Informacje

POWIAT. Akcja „Bezpieczne Ferie 2019”

Policjanci na terenie całego powiatu oświęcimskiego od dziś prowadzą działania pt. „Bezpieczne Ferie 2019”. Przez dwa ostatnie tygodnie funkcjonariusze Zespołu ds. Nieletnich i Patologii oraz dzielnicowi, spotkali się z ponad 4 tysiącami uczniów szkół, aby podczas prelekcji przypomnieć im, że warto dobrze i bezpiecznie spędzać czas wolny, unikając wypadku lub innych konsekwencji nieprzemyślanych, groźnych zabaw.

Głównymi tematami spotkań poruszanych w ramach prelekcji z dziećmi i młodzieżą były przede wszystkim zasady bezpieczeństwa podczas uprawiania sportów zimowych oraz zabaw na świeżym powietrzu. Policjanci przestrzegali przed ślizganiem się na skutych lodem zbiornikach wodnych czy rzekach, czy też przed zjeżdżaniem z górek znajdujących się blisko ulic czy innych niebezpiecznych miejsc. W ramach kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku” omówili zasady bezpieczeństwa podczas jazdy na nartach.
Zaprosili również uczniów do udziału w konkursie plastyczno-fotograficznym pod tytułem „ Stok nie jest dla bałwanów” organizowanego przez Policję, Polski Związek Narciarski, Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa Polskiego Związku Narciarskiego oraz Fundację PZU.
Ważnym elementem spotkania było także przypomnienie zasad poruszania się po drogach, szczególnie po zmroku, kiedy niezbędne stają się elementy odblaskowe noszone przez dzieci na wierzchnich ubraniach. Ponadto policjanci poruszyli zagadnienia związane z cyberzagrożeniami, podając zasady  bezpiecznego korzystania z Internetu, który dla młodych internautów stał się „wirtualnym placem zabaw” i korzystając z niego należy również dbać o własne bezpieczeństwo. Ponadto dzieci uzyskały wskazówki, gdzie szukać pomocy w przypadku stania się ofiarą tego rodzaju przestępczości.
Podczas spotkań z rodzicami funkcjonariusze apelowali o zapewnienie dzieciom prawidłowej, najlepiej zorganizowanej formy opieki, a także podawali sposoby zabezpieczenia mienia w przypadku wyjazdu na wypoczynek całej rodziny.

Dodatkowo informowali rodziców oraz opiekunów zorganizowanych grup o możliwości przeprowadzenia kontroli autokarów przed wyjazdem.

Przypominamy rodzic bądź opiekun grupy kontrolę autokaru powinien zgłosić przed wyjazdem przynajmniej z jednodniowym wyprzedzeniem pod numer telefonu 33 847 53 13 lub 33 847 52 80 i podać miejsce oraz godzinę planowanego wyjazdu. W pilnych przypadkach np. podejrzenia stanu nietrzeźwości kierowcy lub ujawnienia innych nieprawidłowości, kontrola będzie wykonywana niezwłocznie po zgłoszeniu tego faktu  pod numer telefonu alarmowego 997 lub 112.

 

 

KPP Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend