Sport

Polscy skoczkowie przed historyczną szansą w Pjongczang

Kamil Stoch, Maciej Kot, Dawid Kubacki, Stefan Hula oraz Piotr Żyła. Tak wygląda nasz olimpijski skład skoczków w Pjongczang. Być może szanse na walkę o medale otrzyma tylko czterech zawodników. Na skoczni normalnej na pewno nie obejrzymy Piotra Żyły. Kwestią otwartą jest skład na zawody indywidualne na dużej skoczni oraz na konkurs drużynowy. Szczególnie zmagania drużynowe zapowiadają się niezwykle ciekawie, ponieważ Biało-Czerwoni wystąpią w nich w roli faworyta. Stawką będzie historyczny medal Igrzysk Olimpijskich w skokach narciarskich.

Najmocniejszy skład polskich skoczków w historii?

Za czasów wielkiej ery Adama Małysza do konkursów drużynowych kibice podchodzili po macoszemu. Biało-Czerwoni nie mieli kadry, a dużym sukcesem było zakwalifikowanie się do drugiej serii konkursu. Dopiero po nadejściu młodego pokolenia Biało-Czerwoni zaczęli się liczyć także w zmaganiach drużynowych. W tym sezonie mamy wyjątkowo równą kadrę. Kamil Stoch zdążył wygrać Turniej Czterech Skoczki oraz srebrny medal MŚ w lotach. Jest również liderem Pucharu Świata. Dawid Kubacki w tym sezonie zdobywał pierwsze podia Pucharu Świata. Stefan Hula przeżywa najlepszy sezon w karierze. Maćka Kota i Piotra Żyłę również stać na świetne występy.

Pierwszy medal drużynowy w historii?

Sukcesy w zespołowym skakaniu Biało-Czerwonych zaczęły się w roku 2013. W sensacyjnych okolicznościach podopieczni Łukasza Kruczka wywalczyli brązowy medal olimpijski. Sytuacja powtórzyła się na dwa lata później. W 2017 roku w Lahti drużyna trenowana przez Stefana Horngachera nie dała szans rywalom i wywalczyła złoty medal. Jednakże w dorobku polskich skoczków brakuje jeszcze medalu olimpijskiego. W Pjongczang Polacy uchodzą za największych faworytów do medali obok Niemców oraz Norwegów.

Skoki narciarskie w Pjongczang – terminarz konkursów

Rywalizacja skoczków o medale rozpocznie się w sobotę (10.02) od konkursu na skoczni normalnej. Zmagania rozpoczną się o godzinie 13:30. Dokładnie tydzień później rywalizacja odbędzie się na skoczni dużej. Konkurs drużynowy zostanie przeprowadzony w poniedziałek (19.02) o 13:30. Wyniki rywalizacji oraz ciekawe statystyki udostępniają legalne zakłady bukmacherskie LVbet, oficjalny sponsor Wisły Kraków. Mamy nadzieję, że warunki pogodowe dopiszą Biało-Czerwonym i pozwolą powrócić z Pjongczang przynajmniej z medalem za konkurs drużynowy.

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend