Kultura

POWIAT. 100 wystaw indywidualnych Pawła Warchoła

Paweł Warchoł

Paweł Warchoł prezentował swoje dzieła na pięciu kontynentach, w tym na wystawach indywidualnych m. in.: w Warszawie, Berlinie, Barcelonie, Heidelbergu, Amsterdamie, Munster, Budapeszcie, Pilźnie, oraz wielokrotnie w Oświęcimiu, Krakowie, Katowicach i Bielsku-Białej. 3 marca b. r . zostanie otwarta w prestiżowej Galerii Sceny Plastycznej KUL w , centrum Lublina kolejna jego wystawa. To już setna indywidualna prezentacja dzieł tego znanego i cenionego w kraju i za granicą oświęcimskiego artysty. Ponadto Paweł warchoł brał udział w ponad pięciuset wystawach zbiorowych , w tym na prawie wszystkich najważniejszych międzynarodowych biennale i triennale rysunku na świecie. Jego dzieła były wielokrotnie nagradzane m. in.:

2000 – Grand Prix, Międzynarodowe Triennale Sztuki, Majdanek 2000 w Lublinie

2005 – Grand Prix, XLI Międzynarodowy Konkurs Rysunku, Barcelona

2003, 2006 – Grand Prix, Praca Roku ZPAP Katowice

2010 – Grand Prix, VII Międzynarodowe Biennale Rysunku, Pilzno

2013 – Grand Prix, VII Międzynarodowe Biennale Rysunku, Melbourne

2017 – Grand Prix, Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego, Lubaczów

Artysta urodził się 20 maja 1958 r. w Krakowie. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk plastycznych w Wiśniczu, Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, Wydział Grafiki w Katowicach w 1984 r. W 2011 uzyskał doktorat na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Od 1985 roku mieszka i tworzy w Oświęcimiu, zajmuje się od wielu lat animacją kultury, jest organizatorem i współorganizatorem wielu wystaw i przedsięwzięć artystycznych nie tylko w Oświęcimiu ale również w Krakowie, Katowicach i Bielsku Białej. za swą działalność był uhonorowany przez MKiDN srebrnym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej i Medalem Miasta Oświęcim.

Wystawę w Lubelskiej Galerii Sceny Plastycznej KUL, prowadzonej przez prof. Leszka Mądzika będzie można odwiedzać do końca kwietnia b.r.

 

 

 

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Send this to a friend