Informacje

POWIAT. 26 kg narkotyków wartych 800 tys zł.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu, wspólnie z funkcjonariuszami Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji w Krakowie, rozbili zorganizowaną grupę zajmującą się przestępczością narkotykową. Zatrzymano 7 członków grupy w wieku od 18 – 31 lat. Podczas równocześnie przeprowadzonych w powiecie oświęcimskim, chrzanowskim oraz wadowickim,  przeszukań miejsc zamieszkania,  policjanci zabezpieczyli amfetaminę i marihuanę oraz tabletki ecstasy o łącznej wartości kilkunastu tysięcy złotych. Ponadto przejęli ponad 15 tysięcy złotych pochodzących z przestępczego procederu, a na poczet przyszłej kary funkcjonariusze zabezpieczyli warte blisko 40 tysięcy mienie podejrzanych.

W trakcie prowadzonych czynności w zakresie zwalczania przestępczości narkotykowej policjanci ustalili, że na terenie Oświęcimia i okolicznych miejscowości działa grupa przestępcza, trudniąca się rozprowadzaniem narkotyków, wśród młodych mieszkańców powiatu oświęcimskiego. Pracując nad sprawą, w ciągu kilkunastu tygodni, policjanci uzyskali dowody wskazujące na fakt, iż grupa ta,  swoim zasięgiem obejmuje także kilka sąsiednich powiatów.

W związku z powyższym we wtorek [24.10 br.], w godzinach porannych, wykorzystując element zaskoczenia,  oświęcimscy policjanci wspólnie z funkcjonariuszami krakowskiego SPAP, działając na polecenie Prokuratury Okręgowej w Krakowie równocześnie na terenie trzech powiatów, weszli na teren 9 posesji i mieszkań,  w których zatrzymali 7 członków grupy w wieku od 18 – 31 lat. Podczas dokładnego przeszukania pomieszczeń zabezpieczyli środki odurzające w postaci marihuany, amfetaminy oraz tabletek ecstasy. Łącznie wartość zabezpieczonych narkotyków oszacowano na kilkanaście tysięcy złotych. Ponadto, w skrytkach odnaleziono i zabezpieczono  ponad 15 tysięcy złotych,  pochodzących najprawdopodobniej z przestępczego procederu.

Zatrzymani mieszkańcy powiatów: oświęcimskiego, chrzanowskiego oraz wadowickiego, jeszcze tego samego dnia zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Krakowie, gdzie zostały im przedstawione prokuratorskie zarzuty, obejmujące m.in. działalność w zorganizowanej grupie przestępczej oraz posiadanie, wytwarzanie i rozprowadzanie środków odurzających, na dużą skalę. Na poczet przyszłej kary, oprócz gotówki ujawnionej w miejscach zamieszkania podejrzanych, zabezpieczono mienie o wartości 40 tysięcy złotych.

W dniu 25 października br.  na wniosek Policji i Prokuratury,   sześciu członków grupy zostało doprowadzonych przed oblicze Sądu, który zastosował wobec nich środek zapobiegawczy w postaci trzymiesięcznego tymczasowego aresztowania, do którego trafili jeszcze tego samego dnia. Wobec jednej osoby prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze.   Sprawa ma charakter rozwojowy.

Za popełnione przestępstwa sprawcom grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności.

Powyższe działanie stanowi kolejny przykład skuteczności oświęcimskiej Policji, w walce z działającą w ukryciu i niezwykle szkodliwą społecznie, przestępczością narkotykową. W ubiegłym roku policjanci powiatu oświęcimskiego wpadli na trop i ujawnili 1160 czynów z Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, a do końca września br. ujawnili ich ponad 580. Jednocześnie, w tym roku zabezpieczyli już blisko 26 kg narkotyków o szacowanej wartości 800 tysięcy złotych. Przejęcie tak dużej ilości środków odurzających uniemożliwiło więc wprowadzenie do czarnorynkowego obrotu kilkudziesięciu tysięcy porcji narkotyku.

 

 

Poprzedni artykułNastępny artykuł

3 komentarze

  1. Bardzo się cieszę. Tylko na miejsce jednego rozbitego gangu zaraz pojawi się następny. Ciekaw jestem jaki będzie rezultat eksperymentu z dostępnością marihuany w niektórych stanach USA. Może tędy droga?

  2. a nie mogli tych narkotyków zająć? W końcu stanowić wartość 800 tyś zł, a nie jakieś marne 40 tyś?

Send this to a friend