Informacje, Sport

POWIAT. Minister apeluje do Prezydenta Oświęcimia

W ostatnich dniach minionego roku na ręce starosty Zbigniewa Starca wpłynęła kopia pisma Ministra Sportu i Turystyki Witolda Bańki w sprawie zasad i warunków korzystania z Krytej Pływalni w Oświęcimiu. Pismo jest pokłosiem gwałtownego wzrostu opłat za korzystanie z krytej pływalni, który dotknął przede wszystkim zawodników Szkoły Mistrzostwa Sportowego i oświęcimskich klubów sportowych.

W piśmie Ministra Sportu i Turystyki do prezydenta Miasta Oświęcim czytamy „(…) do Ministerstwa Sportu i Turystyki doszły niepokojące informacje o niedotrzymaniu warunków umowy w sprawie preferencyjnych opłat (zwyżka o ponad 50%) za korzystanie z obiektu pływalni. Jest to niepokojące zjawisko, ponieważ kryta pływalnia w Oświęcimiu jest strategicznym obiektem dla utrzymania i rozwoju procesu szkolenia w województwie małopolskim, dlatego umożliwienie społeczności lokalnej różnorodnej i atrakcyjnej cenowo oferty sportowej jest niezwykle istotne. (…) Musimy zrobić wszystko, by przyczynić się do sportowych sukcesów i budowania silnej pozycji Polski na arenie międzynarodowej. Mając na uwadze dobro młodych zawodników żywię nadzieję na poprawę sytuacji w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Oświęcimiu”.

– To dla nas zaskakująca sytuacja gdyż umowa pomiędzy Polskim Związkiem Pływackim a Miastem Oświęcim wyraźnie warunkowała otrzymanie dotacji z Ministerstwa Sportu i Turystyki na modernizację oświęcimskiej pływalni, wprowadzenie preferencyjnych opłat dla podmiotów zajmujących się szkoleniem sportowym, zwłaszcza dzieci i młodzieży, w tym osób niepełnosprawnych – mówi Starosta Oświęcimski Zbigniew Starzec. – Warto podkreślić, że Powiat Oświęcimski bezpłatnie udostępnia swoje obiekty dla potrzeb szkolenia sportowego dzieci i młodzieży – dodaje starosta.

Powiat Oświęcimski

Poprzedni artykułNastępny artykuł

19 komentarzy

  1. Argumentacja niektórych uczestników dyskusji zabija brakiem jakiejkolwiek znajomości tematu. Jest umowa, zawarte są warunki o których pisze minister, trzeba jej dotrzymać.

  2. Czy 2 z 4 oświęcimskich Orlików nie są przypadkiem zbudowane przy szkołach ponadgimnazjalnych dla których organem prowadzącym jest powiat? Wszystkie 4 mają dobre obłożenie. Są też niezłe hale przy PZ-ach. Hali w Chełmku szkoda. Szkoda również, że w okresie wakacyjnym chełmecki Orlik stoi przeważnie pusty a dzieci snują się z piłkami pod oknami mieszkań po międzyosiedlowych trawnikach. Zapewne taka była idea powstania Orlików. W godzinach wieczornych, przy sztucznym świetle haratać w gałę, gdy dzieci idą już spać.

  3. Proponuję, żeby mieszkańcy Oświęcimia na wszystkich innych obiektach sportowych i rozrywkowych w Polsce i U.E. płacili 25% więcej i wtedy będzie o.k. – sprawiedliwie.

  4. Jakie obiekty sportowe ma powiat? Ha , ha….. – żadne. Co? Pstro! Powiat to ma pstro w głowie skoro narzeka na miasto za to , że musi coś tam płacić na utrzymanie obiektu- przecież z tych obiektów nikt nie ma zysków. Skończyły się czasy wszystkiego za darmo , i dobrze.
    A jakie pstro ma powiat w głowie to zapytajcie dlaczego nowa SPORTOWA hala powiatowa w Chełmku stoi zamknięta na cztery spusty od pół roku(!) . I jakoś nikt nie dba o to , że dzieci patrzą smętnie na zamkniętą halę i idą z powrotem do domu !!!?
    TO JEST DOPIERO SKANDAL!

  5. A jakie to obiekty udostępnia bezpłatnie powiat? Lodowisko utrzymuje miasto, pływalnię – miasto. O czymś zapomniałem?

  6. Czy są jeszcze kąpiele poranne na basenie? To też była wizytówka tego basenu-od kilku dni na Bieruniu będzie taka rekreacja.pzdr

  7. Nie aanie StefanB., nie placą i nie mogą płacić. Powiat organizuje szkolenie w pływackim smsie i powiat ma obowiązek zapewnić finansowanie. A nie tworzyć wrażenie, że dzieciom każą płacić. Swoją drogą ciekawe ile wynosza miesięczne płace trenerów, a ile koszt basenu.

  8. Jestem mieszkańcem gminy Oświęcim i emerytem -chciałbym korzystać z pływalni ale mnie nie stać – bo ulgi tylko dla mieszkańców Oświęcimia – może są takie pory – że pływalni opłaciło by się w tych /godzinach/ dniach obniżyć opłaty ?

  9. Szkoda, że w umowie czy czymś tam kiedy dawano dotacje nie napisali twardo, że kluby pływackie młodzieżowe w ramach nauki płacą tyle i tyle za tor, albo za godzinę na wynajętym torze. Jakby było to twardo napisane w umowie to nikt nie rżnąłby dzisiaj jarząbka. Dzisiaj każdy ma taką pamięć na jaką go stać. Chwierut płaci podatkowymi pieniędzmi za hokej bo kocha sport, ale nie dokłada zbytnio do pływania bo … też kocha sport 🙂 A kocha Chwierut logikę?

  10. Jak wynika z powyższego pisma została zawarta umowa i ustalono warunki opłat wraz z waloryzacją kwot. Do tych warunków organ prowadzący zabezpieczył w budżecie środki finansowe. Czyż nie? W Starostwie pracuje kompetentny pion finansowy i polityki bym w to nie mieszał. Czy przy władzy był PSL, czy PO czy PiS, osoba Skarbnika Powiatu była i jest ta sama. Bardzo rzetelny finansista. Nie znam warunków udzielenia dotacji na remont obiektu basenu ale będzie „ciepło” jak ministerstwo nakaże inwestorowi zwrot środków. Buduje się w miasteczku obiekty sportowe z utrzymaniem których kłopot miałyby miasta o wiele bardziej zamożne. Dzisiaj trzeba zarobić na pensje o wiele liczniejszej niż przed remontem załogi basenu. A tu ulgi dla jednych, ulgi dla drugich. Może jeszcze z kartą mieszkańca wprowadzimy ulgi na przejazdy MZK. Dlaczego nie. Idą wybory.

  11. Czyli co,dzieci trenujace pływanie maja kupować bilety na wstęp na czas treningów?Proszę usciślić,bo się juz pogubiłem…

  12. Dziadowanie musi się skończyć. Basen jest dla wszystkich, pływacy nie płacą za treningi! Ma płacić organ prowadzący, a jak go nie stać to niech zarobi, a nie dzisduje. Terror trenerów i instruktorów się skończył, a posługiwanie sie dziećmi jak zakładnikami jest pożałowania godne. Do roboty! Basen ma służyć wszystkim Oświęcimianom, a nie tylko garstce cwaniaków pod wpływowym patronatem.

  13. A czy dzieci i młodzież z Oświęcimia nie trenują na tym basenie? Rozumiem że na pobliskim lodowisku grają tylko rodowici Oświęcimianie. Nie korzystam z tego lodowiska a jak każdy mieszkaniec tego miasta też wnoszę swój wkład w jego utrzymanie i … profesjonalnej drużyny hokejowej. Samorząd na wszystkich swoich szczeblach ma dbać o rozwój dzieci i młodzieży czy „topić” kasę w przeciętnej drużynie hokejowej, bo idą wybory lub u kogoś wystąpił syndrom przerostu formy nad treścią. I nie jestem z dobrej zmiany, żeby było jasne. Dlaczego jedna dyscyplina jest traktowana na warunkach preferencyjnych a innym próbuje się „dokopać”?

  14. Rozumiem , że według „dobrej zmiany” za koszty utrzymania pływalni dla powiatu mają zapłacić………… mieszkańcy Oświęcimia !!? Aha, hm …nie z nami te numery Bruner :))

  15. Może by się tak sygnalista zajął sytuacją w szpitalu powiatowym w Oświęcimiu, a nie dziadował publicznie po raz kolejny.

  16. Juz jakis kapus sie znalazl i napisal do ministra, ja rozumie ze podwyzka to nic fajnego ale zeby od razu do ministerstwa kapowac??

Send this to a friend