Informacje

POWIAT. Chcą zakazu palenia węglem w miastach

Wprowadzenie zakazu spalania węgla w budynkach postuluje dziesięć alarmów smogowych z województwa małopolskiego. Aktywiści apelują o zaostrzenie uchwały antysmogowej i wprowadzenie na terenie ich miejscowości zakazu stosowania węgla, przy uwzględnieniu kilkuletniego okresu przejściowego.
O wprowadzenie zakazu wnoszą alarmy smogowe z: Chełmka, Czernichowa, Krzeszowic, Niepołomic, Nowego Targu, Oświęcimia, Wieliczki, Zabierzowa, Zakopanego i Zielonek. Mieszkańcy apelują do prezydentów, wójtów i burmistrzów, a także do rad miejskich i gminnych.
Apel dziesięciu małopolskich miejscowości wskazuje na rosnącą świadomość problemu smogu oraz niezadowolenie wynikające z braku poprawy jakości powietrza na przestrzeni ostatnich lat.
W uzasadnieniu aktywistów Alarmu Smogowego z Zielonek, niewielkiej miejscowości sąsiadującej z Krakowem, czytamy: „Dotychczas Gmina Zielonki wprowadziła praktycznie wszystkie elementy polityki antysmogowej: wdrożenie rządowego programu „Czyste powietrze”, kampanie i spotkania informacyjne dla mieszkańców, akcje edukacyjne wśród dzieci i młodzieży, dopłaty do wymiany pieców, program dofinansowania termomodernizacji budynków, zakup oczyszczaczy powietrza do samorządowych szkół i przedszkoli. Stworzono sieć monitoringu jakości powietrza. Pomimo realizacji tej polityki, stan powietrza w gminie Zielonki nie uległ żadnej zauważalnej poprawie i nadal jest tragiczny, co pokazują regularnie prowadzone pomiary powietrza. Stan ten utrzymuje się pomimo obowiązywania przepisów tzw. uchwały antysmogowej dla Małopolski, które w naszej gminie nie są wdrażane w wystarczający sposób.”
Aktywiści apelują także, aby nowe poprawione przepisy uwzględniały pilne wprowadzenie zakazu instalacji źródeł ogrzewania na węgiel w nowo powstających budynkach, remontowanych kotłowniach, w których dochodzi do wymiany źródła ogrzewania oraz w przypadku wymiany starych kotłów i pieców węglowych.
Pierwszym miastem, które wprowadziło zakaz spalania węgla w gospodarstwach domowych był Kraków. Również we Wrocławiu i jedenastu dolnośląskich uzdrowiskach obowiązywać będzie podobny przepis od 1 lipca 2028. Do Krakowa i Wrocławia wkrótce dołączą inne miasta. Propozycja wprowadzenia zakazu stosowania węgla została wpisana do projektu uchwały antysmogowej dla Sopotu. Również Racibórz, Sosnowiec, Rybnik oraz Podkowa Leśna na Mazowszu zgłaszają chęć podobnego zakazu.
Jak twierdzą mieszkańcy, główną przyczyną smogu w sezonie grzewczym jest spalanie węgla, dlatego aby rozwiązać ten problem, należy wprowadzić zakaz stosowania węgla do ogrzewania budynków. Obowiązujące obecnie przepisy antysmogowe nie stwarzają szans na obniżenie szkodliwych stężeń zanieczyszczeń w najbliższej przyszłości. Obecne poziomy oferowanych dotacji, wciąż istniejąca możliwość instalacji pieców węglowych i długie okresy przejściowe na likwidację „kopciuchów” odwlekają w czasie oczekiwaną poprawę jakości powietrza. Tak odległe terminy nie są akceptowane przez lokalne społeczności, których członkowie domagają się zdecydowanych i przede wszystkim skutecznych działań, wzorowanych na przepisach dla miasta Krakowa.
Kontakty do lokalnych alarmów smogowych:
1. Zabierzów – Monika Wojtaszek – Dziadusz, tel. 601 522 752
2. Zielonki – Joanna Jurek, tel. 508 685 884
3. Wieliczka – Paweł Augustynek Halny, tel. 607 828 599; Kinga Jasek – Wnuk, tel. 691 66 44 38
4. Chełmek – Marcin Kręźlewicz, tel. 668 142 524
5. Oświęcim – Bogumiła Kołodziej, tel. 512 080 559
6. Krzeszowice – Magda Kidoń, tel. 601 671 184
7. Niepołomice – Paweł Pawłowski, tel. 730 778 394
8. Zakopane – Jola Sitarz – Wójcicka, tel. 608 557 337
9. Nowy Targ – Magdalena Cygan, tel. 502 463 790
10. Czernichów – Tomasz Kulpa, tel. 604 093 965
Polski Alarm Smogowy
Poprzedni artykułNastępny artykuł

25 komentarzy

 1. Gminne czujniki pokryły część miasta i widać jak na dłoni to „świeże” powietrze np. na Błoniach. Wskaźnik z Babic na fioletowo. Wczoraj wieczór przekroczenie norm PM 2,5 i PM 10 o: 1100, 1200%. Okna nie otworzysz. Przez kominy wentylacyjne wszystko kończy swój bieg w mieszkaniach. Ktoś się boi na Zaborskiej prawdy o stanie powietrza w naszym mieście.

 2. Nie męcz d…upy i rozpal dziś w swoim „śmieciuchu” ekologicznie. Sam zobaczysz że świat może wyglądać lepiej…

 3. Taka męczy mnie ciekawość, ilu tu promujących pompy ciepła, gaz i prąd posiada samochód ropniaka z wyciętym DPF-em?

 4. Pompy ciepła mają sens tylko jeśli masz panele na dachu, co jest coraz bardziej popularne. Część wsi dookoła miasta nie ma podłączenia do nitki gazowej,zatem pozostaje tylko węgiel.
  W powszechą gazyfikację już nie wierzę, pozostają panele i pompy ciepła i to jest właściwy kierunek.
  Wszelkie czujniki smogu po wsiach nie maja sensu jeśli za tym nie idzie reakcja władz,a w każdej miejscowości jest co najmniej jeden lub więcej delikwentów którzy za nic mają sąsiadów i palą byle jak i byle czym.
  Najbardziej jednak ciekawi mnie dla czego ludzie używający przecież kotłów węglowych od lat,palą w nich „od dołu”.
  Powinno się promować wiedzę jak poprawnie używać swój piec, bo nawet przysłowiowy stary „kopciuch” może dać dużo więcej ciepła ,przy mniejszym zadymieniu i stratach paliwa,podczas spalania tzw. „od góry”. A jak to robić? wszelkie informacje można znależć w sieci,i nie jest to bardzo skomplikowane.
  Sam sprawdziłem taki sposób i to rzeczywiście działa.

 5. Może nie orientuję się w szczegółach, ale mam wrażenie że zarówno gaz, prąd, pompy i panele na razie przekraczają możliwości finansowe większości właścicieli domów. Dopłaty do nich z budżetu byłyby astronomiczne.

 6. Dziwię się ze prezydent Oświęcimia jeszcze nie wprowadził zakazu. Skoro w Krakowie się udało to widać da się. Powiat też powinien wprowadzić zakaz bo na wioskach nie ma czym oddychać a ludzie zima chorują na potęgę.

 7. Nadwyżki węgla nie będzie. Będziemy zużywać własny,czystszy a nie jak dotąd sponsorować Putinowi modernizację ruskiej armii z naszej kasy.

 8. Onituryl gmina właśnie zainwestowała w czujniki Airly, sprawdź sobie teraz na stronie Airly jak nas wszyscy w koło trują 🙁 ps. to dofinansowanie do piecy węglowych to faktycznie była jakaś porażka, tymczasem na wschodniej ścianie dofinansowują PV (panele) do 85%, tam już prawie na każdej chałpie są panele.

 9. Spalanie paliw stałych tylko w wysokosprawnych kotłach w elektrociepłowniach, wyposażonych w odpowiednie filtry, prywatne domy tylko gaz i prąd. Każdy coroczny przegląd samochodu, obowiązkowo analiza spalin, wszystkie ropniaki stara i nowe z wyciętym DPF-em – na złom +mandat dla właściciela. Zniżki dla posiadaczy LPG w samochodach, w postaci darmowego przeglądu, teraz wygląda to tak że spalając LPG „w nagrodę” płacisz 70zł więcej za przegląd…przecież to głupie.

 10. Fajnie. Tylko co z tymi co palą cały rok w piecach z podajnikiem? W lecie bardziej trują niż grille w ogrodzie. 2 nadwyżka węgla będzie skutkować wariacjami ze strony górniczej .bo co zrobią z nadwyżka węgla? Po co w powiecie dofinansowanie do pieca kl5? Takie ograniczenia mijają się z celem projektu. 3. Kto weźmie odpowiedzialność za sytuację że w powiecie nie będzie spalany węgiel ani drewno. A problem smogu będzie bez zmian bo powietrze zanieczyszczone napłynie z 4 stron swiata ? Ktoś wybuduje jakaś bramę? Mur?

 11. Czesław masz rację, ale średnia w każdym miesiącu jest powyżej 0 st. i śr. 5-10 st. „taki mamy klimat” 🙂 dlatego gruntowych się nie opłaca bo powietrzna ma najlepszy stosunek wydajności do ceny, ale tak jak pisałem, w każdym domu powinno być awaryjne źródło ciepła, zupełnie niezależne, czyli tradycyjny piec, kominek itp. działający bez prądu w razie „w”.

 12. Każdy wie, że sprawność pompy ciepła przy -10 jest trzy razy mniejsza, niż przy +5.

 13. Gmina Oświęcim w każdym sołectwie zamontowała czujniki Arly – Brawo Wy, ale odczyty pm10 – 500% normy, pm2,5-670% nie napawają optymizmem 🙁 ,trzeba działać i to szybko.

 14. Nowy ma rację, porządna pompa powietrze- woda (lub powietrze) spokojnie wyrobi do -20, ale nakaz likwidacji piecu jest bzdurą, każdy dom powinien mieć awaryjny system ogrzewania, który choć w części ogrzeje w razie awarii (czy to pompy, czy braku prądu)

 15. Czesław
  Kto powiedział tobie ze powietrzna pompa ciepła nie nadaje się na mrozy ?
  Tylko przy temp -20-30 uruchamia się dodatkowa grzałka a dni z taka temp jest zaledwie kilka w ciągu toku i to nie każdego roku . Do temp -20 stopni pompa działa normalnie .

 16. @Oświęcimianin. Mam piec 5 klasy Chętnie zainstalowałbym jeszcze na sezon przejściowy, gdy nie ma mrozów powietrzną pompę ciepła ( w mrozy nie sprawdza się). Niestety prawo jest takie, że dotację dostanę tylko po likwidacji pieca węglowego. W ten sposób węglem paliłbym tylko ze 2 miesiące.

 17. Jedynym sensownym rozwiązaniem jest likwidacja kopciuchów i ich możliwie prędka wymiana na piece klasy 5.

 18. Dla informacji. Komisja Europejska wystąpiła przeciw Polsce z pozwem, ze magazynujemy za dużo gazu na zimę. Życzę powodzenia tym, którzy przejdą na gaz.

 19. W Niemczech rocznie spalane jest 5 mln ton pelletu( można sobie to sprawdzić w internecie ). Tam nie ma smogu? Zamiast wziąść się za trucicieli lepiej po łbie dać wszystkim Aha, praktycznie jedynym dostawcą pieców gazowych są Niemcy

 20. A kiedy kolej na stare ropniaki ponad 10 – lat i na złom i zakaz rejestracji starych złomów.

 21. takie pytanie mam do OAS, kiedy przyjęto uchwałę wprowadzającą zakaz spalania węgla i drewna do ogrzewania w Krakowie?

  Czyżby w 2016? Z datą wejścia w życie w 2019?

  Czyli trzy lata na zmiany w gospodarstwach domowych, ile czasu dadzą celebryci z OAS?

 22. A co z niezgazyfikowanymi miejscowościami?Mają się ogrzewać ciepłym słowem?

  A tak szczerze mówiąc,palenie w węglowych piecach co. to nie tylko przeżytek ale i tortura dla użytkownika…

 23. Wziąwszy pod uwagę, że za połowę smogu odpowiedzialne są auta, a „fundacja” milczy o tym jak zaklęta, sprawa jest jasna.

 24. Jestem za ale wygląda na to, że komuś się w główce wywraca. To tak jakby dzisiaj zamknąć drogę do Zatora i kazać jechać do Przeciszowa autostradą, której nie ma. Czy przypadkiem tym projektem anty smogowym nie zarządzają ludzie nie mający pojęcia o temacie.

Send this to a friend