieka w PRL, Prezydent RP nadał odznaczenia 30 działaczom opozycji antykomunistycznej lat 1956-1989.
„…oraz respektowania praw człowieka w PRL”
-w PRL to raczej nie respektowano praw człowieka!!!
Czeczott? – Słuszna uwaga, która utkwi mi już na zawsze, przepraszam.
KWK „Czeczott” panie Redaktorze piszemy przez dwa „t”.pozdrawiam
Gratulacje i tak trzymać chłopaki. 🙂