Informacje

PORĘBA WIELKA. Szkoła podstawowa ma nową siedzibę

foto: UG Oświęcim

1 września 2018 r. nastąpiło dawno oczekiwane, uroczyste otwarcie nowego budynku szkoły w Porębie Wielkiej. Była to okazja do świętowania dla szkoły, sołectwa i całej naszej gminy.

Po niewiele ponad roku od wmurowania kamienia węgielnego uczniowie będą mogli rozgościć się w nowych murach. Gospodarzami wydarzenia byli wójt Albert Bartosz, prezes Zakładu Komunalnego Gminy Oświęcim (głównego inwestora) Tomasz Czubek i dyrektor SP w Porębie Wielkiej Małgorzata Bucka.

Sobotnią uroczystość uświetniło swoją obecnością wielu dostojnych gości, jak np. Małopolska Kurator Oświaty Barbara Nowak, starosta oświęcimski Zbigniew Starzec, przewodniczący Rady Gminy Oświęcim Piotr Śreniawski, pani Maria Nitka z Małopolskiego Kuratorium Oświaty, a także radni i sołtysi gminy Oświęcim oraz oczywiście mieszkańcy Poręby Wielkiej.

Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali wójt Albert Bartosz, kurator Barbara Nowak, Tomasz Czubek, Maria Brombosz, Piotr Śreniawski oraz przedstawicielki Rady Rodziców i uczniów SP w Porębie Wielkiej. Następnie wójt Bartosz odsłonił jeszcze pamiątkową tablicę przy wejściu do szkoły.

Część oficjalną kontynuowano już we wnętrzu szkoły – proboszcz porębskiej parafii poświęcił budynek, a następnie zgromadzeni goście zebrali się w nowej sali gimnastycznej, by wysłuchać podziękowań i przemówień z okazji otwarcia szkoły.

Kolejnym punktem programu była część artystyczna, przygotowana przez młodzież, a także mini-recital zespołu Porębianie.

Zwiedzanie szkoły i poczęstunek to ostatnie punkty oficjalnych obchodów z okazji otwarcia szkoły, a ten radosny dla gminy i sołectwa dzień zakończył rodzinny festyn i wspólna zabawa.

Garść faktów:

3 września w Porębie Wielkiej naukę rozpoczęło 171 uczniów, którzy uczą się w dziewięciu oddziałach. Oddany do użytku nowoczesny budynek nowej szkoły, zaprojektowany na miarę XXI wieku daje możliwość wszechstronnego rozwoju i edukacji młodych ludzi na poziomie porównywalnym z najlepszymi ośrodkami edukacyjnymi w Polsce. Jest on dostosowany do potrzeb wynikających z wprowadzanej reformy oświaty. Dysponuje adekwatną  do liczby uczniów i ich potrzeb liczbą pomieszczeń do nauki o doskonałej funkcjonalności i wysokim poziomie technicznym.

Szkoła wyposażona jest w nowoczesny sprzęt i profesjonalne pracownie, m.in: do edukacji wczesnoszkolnej, informatyki, języków obcych, fizyki, chemii, biologii oraz geografii. Znajdą się w nim także pełnowymiarowa sala gimnastyczna z zapleczem, stołówka, biblioteka, świetlica szkolna, gabinety dla specjalistów (pedagoga, pielęgniarki), które umożliwiają jeszcze efektywniejszą pracę nauczycielom i uczniom.

Główny inwestor: Zakład Komunalny Gminy Oświęcim

Wartość inwestycji: 6 427 836,30 zł (brutto)

UG Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł

9 komentarzy

 1. A może graść prawdy i informacji z rzeczywistości , firma Bergerbau do tej pory nie zapłaciła firmom podwykonawczym części pieniędzy, o czym wiedział Inwestor. Ukraińcy w głównej mierze wykonywali prace …( bez komentarza)
  A do tego brak BHP I rażące uchybienia ( ŚMIERĆ WŁAŚCICIELA OD MONTAŻU OKIEN- ZOSTAŁ PRZYGNIECIONY NA PLACU BUDOWY PRZEZ OKNA)
  O tym ,może byście napisali , a nie jakieś sztuczne i na siłe PR.

 2. Wyczytałem, że „Główny inwestor: Zakład Komunalny Gminy Oświęcim” – czy to znaczy że szkoła jest własnością spółki a nie gminy?

 3. Brawa i podziękowania dla wszystkich zaangażowanych w budowę, i mieszkańców, i Komitet, i Alberta i budowlańców.

 4. Przecież Chwieruta nie zaprosili, to pisowskie towarzystwo wzajemnej adoracji.

 5. Wielki szacunek dla komitetu społecznego i mieszkańców Poręby za aktywność i wytrwałość. Bez was dzieciaki wylądowałyby prawdopodobnie na Zaborzu. Niestety o was w tym materiale ani słowa.
  Wyrazy uznania należą się firmie BERGER BAU za szybkie, sprawne i solidne ukończenie szkoły. Której pracownikom też nikt tu nie podziękował.
  Znalazłem w sieci taki opis zdarzeń:
  „Albert Bartosz, po wykupie pałacyku, w której od kilkudziesięciu lat funkcjonuje miejscowa podstawówka, chciał, by po remoncie obiektu nadal znajdowała się w nim szkoła. Na takie rozwiązanie nie zgodzili się mieszkańcy, podkreślając, że w placówce brakuje sali gimnastycznej z prawdziwego zdarzenia, stołówki i świetlicy.
  Stosując cały wachlarz form nacisku, w tym także w mediach społecznościowych, gdzie powstał profil „Budowa Nowej Szkoły w Porębie Wielkiej – Ruch Społeczny”, ostatecznie dopięli swego. Wymogli na wójcie i radnych, by nieopodal zbudować nową, funkcjonalną szkołę z salą gimnastyczną z prawdziwego zdarzenia”.
  Wśród zaproszonych notabli oczywiście Starzec, brylujący przed kamerą. Teraz pytanie: czy Starzec dołożył choćby jedną złotówkę do zbudowania szkoły?

 6. Słynna kuratorka Barbara Nowak od której na prawo tylko ściana?
  Widać potwierdza się wiadomość, że Bartosz ma zostać wiceStarcem.

 7. Dostojny gość: Starosta… Nie no to się już z tym Starcem robi śmieszne. Wszędzie on. I w innym artykule news że Starzec dostał odznakę… Czytam te artykuły o jego rzekomej aktywności i zasługach dla belki, bo tylko to pozostaje. A co by nie zrobił to nie oddam na niego swojego głosu. Bo to wszystko w jego wykonaniu i innych pisiakow jest słabe i bez klasy.

Send this to a friend