Spółka Tauron Wydobycie rozważa sprzedaż kopalni Janina w Libiążu, która przynosi duże straty. Pomimo, że kopalnia Janina posiada największe złoża węgla kamiennego w Polsce wynoszące 2,1 mld ton.
W siedzibie Tauron Wydobycie odbyło się dziś (15 lipca) kolejne spotkanie zarządu Tauron Wydobycie z przedstawicielami załogi i strony społecznej trzech zakładów górniczych spółki tj. ZG Janina, ZG Brzeszcze i ZG Sobieski.
Dzisiejsze rozmowy były wynikiem piątkowego spotkania otwartego z załogą w ZG Janina. Podczas dzisiejszego spotkania zarząd Tauron Wydobycie przypomniał o aktualnej sytuacji finansowej zakładu, a także omówione zostały zgłoszone przez stronę społeczną sprawy pracownicze, w tym kwestie płacowe.
Zarząd TauronWydobycie poinformował, że podstawą prowadzenia rozmów na wszystkie zgłoszone przez załogę tematy jest kontynuowanie pracy przez wszystkich pracowników zakładów Spółki.
– Dzisiejsze spotkanie pokazuje, że stawiamy na aktywny dialog z pracownikami i stroną społeczną zakładów górniczych Spółki. Regularnie informujemy też załogę o sytuacji Spółki i stojących przed nią wyzwaniach – mówi Sławomir Obidziński, prezes zarządu TauronWydobycie – Deklarujemy chęć wspólnego poszukiwania satysfakcjonujących rozwiązań w warunkach utrzymania normalnej pracy zakładów – dodaje prezes zarządu.
W odniesieniu do zgłoszonego tematu płacowego przypomniano, że w Grupie Tauron kwestię tę regulują zapisy porozumienia płacowego wypracowane na poziomie Rady Społecznej Grupy Tauron, które jest realizowane i we wrześniu ponownie rozpoczną się rozmowy na temat weryfikacji wynagrodzeń zasadniczych Grupy.
W efekcie rozmów zaplanowane zostało kolejne spotkanie zarządu Tauron Wydobycie z przedstawicielami związków zawodowych oraz załogi w najbliższy piątek.
Szanowni Państwo ,czy jesteście przygotowani na kolejny sezon smogowy? Bo składy są pełne taniego ruskiego węgla,który jest sprzedawany po cenie jak za polski,ale dymi trzy razy mocniej. Ale to już w gratisie, dla braci polaków od przyjaciela Putina. To przynajmniej pozwoli przez jakiś czas utrzymać nierentowne śląskie kopalnie.Za cenę naszego zdrowia.Bo ktoś zapłacić musi.A wypadło na nas.Tym razem…
@Czesław I to jest właśnie polski cud ekonomiczny 😁😁😁
@co z węglem Natomiast w okolicznych hurtowniach cena węgla przez ostatni rok cały czas rośnie.
Ja chcę maksymalnego rozwoju alternatywnych źródeł energii: paneli słonecznych na dachach, elektrowni wiatrowych i małych elektrowni na rzeczkach. W polskich warunkach to prawdopodobnie za mało, więc i dla węgla znajdzie się miejsce, jeśli koszt jego wydobycia będzie w granicach rozsądku.
Chcecie likwidacji kopalń. A co do elektrowni i domowych piecy? Zagraniczny na razie tańszy, może brunatny z Niemiec bo budują nowe kopalnie.
Niech żyje ruski węgiel zwożony tutaj bez opamiętania przez państwo pis.Na prawdę fajnie się dymi.Przynajmniej widać czym oddychamy!
Właśnie dla tego Hotin na nich zagłosuje dość wdychania tego dziadostwa w zimie.
I dopłacania do tej nie rentownej i nie reformowalnej branży.
Przecież niedawno pisaliście, że w Libiążu wielkie inwestycje, nowy szyb, kopalnia się dynamicznie rozwija, a górnicy żyją dostatniej.
Spadek konsumpcji węgla w Europie do rekordowo niskiego poziomu, rosnące zapasy tego surowca w europejskich portach oraz wzrost produkcji energii ze źródeł odnawialnych to główne czynniki decydujące w maju br. o spadku spotowych cen węgla w Europie – wynika z analizy Agencji Rozwoju Przemysłu.Z przedstawionego w poniedziałek opracowania wynika, że spadające systematycznie od ośmiu miesięcy międzynarodowe ceny węgla energetycznego stopniowo zbliżają się w Europie do uznawanego za krytyczny poziomu 50 USD za tonę, choć jeszcze go nie przekroczyły.
W europejskich portach rosną zapasy węgla, które są już ok. 45 proc. większe od średniego poziomu z lat 2015-2018. „Na przestrzeni maja wzrosły one o około 400 tys. ton i osiągnęły poziom 7,1 mln ton. Jednocześnie znalazły się na najwyższym poziomie od początku kwietnia” – wskazują analitycy katowickiego oddziału ARP.
Generalnie widoczny jest w Europie trend spadkowy pozyskiwania energii z węgla, przy stałym wzroście wykorzystania gazu i energii odnawialnej.