Informacje

POWIAT. Kierowca zaatakował rowerzystę

W dniu 20 listopada 2017 policjanci z Komisariatu Policji w Chełmku zatrzymali 32 – letniego mieszkańca Chełmka, a następnie postawili mu zarzut uszkodzenia ciała 67 – letniego rowerzysty. Powodem agresji fizycznej były nieporozumienia związane sytuacją drogową.

Do zdarzenia doszło w ubiegły piątek [17.11.], po godzinie 15.00 w Chełmku na ulicy Wojska Polskiego, kiedy jadący na rowerze 67 – letni mieszkaniec Chełmka, wjechał z chodnika na jezdnię, co zbulwersowało kierowcę samochodu marki VW. Mężczyzna zatrzymał się obok rowerzysty, a następnie zaczął go wyzywać. Po chwili dyskusji, kierowca wysiadł z pojazdu i uderzył rowerzystę pięścią. Senior upadł na jezdnię, natomiast kierowca odjechał. Z pomocą 67 – latkowi pospieszyli dwaj mieszkańcy Żarek. pow. chrzanowski. Badania lekarskie wykazały u pokrzywdzonego uraz kręgosłupa. Wyjaśnieniem sprawy i ustaleniem personaliów agresora zajęli się policjanci. W trakcie podjętych czynności szybko ustalili jego personalia. Okazał się nim 32 – letni mieszkaniec Chełmka. W poniedziałek podejrzany trafił do komisariatu Policji, gdzie na podstawie zebranych dowodów został mu postawiony zarzut uszkodzenia ciała. Za popełnione przestępstwo grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Na szczególne podziękowania zasługują dwaj mieszkańcy Żarek, udzielający pomocy rowerzyście, który padł ofiarą agresji drogowej.

Aby nie dochodziło do tego rodzaju sytuacji,  policjanci apelują o zachowanie kultury za kierownicą, a także   wyrozumiałość wobec innych uczestników ruchu drogowego.  Zapewniają również, że sprawców tak agresywnych zachowań spotkają surowe konsekwencje.

Przypominamy również, że w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie uruchomiona została specjalna
skrzynka kontaktowa poczty elektronicznej:  stopagresjidrogowej@malopolska.policja.gov.pl

Na którą można przesyłać filmy zawierające rażące naruszenia przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym, jak również zawierające przejawy agresji ze strony uczestników ruchu drogowego.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

4 komentarze

  1. @nierowerzysta, nie mogę się z Tobą do końca zgodzić. Rowerzyści bywają bardzo nieodpowiedzialni, zwłaszcza starsze osoby. Nie tak dawno jechał przede mną starszy pan, a gdy chciałam zacząć go wyprzedzać, on bez żadnego uprzedzenia (rozejrzenia się, kiwnięcia ręką) skręcił w lewo(!). I to nie jedyna taka sytuacja jaką zaobserwowałam. Nie bronię czynu kierowcy, ale nie dziwię się jego wzburzeniu.

  2. @Kierowca – rowerzysta, z Twojej wypowiedzi wynika, jakby kierowcy byli w tym kraju ostatnimi sprawiedliwymi, a wiadomo jak jest. Odwróćmy Twój wywód. Gdyby policja karała kierowców zajeżdżających drogę rowerzystom, spychających ich z jezdni lub wyprzedzający w zbyt bliskiej odległości, to rowerzyści nie jeździliby po chodnikach, przejściach i w sposób mało przewidywalny. Widzisz teraz w czym problem? W nas, uczestnikach ruchu. Mamy takich pieszych i rowerzystów, jakich mamy kierowców. Ani lepszych, ani gorszych. Różnica polega tylko na tym, że ci pierwsi są niechronionymi uczestnikami ruchu i z definicji powinni mieć więcej praw niż kierowcy czy rowerzyści. Zaczniemy jeździć spokojnie (szczególnie w zabudowanym), to dla wszystkich zrobi się miejsce na drodze.

  3. Taka sytuacja nie powinna się zdarzyć… ale niestety do takich zdarzeń prowokuje sama policja, ponieważ w żaden sposób nie karze rowerzystów, którzy jeżdżą po chodnikach, przejściach dla pieszych itp., więc oni czują się bezkarni, a kierowcy muszą brać sprawy w swoje ręce. Jeszcze raz szkoda… 🙁
    PS Ciekawe, czy policja ukarała rowerzystę mandatem za jazdę po chodniku i niewłaściwe włączanie się do ruchu?

Send this to a friend