Kultura

POWIAT. 100 wystaw indywidualnych Pawła Warchoła

Paweł Warchoł

Paweł Warchoł prezentował swoje dzieła na pięciu kontynentach, w tym na wystawach indywidualnych m. in.: w Warszawie, Berlinie, Barcelonie, Heidelbergu, Amsterdamie, Munster, Budapeszcie, Pilźnie, oraz wielokrotnie w Oświęcimiu, Krakowie, Katowicach i Bielsku-Białej. 3 marca b. r . zostanie otwarta w prestiżowej Galerii Sceny Plastycznej KUL w , centrum Lublina kolejna jego wystawa. To już setna indywidualna prezentacja dzieł tego znanego i cenionego w kraju i za granicą oświęcimskiego artysty. Ponadto Paweł warchoł brał udział w ponad pięciuset wystawach zbiorowych , w tym na prawie wszystkich najważniejszych międzynarodowych biennale i triennale rysunku na świecie. Jego dzieła były wielokrotnie nagradzane m. in.:

2000 – Grand Prix, Międzynarodowe Triennale Sztuki, Majdanek 2000 w Lublinie

2005 – Grand Prix, XLI Międzynarodowy Konkurs Rysunku, Barcelona

2003, 2006 – Grand Prix, Praca Roku ZPAP Katowice

2010 – Grand Prix, VII Międzynarodowe Biennale Rysunku, Pilzno

2013 – Grand Prix, VII Międzynarodowe Biennale Rysunku, Melbourne

2017 – Grand Prix, Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego, Lubaczów

Artysta urodził się 20 maja 1958 r. w Krakowie. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk plastycznych w Wiśniczu, Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, Wydział Grafiki w Katowicach w 1984 r. W 2011 uzyskał doktorat na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Od 1985 roku mieszka i tworzy w Oświęcimiu, zajmuje się od wielu lat animacją kultury, jest organizatorem i współorganizatorem wielu wystaw i przedsięwzięć artystycznych nie tylko w Oświęcimiu ale również w Krakowie, Katowicach i Bielsku Białej. za swą działalność był uhonorowany przez MKiDN srebrnym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej i Medalem Miasta Oświęcim.

Wystawę w Lubelskiej Galerii Sceny Plastycznej KUL, prowadzonej przez prof. Leszka Mądzika będzie można odwiedzać do końca kwietnia b.r.

 

 

 

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend