Informacje

POWIAT. Delegacja z wizytą w Dachau

Delegacja Powiatu Oświęcimskiego uczestniczyła w obchodach święta miasta Dachau, które jest stolicą partnerskiego dla nas powiatu. Przedstawiciele Rady i Zarządu Powiatu, starostwa, służby zdrowia, policji i straży pożarnej przybyli do Dachau z dwudniową wizytą na zaproszenie Landrata Stefana Löwla.

W sobotę 12 sierpnia przedpołudniowy czas poświęcono na spotkania robocze i informacyjne w szpitalu, nowoczesnej spalarni śmieci i straży pożarnej. Najbardziej obiecujące okazało się być spotkanie strażackie. – Podobnie jak w naszym powiecie, również w Dachau dobrze rozwinięta jest praca z młodzieżą. W tym obszarze istnieją duże możliwości współpracy – podkreśla Jerzy Obstarczyk, prezes powiatowego zarządu OSP.

Po południu burmistrz Dachau Florian Hartmann w asyście Starosty Oświęcimskiego, Landrata Löwla oraz przedstawicieli partnerskich dla Dachau regionów, odszpuntowaniem beczki z piwem dokonał oficjalnego otwarcia święta, które obchodzone jest pod nazwą Volksfest Dachau.

W niedzielę zwiedzono Miejsce Pamięci – teren byłego obozu koncentracyjnego KZ Dachau i złożono wspólny wieniec. –Współczesne pokolenie nie ponosi odpowiedzialności za tragiczne wydarzenia z przeszłości. Jesteśmy jednak odpowiedzialni za zachowanie pamięci o tej tragedii i troskę o to, by ta historia nigdy się nie powtórzyła – powiedział w trakcie ceremonii składania wieńca Stefan Löwl.

Ostatnim punktem programu było uczestnictwo w pozdrowieniu dziecięcego korowodu, który tradycyjnie co dwa lata defiluje ulicami Dachau. Wydarzenie ma rodzinny charakter. Dzieciom przebranym najczęściej w bajkowe stroje towarzyszą rodzice i dziadkowie.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

2 komentarze

  1. Fakt, że miasto Dachau jest partnerskie dla miasta Oświęcim (d. Auschwitz) to już jednak jakaś aberracja. Mieszkańcy, a przypuszczalnie także radni, zdecydowanie woleliby coś z innej bajki – na przykład Papeete. I jaka fajna byłaby wymiana…

Send this to a friend