Informacje, Kultura

POWIAT. Długo oczekiwana monografia miasta Oświęcim

Muzeum Zamek w Oświęcimiu serdecznie zaprasza na prezentację wyczekiwanej publikacji – Monografii miasta pt.: „OŚWIĘCIM – MIASTO POGRANICZA” w dniu 30 sierpnia br. o godzinie 16.00 w sali reprezentacyjnej muzeum.  Wstęp wolny.

Gośćmi spotkania będą redaktorzy; dr hab. Bożena Czwojdrak, dr. hab. Kazimierz Miroszewski z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, dr. hab. Piotr Węcowski z Uniwersytetu Warszawskiego, a także autorzy poszczególnych rozdziałów, zespół 28 osób z różnych ośrodków naukowych: Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Uniwersytet Warszawski, Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, jak również badacze związani z Oświęcimiem.

(…) Oświęcim nie doczekał się dotąd pełnego opracowania monograficznego, chociaż potrzebę jego stworzenia sygnalizował już ksiądz Jan Skarbek w 1935 r. Wydana przez Elżbietę Skalińską-Dindorf trzytomowa Kronika Oświęcimia nie oddaje w pełni barwności dziejów miasta i regionu. Nie miała zresztą takiego zadania. Jej ukazanie się stanowiło jednak podstawę do szerszego zainteresowania się mieszkańców Oświęcimia dziejami swojej małej ojczyzny. Już od dłuższego czasu powracano do dawnego pomysłu opracowania monografii Oświęcimia. Chcąc przywrócić pamięć o tym ważnym ośrodku, Rada Osiedla „Starego Miasta” wraz z Klubem „Oświęcimskiej Starówki” i przy wsparciu prezydenta miasta Janusza Chwieruta podjęli działania, których celem było przygotowanie takiej publikacji. W lutym 2015 r. odbyło się pierwsze spotkanie zaproponowanego przez dr hab. Bożeny Czwojdrak zespołu redakcyjnego z prof. Kazimierzem Miroszewskim z Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego oraz prof. Piotrem Węcowskim z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego.Przedłożono wówczas Radzie do spraw Monografii plan publikacji oraz przedstawiono autorów poszczególnych rozdziałów. (…) Zespół redakcyjny, przy wielkim wsparciu Pani Wioletty Oleś, dyrektor Muzeum Zamek w Oświęcimiu, przeczytał i zredagował prawie 70 arkuszy tekstu. Staraliśmy się, aby w dwóch tomach, mimo ich rozmiaru, stworzyć spójny obraz miasta i ziemi oświęcimskiej, tak by publikacja ta stała się lekturą przyjemną i wartościową zarówno dla historyków, jak i miłośników Oświęcimia, czego Państwu życzę w imieniu całego Komitetu Redakcyjnego.

Fragment Wstępu do monografii,  autor dr hab. Bożena Czwojdrak.

Na stronie Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego http://www.wuw.pl/Zapowiedzi-sspecial-pol.html widnieje już zapowiedź Monografii Oświęcimia – zachęcamy do zapoznania się z publikacją, a już wkrótce będzie można ją nabyć m.in. na stronie wydawnictwa jak również w Muzeum Zamek w Oświęcimiu podczas oficjalnej prezentacji publikacji.

Zapraszamy.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

10 komentarzy

  1. Do „bzdury dla Oświęcimia” – czy mógłbyś/mogłabyś jakoś szerzej rozwinąć swój komentarz??? Konkretnie co ci się nie spodobało lub co twoim zdaniem w tego typu publikacji byłoby „ciekawe” ??? W przeciwnym razie mam pewne wątpliwości czy w ogóle przeczytałeś/przeczytałaś tą publikację (publikacja miała swoją premierę 30.08.2018 r., a po dwóch dniach ty już komentujesz książkę liczącą około 1000 stron tekstu – sorry ale tego nie da się przeczytać w tak krótkim czasie nawet po kursach szybkiego czytania). Pomyśl czy nie szkoda się ośmieszać i tracić czas na niedorzeczne komentarze

  2. Dziwny tytuł. Moim zdaniem takim miastem granicznym jest np. Cieszyn. Ale Oświęcim? Jakoś nigdy nie czułem się mieszkańcem pogranicza.

  3. Zabawni jesteście, brawo i ale badziew. A czy ktoś z was tę książkę czytał?

  4. Brawo klakierzy, a gdzie ta zapowiedź!? Bo na stronie wuw.pl/Zapowiedzi-sspecial-pol.html jest tylko Kultura pamięci. Wprowadzenie Erll Astrid

Send this to a friend