Informacje

POWIAT. Alarm smogowy prosi o pomoc premier Szydło

Ruchy społeczne, które powstały aby walczyć ze smogiem, wysłały apel do premier Beaty Szydło o pomoc w walce z zanieczyszczeniem powietrza na ziemi oświęcimskiej. Poniżej przedstawiamy treść listy do Beaty Szydło.

Szanowna Pani Premier,

Zwracamy się do Pani jako mieszkanki Ziemi Oświęcimskiej z apelem o podjęcie radykalnych działań na rzecz poprawy jakości powietrza w naszych miastach i wsiach.

Wszyscy wiemy jak piękna jest nasza okolica. Niestety – ze względu na jej położenie w kotlinie, dużą liczbę złej jakości pieców w domach mieszkańców oraz używanie w wielu złej jakości paliw – w okresie grzewczym mieszkańcy Oświęcimia i okolic oddychają powietrzem, które szkodzi ich zdrowiu i zagraża życiu.

Ogromnym problemem dla naszej okolicy jest też duża ilość zakładów przemysłowych. Niekorzystnie wpływają one na środowisko Ziemi Oświęcimskiej. Ponadto, dramatyczne niedofinansowanie służb kontrolnych powoduje, że bardzo często nawet nasze bardzo liberalne przepisy są łamane i mieszkańcy są stale narażani na oddychanie trującym powietrzem.  Według najnowszych badań Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie również skażenie gleby osiąga u nas najwyższe stężenia w kraju. My, mieszkańcy, nie możemy dłużej na to pozwalać, bo czyste powietrze obok wody to podstawowa potrzeba każdego człowieka!

Warto także przypomnieć, że jeżeli w naszym kraju stosowalibyśmy normy stężeń obowiązujące w Europie Zachodniej to miejscowości takie jak Brzeszcze czy Oświęcim kilka razy w roku powinny być ewakuowane. Nie może być dłużej na to zgody – zarówno ze strony władz, jak i zwykłych mieszkańców.

Dlatego apelujemy o stworzenie specjalnego programu rządowego na rzecz wsparcia finansowego dla mieszkańców Małopolski Zachodniej w wymianie pieców, termoizolacji domów oraz uruchomienie dopłat do ewentualnych wyższych kosztów ogrzewania dla najuboższych. Konieczne jest również powołanie służb kontrolnych z prawdziwego zdarzenia, które będą w stanie chronić nasze życie i zdrowie.  Apelujemy rownież o to, aby kolejna edycja Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego (OSPR) była poświęcona finansowaniu zadań związanych z ochroną środowiska.

Nasza piękna ziemia należy do najbardziej zanieczyszczonych w naszym kraju oraz w Europie.

Wyrazem naszego patriotyzmu będzie radykalna poprawa tej tragicznej sytuacji.

Z poważaniem,

Oświęcimski Alarm Smogowy

Chełmecki Alarm Smogowy

Towarzystwo na rzecz Ziemi

Stowarzyszenie Stop Fetorowi w Mieście i Gminie Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł

21 komentarzy

 1. bardzo dobrze byłoby przeczytać tutaj komentarze z klasą, bardzo dobrze byłoby przeczytać tutaj komentarze z klasą, bardzo dobrze byłoby przeczytać tutaj komentarze z klasą, bardzo dobrze byłoby przeczytać tutaj komentarze z klasą, bardzo dobrze byłoby przeczytać tutaj komentarze z klasą, bardzo dobrze byłoby przeczytać tutaj komentarze z klasą ….

 2. grzeje cie PEC to co się popisujesz , pracowałeś na kopalni , jesteś inżynierem górnictwa , a czym się chłodzisz w lecie prądem , siedż przy swieczce w nocy , fedruj przy lampie karbidowej tam gdzie metan , ” daj ać ja pobrusze a ty poczywaj ” …

 3. bardzo ładne sytuacje , które chwalą ekofetoekologów mając ciepło z PEC-u !!!!

 4. A co na to wszystko Beata? Jako prawa Polka i miłująca mieszkańców tej ziemi, powinna już dawno odpisać. Obiecując jakąś dobrą zmianę. Albo pińcet kotłów plus.

 5. Z całym szacunkiem ale Pani b. Premier stanowi obecnie w rządzie tylko wspomnienie.

 6. To było świetne – widać że jesteś bezpośrednim zapleczem intelektualnym oświęcimskiego pis. Może powinieneś startować na wiceprezydenta?

 7. Masz rację: w tak zatrutym jak w Oświęcimiu środowisku najwięcej szans na przeżycie mają karaluchy.

 8. może więcej nasadzeń drzew , krzewów i kwiatów dla zapylaczy ..

 9. Ja o bardziej przyziemnych sprawach. Na polu przymrozek a w mieszkaniach komunalnych (o czynszu regulowanym a nie socjalnym) kaloryfery zimne. Może od tej kampanii wyborczej zarządzający majątkiem miasta zapomnieli o zwykłych ludziach? Zdaje się, że są określone temperatury wymagane w pomieszczeniach przeznaczonych do ludzkiej egzystencji. Jedni administratorzy potrafią włączyć CO w swoich budynkach a ZBM zgodnie z wieloletnią tradycją jak zwykle ma lokatorów zasobów miasta w głębokim poważaniu.

 10. Na kłopoty dobra Beata… a to dobre Minister od niczego . Może lepiej zaapelować do Starca? On cuda czyni i jest taaaki aktywny, niech zwoła konferencję lub napisze list.

 11. Przez ponad pół roku od marcowej przyduchy rząd nie zrobił nic, aby zmniejszyć emisję trujących pieców kopciuchów. To powinien być najważniejszy obecnie plus. Państwo powinno było kupić hurtem z pięćdziesiąt tysięcy nowoczesnych kotłów prosto z jakiejś fabryki po cenie producenta (wyszłoby 50% ceny sklepowej) i zachęcić albo zmusić właścicieli starych pieców do ich wymiany. Gdyby policzyć koszty wszystkich akademii, wieców, pomników, głupich akcji promocyjnych Fundacji Narodowej, itp. z pewnością pieniędzy starczyłoby. Teraz trzeba się będzie tylko modlić o silne wiatry w zimie.

 12. ha ha ha Pani Szydło i program antysmogowy. Pies i trampki, przecież ta kobieta nic nie może

Send this to a friend