Biznes, Informacje

POWIAT. Budowa spalarni śmieci rozwiąże problemy?

Budowa Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów (ZTPO) przez firmę Sythnos od kilku tygodni rozgrzewa mieszkańców ziemi oświęcimskiej. Dzięki spalarni śmieci, mieszkańcy Oświęcimia otrzymają tańszą energię cieplną do swoich domostw, a inwestor tańszą energię do procesów produkcyjnych.

Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów (ZTPO)

Na stronie internetowej inwestora możemy dowiedzieć się, że „Nowa ENERGIA dla Oświęcimia” to projekt budowy na terenie kompleksu Grupy Synthos spalarni pełniącej funkcje nowoczesnej elektrociepłowni. Instalacja, zamiast węglem będzie zasilana odpadami, z których w większości odzyskane zostaną wcześniej wszystkie wartościowe surowce m.in. szkło, papier, metal. Nowe źródło energii, które zastąpi dotychczasowy przestarzały kocioł węglowy, zaspokoi 1/5 obecnych potrzeb. Powstający prąd będzie zasilał urządzenia Synthos, a ciepło trafi do miejskiej sieci ogrzewającej budynki na terenie Oświęcimia.

Składowisko Odpadów Komunalnych wystarczy na 7 lat

Aktualnie wszystkie śmieci z miasta i okolicznych gmin trafiają na Składowisko Odpadów Komunalnych znajdujące się w Oświęcimiu przy ul. Nadwiślańskiej 36. Tylko w zeszłym roku na składowisko odpadów trafiło 28 tys. ton śmieci. Dotychczasowa działalność składowiska jest jednak ograniczona w czasie. Już za kilka lat jego możliwości przyjmowania nowych odpadów zostaną wyczerpane.

Regionalna Instalacja Przetwarzania Odpadów Komunalnych prowadzona przez firmę Składowisko Odpadów Komunalnych Sp. z o.o. w Oświęcimiu eksploatuje aktualnie dwie kwatery składowania. Kwatera II, eksploatowana od 2005 roku wystarczy jeszcze na około 2 lata. Kwatera III eksploatowana od 2016 roku, przy obecnie stosowanych technikach wystarczy na około 6 lat. – informuje prezes Adam Byrdziak. Spółka posiada tereny na budowę kolejnej kwatery i w najbliższym czasie podejmie działania celem uzyskania niezbędnych decyzji na budowę kwatery IV, co wydłuży możliwości składowania do kolejnych 6-7 lat. – Dodaje prezes Byrdziak.

Polskie i Europejskie ustawodawstwo coraz bardziej ogranicza utylizację odpadów przez składowanie. Obecnie nie wolno składować odpadów komunalnych. Dalsza realizacja tych wytycznych będzie możliwa dzięki głębokiej segregacji „u źródła” i termicznemu (z odzyskiem energii) przekształcaniu pozostałości po przetwarzaniu odpadów. – Informuje prezes Adam Byrdziak.

Jest pozytywna decyzja środowiskowa

Pozytywna decyzja samorządu to jeden z warunków realizacji przedsięwzięcia. Prezydent Oświęcimia wydał już pozytywną decyzję środowiskową dla tej inwestycji. Na jej podstawie oraz po przeprowadzonych konsultacjach społecznych inwestor będzie mógł starać się o pozwolenie na budowę w starostwie powiatowym w Oświęcimiu. Budowa mającego kosztować 400 mln zł zakładu potrwa około 3 lata. Planowana moc przerobowa zakładu to 160 tys. ton odpadów rocznie.

Przypomnijmy, we wtorek 29 maja w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Oświęcimiu odbędzie się otwarta debata na temat budowy na terenie firmy Synthos Zakładu Termicznego Przetwarzania Odpadów, która zakończy cykl konsultacji społecznych. Debata rozpocznie się o godz. 17.30 w auli św. Wawrzyńca.

red.

 

Poprzedni artykułNastępny artykuł

5 komentarzy

  1. Od 22 maja tego roku obowiązują wszystkie kraje członkowskie UE nowe przepisy, które nakładają wymóg wprowadzania konkretnych środków i działań związanych z zapobieganiem wytwarzania odpadów, z ponownym użyciem i recyklingiem odpadów, przedkładając je nad SKŁADOWANIE i SPALANIE. ,,Pakiet odpadowy” , bo tak się zwą nowe przepisy i dotyczą znacznej redukcji odpadów przeznaczonych do składowania lub spalania w spalaniach rozwiewają wątpliwość co wybrać – składowisko, spalarnię, czy zbiórkę selektywną i recykling.

  2. i z całej Europy będą zwożone odpady.. do spalarni.. i będą w niej piece..

  3. Tworzywa sztuczne,drewno,mat. żelazne,aluminium, szkło, papier i tektura nie będą przyjmowane na składowiska od 2030r. Od 2035r. tylko 10%odpadów będzie mogło być składowane.

  4. orety to jest surowiec wtórny. No ale skąd ty to możesz wiedzieć.

Send this to a friend