Ruszają konsultacje społeczne nowego projektu budowy spalarni. Nowy projekt uwzględnia zmiany zawarte w uzasadnieniu październikowej decyzji Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie. Inwestor, firma Synthos tym razem podejmuje szeroko zakrojone działania informacyjne.
Tym razem zupełnie inne podejście 4 razy mniej tlenku azotu, 18 razy mniej pyłu i aż 35 razy mniej tlenku siarki niż dotychczasowe źródło energii, tj. kocioł węglowy, wzrost ruchu samochodowego tylko o 0,5%, a dodatkowo szansa na niższe koszty ciepła – wraca temat budowy spalarni w Oświęcimiu. Nowy projekt uwzględnia zmiany zawarte w uzasadnieniu październikowej decyzji Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie.
Synthos drugi raz podjął działania zmierzające do powstania w Oświęcimiu Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów (ZTPO), czyli potocznej spalarni. Złożona w Starostwie Powiatowym w Oświęcimiu dokumentacja zakłada zmiany w stosunku do projektu uchylonego w sierpniu ubiegłego roku przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie. Przede wszystkim jednak, najważniejsza zmiana dotyczy podejścia inwestora do konsultacji społecznych.
– Nasze działania były w 100 procentach zgodne z obowiązkami wynikającymi z przepisów. W stosownych formach i terminach umieściliśmy wszystkie niezbędne dla tego typu inwestycji informacje. Jednak z dzisiejszej perspektywy widzimy, że było to niewystarczające. Dlatego tym razem o projekcie informujemy na naszej stronie internetowej energiaoswiecim.pl, gdzie każdy mieszkaniec może znaleźć przydatne informacje, a także zadać pytanie przy pomocy formularza kontaktowego. Akcję informacyjną wspomagamy dodatkowo reklamami w internecie, artykułami w mediach lokalnych i regionalnych, a także wydawnictwem drukowanym. Planujemy prowadzić szeroką i otwartą komunikację z dziennikarzami – mówi Zbigniew Warmuz, Prezes Zarządu Synthos S.A. – Pierwszym przykładem nowego podejścia do przybliżenia opinii publicznej nowego projektu ZTPO były dwie prezentacje na jego temat oraz dyskusje przeprowadzone w ramach Zespołu Roboczego ds. uciążliwości zapachowych, który gromadził zarówno przedstawicieli urzędów, jak i stronę społeczną – dodaje.
Konsultacje społeczne, zgodnie z prawnymi uregulowaniami, będą przeprowadzone przez Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu. Potrwają one przez 30 dni, począwszy od dnia publikacji ogłoszenia (od dzisiaj, tj. 23.02). Z dokumentacją sprawy można zapoznać się w siedzibie Starosty Oświęcimskiego, w Wydziale Architektury i Budownictwa Starostwa Powiatowego w Oświęcimiu, a uwagi i wnioski w zakresie oddziaływania inwestycji na środowisko można składać w formie pisemnej, ustnie do protokołu oraz za pomocą korespondencji e-mail: budownictwo@powiat.oswiecim.pl W ramach prowadzonego postępowania zostanie przeprowadzona także tzw. rozprawa administracyjna otwarta dla społeczeństwa. O terminie i miejscu rozprawy Starosta Oświęcimski będzie informował odrębnie.
– W Oświęcimiu konieczna jest budowa nowego źródła energii, ponieważ jeden z dotychczas kotłów węglowych, zgodnie z dyrektywami unijnymi, musi zostać wyłączony do 31 grudnia 2023 r. Instalacja, której paliwem będą śmieci, zaspokoi 1/5 dotychczasowych potrzeb i jest zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem zarówno dla Synthosa, jak i miasta. Nam pozwoli zaoferować swoje produkty po niższej cenie, a dla oświęcimian będzie szansą na tańsze ciepło, ponieważ jego duża cześć trafi do lokalnego PEC-u – mówi Zbigniew Warmuz, Prezes Zarządu Synthos S.A. – Oprócz tego ZTPO pośrednio zapewni dodatkowe przychody do budżetu miasta z tytułu podatków od nieruchomości oraz udziału w przychodach z podatków PIT i CIT – uzupełnia.
Korzyści przede wszystkim będą dotyczyć środowiska naturalnego. Potencjalne nowe źródło wyemituje 4 razy mniej tlenku azotu, 18 razy mniej pyłu i aż 35 razy mniej tlenku siarki, niż obecnie pracujący przestarzały kocioł. Ekolodzy często zwracają uwagę, że spalarnia, mimo wspomnianych korzyści nie jest optymalnym rozwiązaniem. Najlepszym byłyby pełny odzysk produkowanych przez człowieka śmieci.
– Recykling to najlepsza forma zagospodarowania śmieci, jesteśmy całkowicie zgodni z przedstawicielami organizacji ekologicznych. Problem w tym, że obecnie, ale i najprawdopodobniej w kolejnych latach, nadal pozostanie duża część odpadów, z których odzysk będzie niemożliwy z powodów ekonomicznych. Do naszego obiektu trafiać będą przede wszystkim właśnie te pozostałości – mówi Zbigniew Warmuz, Prezes Zarządu Synthos S.A.
W Polsce funkcjonuje już 7 takich obiektów – w Warszawie (oddana do użytku jako pierwsza – w roku 2000), Bydgoszczy, Koninie, Białymstoku, Krakowie, Poznaniu (oddana do użytku w drugiej połowie ubiegłego roku) i Szczecinie (oddana do użytku w styczniu 2018). Kolejne zakłady mają zostać uruchomione w Gdańsku, Olsztynie i Rzeszowie. Rozważana jest także budowa drugiej takiej instalacji w Warszawie. W Europie podobnych zakładów jest 450.
Według szacunków inwestora, uruchomienie zakładu w Oświęcimiu zwiększy ruch samochodowy o 0,5 proc. Pojazdy będą jeździć trzema drogami – nową Północną Obwodnicą Oświęcimia oraz ul. Nadwiślańską i Drogą Krajową nr 44. W sumie do zakładu jednego dnia przyjeżdżać będzie od 60 do 85 samochodów, tylko w dni robocze i z bezwzględnym wyłączeniem godzin wieczornych i nocnych. Oznacza to, że średnio na oświęcimskich drogach w ciągu jednej godziny pojawi się w sumie dodatkowo do 8 samochodów.
***
Więcej o ZTPO:
Spalarnie to w potocznym odbiorze bardzo często miejsca, w których po prostu „pali się śmieci”, w sposób tylko trochę bardziej bezpieczniejszy, niż w domowych kotłach. Prawda jest zupełnie inna – technologia stosowana w spalarniach jest nieporównywalna do domowych palenisk, a normy jakości i składu spalin bardzo rygorystycznie ustalone i kontrolowane. Zakład będzie spełniać wszystkie normy dotyczące emisji spalin. Aby ograniczyć oddziaływanie instalacji na środowisko naturalne zostanie ona wyposażona w system odazotowania SCR i tzw. skruber końcowy (czyli mokry system oczyszczania). Dzięki zastosowanym technologiom przewidywane stężenie pyłu będzie wynosić 5 miligramów na metr sześcienny wychodzących z komina spalin, czyli jedynie 50 proc. dopuszczalnej normy.
http://www.energiaoswiecim.pl
Biuro prasowe Synthos S.A.
Czytając ogół komentarzy na tym portalu nie sposób oprzeć sie wrażeniu że Oświęcimiakom ten smog „padł juz całkiem na mózg”…
Na spotkaniu w cafe Bergson rzucał sie w oczy brak kogokolwiek z urzędu miasta czy gminy.W miescie o najpodlejszym powietrzu w kraju to poważny błąd za który powinniśmy wystawić rachunek przy najbliżśzych wyborach.
Cieszcie się, że macie wodę pitną w kranie a kanalizacja jest sprawna, że w kuchni nowiutka kuchenka indukcyjna i prąd w sieci, a samochód opala w mrozy na paliwo bez kartek…Biedne k.. lemingi od Jatomi. Od 14 kwietnia reglamentują wodę w pewnym kraju..
Zapraszam zainteresowanych do Cafe Bergson 28.02.2018 godz. 18
Tak. Będzie ewidencja jak do zrzutu ścieków w instalacje oczyszczalni. Modelowa: szukaj… smrodu w polu.
A kto będzie liczył te przyjeżdżające, śmierdzące ciężarówki – czy jest ich 80 czy 280 na dobę???
Pan prezes Synthosu mieszka daleko od Oświęcimia. Niech on sobie wybuduje kolo swojego domu tą „ekologiczną” spalarnię i będzie miał ciepło całkowicie za darmo. Oczekujemy sprzeciwu od Radnym miasta i powiatu.
No to szykują nam niezły syf. Ci we Dworach całkiem sie już poduszą. Spalarnia nie uciążliwa? Większej głupoty nie słyszałem…
z własnych doświadczeń wiem, że zarówno pan prezydent a przede wszystkim pan starosta nie myślą o ekologii, o tym żeby mieszkańcy oświęcimia żyli zdrowo, robią wszystko na pokaz i prześcigają się jeden przed drugim wycinają na na potęgę drzewa na przykład w parku do wybudowania parku, teraz tym bardziej przed wyborami w tym roku, żeby się pokazać jakto zmieniają oświęcim dla siebie chyba bo mieszkają poza centrum Oświęcimia, pan starosta zlikwidował tak zwane dworce PKS i cały ruch ciężkiego transportu z całego województwa powiatu i kraju skierował do najstarszej części osiedla chemików, w miejsce gdzie jest największe zaludnienie, przekierował tak uciażliwy transprt z dróg gdzie nie ma na drodze domów mieszkalnych, wielorodzinnych, wystarczy wejść w wybetonowany odcinek drogi śniadeckiego, z wyciętymi drzewami, między poniemieckie kamienice i można się udusić, jest niepojęte takie postępowanie, na całym świecie najcięższy transport jest wycofywany z centrum a pan starosta uważa że właśnie w centrum powinien znajdować się cały wyżej wymieniony transport, osoby w starostwie które organizują ruch w Oświecimiu, nie myślą o mieszkających tutaj ludziach tylko o sobie, przecież tu nie mieszkają, przede wszystkim większa część urzędników mieszka poza centrum oświęcimia i nie przejmują się stanem powietrza w którym musimy żyć, nikt po prostu z włodarzy nie zajmuje się problemem ekologii w Kotlinie Oświęcimskiej i w Oświęcimiu, to jest zbrodnia, wszyscy zafiksowani na niskiej emisji zafiksujcie się na spalinach bo jest problem równorzędny w stosunku do smogu, przyłączcie się do „Oświęcimskiego alarmu smogowego” i do „stop fetorowi w mieście oswięcim” warto
Dyskusja społeczna? Nie wystarczy sprzeciw włodarzy i radnych???
Temat bardzo ciekawy i wazny ,zwłaszcza dla miasta znajdujacego sie w kotlinie.
Przypomne ze od zachodniej strony powstał duzy zakład przeróbki aluminium,trzeba podjechać tam po zmroku i zobaczyć jaką chmurę wytwarza owo miejsce.Smród podobny do tego w Czechowicach.
Nigdzie nie znalazłem stanowiska prezydenta, starosty, Rady Miasta. Warto przed wyborami wiedzieć czy opowiadają się za zdrowiem mieszkanców czy prywatnej firmy. Jak będą wyglądały te konsultacje z mieszkańcami? Mamy coś do powiedzenia?
Ziom ale jesteś debil! Jakie pieniądze zwrócą ci zdrowie? Sprawdź jaki mamy smog. Spalanie śmieci nigdy nie jest obojętne dla środowiska dlatego mieszkańcy powinni stanowczo zaprotestować. A zwożone z województwa i składowane śmieci to są bez znaczenia? Wszystkie organizacje w mieście oraz władze powinny wyrazić swój sprzeciw bo tego oczekują mieszkańcy.
A czemu miasto nie może ogrzewać gazem? Przecież tłumaczy się ludziom że należy likwidować piece i dopłaca się do zmiany ogrzewania. Nigdy nie można tak spalać by nie emitować żadnych zanieczyszczeń. Już nie ma czym w mieście oddychać a ma powstać nowy truciciel i będą zwozić śmieci z całego województwa. Nie wierzę panu panie prezesie Synthosu i mądre społeczeństwo też w te bzdury nie uwierzy. Proszę szukać lokalizacji z daleka od naszego miasta.
Bardzo dobrze.popieram.
Więcej podatków dla miasta? A może jesteś zorientowany o ile wzrosły wpływy z podatków od ścieków i smrodu ze zlewni na Wodociągowej? Smrodu nie potrafił nikt zlokalizować. Może ewentualną kasę ktoś zewidencjonował? Cysterny widma?
Ludzie, czytacie artykoł?? teraz ze starego komina leci wiecej zanieczyszczeń niż z tej spalarni która może być wybudowana.To wam teraz nie przeszkadza?
Będą nowe miejsca pracy i wiecej podatków dla miasta!
Może ciepłej może taniej ale na pewno pogorszy się skład powietrza. z komina tlen nie wyleci ale cała gama trujących gazów i pyłów! Odsyłam do miejscowości gdzie takie spalarnie istnieją. Nie jest tak pięknie !
Uważam ze trzeba zastanowić się nad tym, czy chcesz krócej żyć i chorować czy starać się walczyć z zanieczyszczeniem. Ja wolałbym, aby firma sythos przeniosła swoją produkcje do Czech.
Wynika z tego, że co 7 minut przez Oświęcim będzie przejeżdżał tir z naczepą wypełnioną śmieciami. 24 godziny na dobę.
Ulicą Nadwiślańską? Skąd? Z Machnatów? Co to za kpina?
Widzę że za pieniądze mieszkańcy się sprzedadzą.!
Spalarnie odpowiedniej jakości są najlepszym sposobem utylizacji niesegregowanych śmieci,należy tylko dopilnować najwyższych parametrów spalania przez cały czas działania instalacji.To powinno być podstawowym i najważniejszym kryterium!!
Jeśli nawet spełnia normy, to i tak dodatkowa porcja dymu do smogu w Oświęcimiu, który nie spełnia jakichkolwiek norm.
Obwodnica tej ilości pojazdów ciężarowych nie wytrzyma. Ciekaw jestem czy razie konieczności remontu spalarnia dołoży kasy?
Wazne!!!! Ekolodzy zauważają że mimo korzyści spalarnia nie jest optymalnym rozwiązaniem ! ufam im że tak jest! Chcę oddychać i chce dzieci bez wad !
Milioner nie mieszka w naszym mieście więc jest mu wszystko jedno czym oddychamy! Dla niego liczy się pieniądz! Nie dajmy się przekupić tańszym centralnym ogrzewaniem! Jeśli spalarnia jest taka eko to dlaczego inne miasta nie godzą się na żadne takie inwestycje. Wara od naszego miasta ! Nie dajmy się oszukać ! Wybudują spalarnie a potem rozbudują bo śmieci coraz więcej!
Czeka nas zabójczy smród ,choroby. Nie róbmy to naszym dzieciom!
Wymieniono spalarnie w Szczecinie, Gdańsku itd., a pominięto elektrownię Trzebinię w której planuje się także spalanie śmieci. Będzie to zarazem konkurent w odbiorze śmieci. Czy sensowna jest lokalizacja dwu spalarni w pobliżu siebie? Natomiast hokeja i ochronę kibiców powinni finansować sami zainteresowani.
Ale macie głupie pomysły: nasze płuca i zdrowie sprzedamy za hokej.
sołowow sępie daj na hokej
2 mln. euro na hokej co roku i mogą spalać.
No to już wiemy po co była północna obwodnica. Potwierdziło się. Śmieci m.in. ze Śląska pojadą do spalarni. Kilkadziesiąt śmieciarek codziennie przejedzie przez okoliczne miasteczka. Ale atrakcje. Skomunikowaliście przyszłą spalarnię. Jaki był udział środków prywatnych w powstałą infrastrukturę drogową? Zgaduję. 100 % środków publicznych. „Pełny zysk”. O to chodziło? Tylko komu? A o ile zmniejszą się dostawy śmieci a co za tym idzie przychody naszego Składowiska? Zdaje się, że tam są jeszcze inwestycje typu sortownia czy kompostownia. Czy wszystko zostało już finansowo uregulowane? Wracając do cyferek. 60-85 samochodów dziennie. Nikt nie będzie tu woził śmieci małymi pojazdami. Ekonomia i opłacalność transportu. To jakieś 700 do 1000 ton śmieci dziennie. Przez wszystkie dni robocze w roku. A ile śmieci rocznie przyjmuje nasze składowisko? Strzelam. W miesiąc spalarnia przyjmie tyle śmieci, ile składowisko przez rok. Smród spalin bezcenny. Jak ze ścieków po zlewni na Wodociągowej.
Korzyści będą tylko dla Synthos ,wizerunkowo -antysmogowo i ekologicznie dla powiatu no i oczywiście dla pośrednika PEC-u ,ale na pewno nie dla klientów indywidualnych.Proszę spytać jakie koszty trzeba ponieść aby podłączyć się do sieci ciepłowniczej PEC-u i nie chodzi tu koszty na terenie swojej posesji które są zrozumiałe ale o pozostałe .
Ok tylko niech Synthos da coś miastu w zamian za to. Może na hokej i przebudowe lodowiska by daliby jakieś pieniadze bo narazie z ich strony nie ma nic.
Synthos ma świetny pomysł na interes, który zasili wyłącznie prywatną kieszeń właściciela. Oprócz chemii, płuca mieszkańców przefiltrują spaliny z importowanych śmieci do Oświęcimia, w dodatku gratisowe niszczenie dróg, A co na to lokalne samorządy? Spalarnia dla potrzeb powiatu ma sens, ale powinna zabezpieczać interesy lokalnej społeczności. Inwestycja Synthosu nie wnosi żadnej wartości dodanej dla mieszkańców, a wręcz przeciwnie.