Biznes, Informacje

POWIAT. „Małopolska Myśli o Tobie” na półmetku

Za nami półmetek spotkań funduszowych z mieszkańcami małopolskich miejscowości. Strefa Funduszy Europejskich odwiedziła Pleśną, Krzeszowice, Ciężkowice, Stary Sącz i Dąbrowę Tarnowską, a już w najbliższy weekend zagości na Placu 1000-lecia w Chrzanowie.

Rośnie zainteresowanie tematyką Funduszy Europejskich

Cztery miejscowości, dziesiątki konsultacji, warsztatów i szkoleń,  ponad dwudziestu beneficjentów i setki uczestników – tak w skrócie można podsumować spotkania z ekspertami Funduszy Europejskich, którzy od sierpnia są do dyspozycji mieszkańców małopolskich miejscowości. Każda Strefa trwa trzy dni, od piątku do niedzieli. Są to dni wypełnione szkoleniami, warsztatami i lekcjami poruszającymi zagadnienia Unii Europejskiej, programu regionalnego, a także dostępnych dotacji.

Specjaliści  z Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich udzielają bezpłatnych porad i konsultacji na temat możliwości pozyskania środków unijnych na realizację projektów w perspektywie 2014-2020. Na dotychczasowych spotkaniach poruszono wiele zagadnień, które są aktualnie najpopularniejszymi tematami związanymi z programem regionalnym. Wiele konsultacji dotyczy ubiegania się o fundusze na założenie, albo rozwijanie już istniejących firm. Duże zinteresowanie wzbudza też problematyka instalacji Odnawialnych Źródeł Energii i proekologicznych rozwiązań dla budynków mieszkalnych. Powodzeniem cieszą się także programy umożliwiające aktywizację osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym oraz informacje dla osób zainteresowanych wzmocnieniem swojej pozycji na rynku pracy lub powrotem do aktywności zawodowej.

Nie inaczej będzie w Chrzanowie, gdzie już w piątek, 22 września każdy będzie mieć okazję do porozmawiania na szereg zagadnień z zakresu unijnych dofinansowań.

Start z edukacją w piątek 22 września

Eksperci z Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich będą do dyspozycji wszystkich zainteresowanych od godz. 10:00 do 19:00. O godz. 11:00 rozpocznie się szkolenie organizowane przez ekspertów komunikacji Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie pod tytułem „Skuteczna rekrutacja uczestników do projektów PO WER i komunikacja z osobami z niepełnosprawnościami”.

Sobota 23 września pod znakiem szkoleń

Drugi dzień Strefy Funduszy Europejskich również będzie poświęcony pogłębianiu wiedzy na tematy unijne. Specjaliści poprowadzą spotkania informacyjne, na których poruszone zostaną następujące tematy:
godz. 11:00 – spotkanie informacyjne o możliwości otrzymania wsparcia na rozwój działalności innowacyjnej dla przedsiębiorców,
godz. 13:00 – spotkanie informacyjne na temat wsparcia dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw,
godz. 15:00 – spotkanie informacyjne dotyczące możliwości wsparcia działań, które mają na celu przede wszystkim wsparcie osób pozostających bez pracy w ich powrocie do aktywności zawodowej
godz. 17:00 – spotkanie informacyjne o możliwości wsparcia z Funduszy Europejskich nakierowane zarówno na podejmowanie działalności gospodarczej, jak i rozwój działalności już prowadzonej.

Edukacja przez zabawę w niedzielę 24 września

W niedzielę Strefa Funduszy Europejskich zaprasza od godz. 13.00. Na wszystkich spragnionych wiedzy, podobnie jak w dniach wcześniejszych, czekać będą specjaliści z Sieci Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich.

Dodatkowo zaplanowano spotkania z wystawcami, którzy opowiedzą o swojej przygodzie z funduszami i zaprezentują na stoiskach to, co udało im się osiągnąć. Wystawcy oferują możliwość zakupu swoich produktów, rękodzieła, a także skorzystania z usług, wprowadzonych m.in. dzięki funduszom unijnym. Będą to:

 • Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – będzie informować na temat pożyczkowego programu priorytetowego poprawa efektywności energetycznej – termomodernizacja budynków jednorodzinnych „Jawor”
 • Urząd Miejski w Chrzanowie – promocja regionu i projektów, które otrzymały dofinansowanie z funduszy unijnych,
 • Allbag Tomasz Woźniak – producent toreb reklamowych dla firm i klientów indywidualnych
  Zakład Mechaniczny PRECYZJA – zajmuje się produkcją i remontem maszyn rozdrabniających do tworzyw sztucznych, drewna i innych materiałów,
 • MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie – muzeum prezentuje dzieła sztuki najnowszej, obejmującej okres ostatnich 20 lat i prowadzi działalność edukacyjną,
 • Red Bowling Club – klub i kręgielnia z Krzeszowic zaprezentuje swoją ofertę spędzania wolnego czasu,
 • Centrum Języków Obcych FLUENCY – centrum mające siedzibę w Skawinie, uczy głównie języka angielskiego ale w ofercie znajdują się również języki: niemiecki, hiszpański, francuski, włoski, rosyjski, polski dla obcokrajowców,
 • Wstążką Malowane – to ręcznie robione przez panią Klaudię Naściszewską, urocze czapki, opaski, kominy, kocyki, sukienki tiulowe TUTU, opaski i inne ozdoby do włosów dla dzieci,
 • Hen-Haft Pracownia Strojów Ludowych – to pracownia strojów ludowych i stylizowanych ze wszystkich regionów Polski. Pracownia szyje gorsety, bluzki, spódnice i fartuszki,
 • Uzdrowisko Krynica-Żegiestów S.A. – uzdrowisko proponuje degustację naturalnych wód leczniczych JAN, ZUBER, SŁOTWINKA oraz Kryniczanka – Naturalna Woda Mineralna,
 • WUP – zespół specjalistów z WUP-u będzie do dyspozycji osób zainteresowanych otrzymaniem wsparcia lub dotacji unijnych w zakresie projektów społecznych.

W niedzielę, oprócz spotkań edukacyjnych, Strefa Funduszy Europejskich zaprasza dodatkowo na chwilę rozrywki w miasteczku funduszowym. Na scenie zagrają No Stress i Sokół Orkestar. Dla wszystkich, którzy chcieliby sprawdzić swoją wiedzę na tematy unijne przygotowano quizy i konkursy, m.in. Poszukiwacze Funduszowych Skarbów, Małopolska Twórcza, a także lekcje europejskie.

Najmłodsi mogą wziąć udział w strefie zabaw, w której czekają konkursy z nagrodami, malowanie buziek, bańki mydlane, dmuchany zamek do skakania, tworzenie biżuterii i koło fortuny. Będzie też bezpłatna fotobudka, w której każdy może wykonać sobie kolorowe zdjęcia w przebraniach.

Więcej informacji o Strefach, harmonogramy, zdjęcia i relacje na stronie www.strefa.fundusze.malopolska.pl

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend