Informacje, Kultura

POWIAT. Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej zaprasza do współpracy

Małymi krokami osoby związane z Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej tworzą kolekcję dokumentów, zdjęć i przedmiotów składających się na powstanie zbioru pamiątek historycznych dokumentujących losy okolicznej ludności. Pamiątki przekazywane są przez osoby prywatne, głównie mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej. Jeśli pragniecie Państwo, by wasze zbiory, pamiątki rodzinne nie uległy zniszczeniu lub zapomnieniu, by mogli zobaczyć je inni mieszkańcy apamięć o nich została zachowana dla przyszłych pokoleń, prosimy o udostępnianie zbiorów do Muzeum.

Dzięki pomocy kilku osób – głównie pasjonatów historii – Muzeum pozyskało już pierwsze fotografie dokumentujące codzienne życie mieszkańców nie tylko Oświęcimia, ale także Ziemi Oświęcimskiej. Zdjęcia pochodzą z różnych okresów. Bardzo dużą część stanowią fotografie przedwojenne, które do tej pory praktycznie trudno było odnaleźć w zbiorach muzealnych. To jednak nie koniec. Dyrekcja Muzeum wciąż stara się gromadzić różne artefakty, które w przyszłości dostępne będą dla zwiedzających tę nowo powstałą instytucję.
– Tak naprawdę każdy z nas może mieć swój udział w tworzeniu i rozbudowywaniu kolekcji naszego Muzeum. Ważnym obszarem naszych poszukiwań i dokumentacji historycznej jest okres II wojny światowej, kiedy to mieszkańcy naszej ziemi, niejednokrotnie z narażeniem życia swojego i najbliższych nieśli bezinteresowną pomoc więźniom niemieckiego obozu KL Auschwitz – mówi Dorota Mleczko, dyrektor Muzeum i dodaje. – Poszukujemy archiwaliów, fotografii, ale także innych przedmiotów, które mogłyby ilustrować wielowiekową historię Ziemi Oświęcimskiej poprzez pryzmat losów jej mieszkańców z uwzględnieniem różnorodności etnicznej i kulturowej budującej lokalną tożsamość.

Część pozyskanych zdjęć dostępna jest już w postaci cyfrowej. Pierwsze fotografie każdy może zobaczyć na stronie internetowej muzeum pod adresem: www.muzeumpamieci.pl

Zachęcamy zainteresowanych przekazaniem zbiorów lub pamiątek do kontaktu telefonicznego, pod nr tel.: 334474084 lub przez email: biuro@muzeumpamieci.pl

(NM) / powiat oświęcimski

Fot. Zbiory Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej

Poprzedni artykułNastępny artykuł

1 komentarz

  1. Zaproscie do współpracy dyrektora Muzeum Auschwitz, dr Piotra Cywinskiego,
    wybitnego znawce tematu historii obozowego i przyobozowego Ruchu Oporu wokół Auschwitz, który na ten temat ostatnio zorganizował wystawę w bloku nr 11.

Send this to a friend