Od poniedziałku, 9 września, mieszkańcy Małopolski mogą głosować w 4. edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. Do wyboru mają aż 188 zadań – najwięcej w historii wszystkich edycji BO Małopolska. Głosowanie trwa do końca września, wyniki poznamy do 31 października.
W tym roku Małopolanie mają wyjątkowo bogaty wybór. Wśród 188 zadań dopuszczonych do głosowania przeważają te o charakterze sportowym i turystycznym (57 zadań), kulturalnym (43 zadania) oraz prospołecznym i prozdrowotnym (33). Wśród propozycji mieszkańców znalazły się też pomysły edukacyjne (29), ekologiczne (9), a także inne – w tym m.in. transportowe (17 zadań).
Jak można zagłosować?
To proste – każdy mieszkaniec Małopolski, który skończył 16 lat, może oddać tylko 1 głos na zadanie z subregionu, w którym mieszka. Uwaga – żeby głosować w BO Małopolska nie trzeba być zameldowanym w Małopolsce!
W 4. edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego można zagłosować na jeden z trzech sposobów. Najprostszym i najszybszym jest oddanie głosu przez internet. Na stronie www.bo.malopolska.pl został uruchomiony specjalny panel do głosowania. Co ważne, internetowy panel do głosowania sprawdza na bieżąco czy dane wprowadzone przez mieszkańca są poprawne. Jeśli coś się nie zgadza, internauta jest proszony o skorygowanie danego pola formularza jeszcze przed wysłaniem jego głosu. Dzięki temu ma niemal 100% pewność, że jego głos jest ważny.
Tak jak w ubiegłych latach, dopuszczona została też możliwość oddania głosu na papierowym formularzu – można wrzucić go do jednej z 26 stacjonarnych urn (lista poniżej). Karty do głosowania znajdują się przy urnach, ale można ją pobrać ze strony internetowej i uzupełnić wcześniej np. w domu. Wzór tegorocznej karty do głosowania można znaleźć na www.bo.malopolska.pl.
Głosować można również korespondencyjnie, przesyłając wypełnioną kartę do głosowania na adres urzędu marszałkowskiego lub jednej z jego agend zamiejscowych. W tym wypadku trzeba jednak pamiętać, że decyduje data wpływu do urzędu – nie data stempla pocztowego. Jeśli głos dotrze po 30 września, nie zostanie uznany za ważny.
Lista miejsc, w których odbywać się będzie głosowanie w ramach Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego poprzez wrzucenie do urny wypełnionej karty do głosowania:
- Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Kraków, ul. Basztowa 22;
- Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Kraków, ul. Racławicka 56;
- Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Kraków, Departament Edukacji i Kształcenia Ustawicznego, Kraków os. Teatralne 4a;
- Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Departament Funduszy Europejskich, Kraków, Wielicka 72;
- Agenda zamiejscowa UMWM, Tarnów, al. Solidarności 5-9;
- Agenda zamiejscowa UMWM, Nowy Sącz, ul. Jagiellońska 52;
- Agenda zamiejscowa UMWM, Nowy Targ, al. 1000-lecia 35;
- Agenda zamiejscowa UMWM, Oświęcim ul. Jędrzeja Śniadeckiego 21;
- Urząd Gminy i Miasta Miechów, ul. Henryka Sienkiewicza 25;
- Urząd Miasta i Gminy Olkusz, Rynek 1;
- Urząd Miasta i Gminy Brzesko, ul. Bartosza Głowackiego 51;
- Urząd Miasta i Gminy w Myślenicach, ul. Rynek 8/9;
- Urząd Miasta Zakopane, ul. Tadeusza Kościuszki 13;
- Urząd Miejski w Gorlicach, Rynek 2 (Pawilon Historii Miasta Gorlice);
- Urząd Miejski w Wadowicach, Plac Jana Pawła II 23;
- Starostwo Powiatowe w Bochni, ul. Kazimierza Wielkiego 31;
- Urząd Miejski w Chrzanowie, al. Henryka 20;
- Urząd Miejski w Dąbrowie Tarnowskiej, Rynek 34;
- Urząd Miejski w Krzeszowicach, ul. Grunwaldzka 4;
- Urząd Gminy Limanowa, ul. Matki Boskiej Bolesnej 18B;
- Urząd Gminy i Miasta Proszowice, 3 Maja 72;
- Urząd Miejski w Suchej Beskidzkiej, ul. Mickiewicza 19;
- Urząd Miasta i Gminy w Wieliczce, ul. Powstania Warszawskiego 1;
- Urząd Miejski w Krynicy – Zdroju, ul. Kraszewskiego 7;
- Urząd Gminy Łącko, Łącko 445;
- Urząd Miejski w Zakliczynie, Rynek 32.
Jak dzielą się subregiony?
- Subregion Tarnowski: miasto Tarnów oraz powiaty: bocheński, brzeski, dąbrowski, tarnowski,
- Subregion Sądecki: miasto Nowy Sącz oraz powiaty: gorlicki, limanowski, nowosądecki,
- Subregion Podhalański: to powiaty: myślenicki, nowotarski, suski, tatrzański,
- Subregion Małopolska Zachodnia: to powiaty: chrzanowski, olkuski, oświęcimski, wadowicki,
- Subregion Krakowski Obszar Metropolitalny: to powiaty: krakowski, miechowski, proszowicki, wielicki,
- Subregion miasto Kraków
www.malopolska.pl
zagłosowałem : piszesz święte słowa
Mówisz o sobie? Zresztą, jakie to ma znaczenie? Jesteśmy tylko głosami w sieci, niektórzy mam nadzieję, rozsądku. To jak się nazywamy lub jak wyglądamy jest tu bez znaczenia, prawda? A może Czesław jest w rzeczywistości atrakcyjną szczupłą brunetką, metr siedemdziesiąt, 26 – 27 lat. A jesteś?
Jak widać, inteligencję w Polsce wymordowali Niemcy i Ruscy.
Proszę bardzo: Brunhilda
Jeśli ktoś komentuje moją wypowiedź, proszę, aby się przedstawił.
Jestem wrogiem wycinania drzew, ale część z rosnących tam to topole i wierzby w wieku w którym i tak zamierają. Słabsze są atakowane przez jemioły, co najlepiej widać od strony ul. Dąbrowskiego. Chwierut już wcześniej obiecał, że za każde wycięte tam drzewo posadzi w mieście inne. Należałoby się zastanowić nad podniesieniem tej relacji na 2:1.
@Sprawdziłem… Po wycięciu tysiąca drzew ( niektóre dane mówią o 2 tys. ) w parku będzie jak znalazł. Przewiduję frekwencję na poziomie kilku tysięcy osób na województwo wziąwszy pod uwagę, że tematy były raz na Faktach oświęcimskich, i to tylko tytuły.
To prawda, program sadzenia drzew to dobry pomysł, na pewno lepszy niż jakieś jałowe spacery turystyczne po Oświęcimiu, między kościołami i bulwarami jak to proponuje pewne małżeństwo…
Praktycznie jest jedna sensowna propozycja: sadzenie kilku tysięcy drzew na terenie trzech powiatów, w tym oświęcimskiego