Informacje, Kultura

POWIAT. Migracyjne wyzwania. Dachau

Konferencją prasową zainaugurowano dziś rano w Dachau  posiedzenie polsko-niemieckiej grupy roboczej działającej w ramach Rady Gmin i Regionów Europy. W wydarzeniu zorganizowanym w siedzibie tamtejszego starostwa bierze udział Starosta Oświęcimski Zbigniew Starzec, który przybył na zaproszenie Landrata Dachau Stefana Löwla.

Spotkanie poświęcone jest głównie migracji, która stanowi obecnie duże wyzwanie dla Unii Europejskiej. Nasi niemieccy partnerzy mają w tej sprawie spore doświadczenie, z którego warto skorzystać, by wyciągnąć odpowiednie wnioski – mówi starosta Zbigniew Starzec.

Zagadnienia związane z bezpieczeństwem i migracją jako globalnym wyzwaniem omówi dr Benedikt Franke z Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Sterowanie ruchami migracyjnymi – koncepcje Komisji Europejskiej  zaprezentuje Steffen Schulz, Rzecznik Regionalnego Przedstawicielstwa Komisji  Europejskiej. Uwarunkowania historyczne i współczesne ruchów migracyjnych w Europie Środkowej i Wschodniej  przedstawi Janusz Szewczuk, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Rozwoju Gospodarczego Gmin, doradca i ekspert Związku Miast Polskich. Uczestnicy posiedzenia wezmą również udział w warsztacie poświęconym integracji i wsparciu imigrantów. Z przykładami działań integracyjnych w Bawarii zapozna zebranych Eugen Turi,  Dyrektor Wydziału ds. Azylu i Integracji z Bawarskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Budownictwa i Transportu.

Rada Gmin i Regionów Europy jest stowarzyszeniem zrzeszającym samorządy lokalne i regionalne w Europie. Członkami CEMR są krajowe związki władz lokalnych i regionalnych z ponad 30 krajów Europy. Głównym celem CEMR jest promocja silnej, zjednoczonej Europy opartej na samorządach lokalnych i regionalnych oraz demokracji Europy w której decyzje są podejmowane najbliżej obywateli w zgodzie z zasadą subsydiarności. Działalność obejmuje szeroki wachlarz tematów od usług publicznych, przez transport, politykę regionalną, środowisko po równe szanse. Jest aktywna na arenie międzynarodowej. Jest europejską sekcją światowej organizacji miast i gmin – United Cities and Local Governments.

Przewodniczącym  niemieckiej części polsko-niemieckiej grupy roboczej  jest Stefan Löwl, Starosta Powiatu Dachau. Powiaty: Oświęcimski i Dachau podpisały w ubiegłym roku umowę o partnerskiej współpracy.

Powiat Oświęcimski

 

Poprzedni artykułNastępny artykuł

3 komentarze

  1. Jeden do Dachau, a drugi do Brazylii. Czyż to nie piękne? 🙂

  2. „Spotkanie poświęcone jest głównie migracji, która stanowi obecnie duże wyzwanie dla Unii Europejskiej. Nasi niemieccy partnerzy mają w tej sprawie spore doświadczenie, z którego warto skorzystać, by wyciągnąć odpowiednie wnioski – mówi starosta Zbigniew Starzec”

    Jakiś pomysł w powiecie na ściągnięcie imigrantów? No to się Pani Premier bardzo ucieszy, a szczególnie pan Błaszczak 🙂

  3. PiSowski starosta z powiatu naszego angażuje się w tematy imigracji? Z przekonania czy gastronomicznie, albo z potrzeby bywania na salonach? Starosta po niemiecku pewnie tak nie jajczy jak na sesjach rady miasta. :)))

Send this to a friend