Informacje

POWIAT. Most Niepodległości na DWR

Władze Oświęcimia i Chełmka wystąpiły z propozycją nazwania nowego mostu na Wiśle – Mostem Niepodległości. Samorządowcy chcą w ten sposób nawiązać do obchodzonej w tym roku rocznicy 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, uznając, że będzie to znaczący wkład obu miast w tak ważne i doniosłe wydarzenie. – Rocznica odzyskania niepodległości to święto wszystkich Polaków, niezależnie od poglądów, przynależności czy pochodzenia. Również w Oświęcimiu i Chełmku będziemy w sposób szczególny obchodzić to święto. Dlatego wspólnie z burmistrzem Chełmka wystąpiliśmy do naszych radnych o nazwanie nowego mostu na Wiśle – Mostem Niepodległości. Będzie to pierwszy i znaczący element naszych uroczystości – mówi Janusz Chwierut, prezydent Oświęcimia.

– Istotny wkład w jego powstanie mają samorządy miasta Oświęcim, gminy Chełmek, powiatu oświęcimskiego i województwa małopolskiego. To największa inwestycja samorządowa realizowana na ziemi oświęcimskiej. Ten most Niepodległości jest sukcesem naszych małych ojczyzn i symbolem naszego patriotyzmu – wyjaśnia.
– Czasy przynoszą zawsze na myśl najlepsze nazwy. Tak było w przypadku pierwszego mostu na Wiśle w Chełmku modernizowanego na wizytę papieża Benedykta XVI, który później otrzymał jego imię. Ta nazwa była zaakceptowana i powszechnie przyjęta. Dzisiaj jesteśmy w przededniu 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, tak naprawdę ta droga do niepodległości rozpoczęła się w tym czasie. 8 stycznia prezydent Stanów Zjednoczonych przemawiając do Kongresu przedstawił plan dla nowej Europy, dla nowego porządku w świecie. I w tych 14 punktach ujął też kwestie Polski. Nazwa nasunęła się więc sama i możemy taki prezent dać mieszkańcom naszych małych ojczyzn – argumentuje Andrzej Saternus, burmistrz Chełmka. Podkreśla też znaczenie tej inwestycji dla rozwoju ziemi oświęcimskiej.
– Ten most łączy nasze gminy i daje podstawy do kreowania mocnego lidera Małopolski zachodniej, jakim jest Oświęcim, a jednocześnie daje szanse na rozwój całej ziemi oświęcimskiej. Powstaną nowe miejsca, w które można inwestować. W przypadku naszej gminy jest to pond 100 ha, które mogą być zabudowane i mogą powstać tam duże inwestycje – zaznacza. Projekt uchwały został skierowany pod obrady Rady Miasta Oświęcim i Rady Miejskiej w Chełmku.

Pierwszy most na Wiśle w Oświęcimiu powstał w ramach budowanego odcinka drogi 933. Połączył ze sobą miasto Oświęcim i gminę Chełmek. Obwodnica północna Oświęcimia znacznie ułatwi dojazd do firmy Synthos i strefy gospodarczej, która przez to stanie się atrakcyjniejsza. Ruch tranzytowy pojedzie przez obwodnicę, będzie łatwiej jeździć w Oświęcimiu. Szybciej dojedziemy do Krakowa czy na Śląsk. Tak duża inwestycja wymagała wielu wcześniejszych prac przygotowawczych, uzgodnień i pozyskania blisko 120 mln zł na jej realizację, z tego znaczna część pieniędzy pochodzi z funduszy unijnych. Inwestycja jest na ukończeniu, a według zapewnień wykonawcy nową drogą i przeprawą mostową pojedziemy w lutym.

Inwestorem budowy obwodnicy wraz z mostem na Wiśle jest Małopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich.

UM Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł

13 komentarzy

 1. Mieszkaniec masz racje faktycznie zmiany w zarządach spółek miejskich- serdeczne gratulacje dla nowych prezesów i sukcesów w służbie

 2. Jakoś nie doczytałem nigdzie na portalach informacji ws. zmian kadrowych w Zarządach niektórych miejskich spółek miasta Oświęcim. Nie przekazano ich również mieszkańcom w Wieściach z ratusza Jak to się odbyło? Był jakiś konkurs? Jakaś procedura? Byli kandydaci z zewnątrz? Czy to tak żeby przypadkiem przy okazji najbliższych wyborów (nomen omen mają się podobno odbyć w okolicach święta Niepodległości)? Widać jak się broni swoich stołków jak … niepodległości. To zabezpieczanie tyłów? Przepraszam, chyba „k” zapomniałem wstawić. 🙂 Informacja tak bezcenna że tylko do wiadomości we własnym gronie? Trafi się przy wyborach Miastu prezydent z innej opcji politycznej i znów będzie ogólny lament, że się wybrańcom narodu krzywda dzieje.

 3. Żenująca próba podpięcia się pod patriotyczno – narodowo – populistyczną propagandę pisowską. Przypomina mi to żałosnej pamięci referendum Komorowskiego w sprawie jow-ów, zrobione tylko po to, aby przechwycić część elektoratu Kukiza. Pełowcy, jak mówi przysłowie, przed szkodą i po szkodzie głupi.

 4. Pełowski patriotyzm i „wzruszająca” gadka obliczona na najbliższe wybory. Z uwagi na historyczne zaszłości współżycia małych ojczyzn po obu stronach Wisły na wysokości Oświęcimia proponuję nazwać most „Przeprawą latających sztachet.” Bliższe prawdy.

 5. Ostatnio pieknie ich rozegral Pan Jarek tak, ze ta pseudo opozycja juz miedzy sobą sie żre.Cos pieknego jak patrze na ten „kwiat narod :))))))

 6. Moim zdaniem należało nazwać Nowy Most ..im. Lecha i Marii Kaczyńskich ,ulicę dojazdową do Mostu , im. Naczelnika Państwa Polskiego : Jarosława Kaczyńskiego , a Rondo : im. Braci Bliżniaków LECHA i JAROSŁAWA…i po temacie ….

 7. Jak to przyjemnie co jakiś czas robić sobie zdjęcie na ładnym tle i podpinać się pod nie swój sukces. Który to już raz przy moście i ile jeszcze? Może by tak szanowna władza pokazała się na własnym podwórku na tle realizacji własnych zadań. 300 metrów ulicy Św. Barbary remontowane jest od maja i jakoś końca nie widać. Nie było żadnego reportażu z tego odcinka bałaganu, chaosu i niezadbania o bezpieczeństwo użytkowników, w tym małych dzieci w drodze do szkoły. Nie było tymczasowych przejść tylko tabliczki informujące o przejściu drugą stroną ulicy. Jaki ruch na ul. Jagiełły to każdy wie. Szlabany na drodze stoją, robotnika żadnego. Można puścić ruch samochodowy. Wcześniej auta krążyły po wertepach między koparkami i robotnikami, teraz nie można.
  Niewiele mnie interesuje że most w polach ma jakąś nazwę, a bardziej to, że za mostem nie wylano nawet jednego pobocza asfaltem aby można było w miarę bezpiecznie poruszać się rowerem.
  Piękne słowa dzielnej władzy: Stany Zjednoczone, Papież, rocznica wyzwolenia, łączenie gmin. Trochę to już śmieszne. Przecież bierze się duże pieniądze za sensowne zarządzanie pieniędzmi z podatków, na które pracować władza nie musi.

 8. No i proszę, stary gorzowski komuch Saternus pod niepodległością się POdpisał. Przedtem oferował nam niepodległość z niezwyciężoną Armią Czerwoną. Jeszcze chwilę a będzie, że on tą obwodnicę wraz mostem wybudował. „Miszcz” nad mistrze w podpinaniu się pod czyjeś zasługi.

 9. Fajny pomysł Prezydenta Oświęcimia i Burmistrza Chełmka, ciekaw jestem kto będzie znów narzekał, że jednak lepiej nie dawać Niepodległości. Ten pomysł niech łączy PiSowców i PeOwców a nie dzieli.

 10. Opozycjonisto co ci tak przeszkadza zdobyta 100 lat temu niepodległość? Pewnie Ruski jesteś.

Send this to a friend