Wybór niwelatora optycznego jest trudny, ponieważ propozycje producentów niezbyt się od siebie różnią. Technologia, jakiej używa się w niwelatorach tego typu jest dobrze znana i dopracowana niemal do perfekcji, więc w urządzeniach określonej klasy różnice będą nieduże, co nie znaczy jeszcze, że można je zbagatelizować.
- Średnica obiektywu: o tę warto dopytać, ponieważ nie jest podawana przy wielu modelach. Znaczenie tego parametru jest duże, gdyż duży obiektyw pozwala na zwiększenie jakości obrazu. Jest to niezbędne, jeśli niwelator ma pracować z maksymalną dokładnością.
- Powiększenie lunety: ogólnie rzecz biorąc, im większe, tym lepsze, aczkolwiek na nieduże odległości maksymalne (zwykle około 32×) powiększenie nie jest potrzebne, a ponieważ wiąże się z wyższą ceną urządzenia, to w pewnych przypadkach warto szukać kompromisu.
- Mechanizm poziomowania: obiektyw i luneta wpływają na dokładność odczytu, ale nie samego pomiaru. Jego precyzja zależy w dużej mierze od rodzaju zastosowanego kompensatora. Przy kompensacji magnetycznej większość dobrych niwelatorów osiąga dokładność 1 mm/ 1 km, a już przy kompensatorze powietrznym 2 mm/ 1 km. Przy pracach, które muszą być wykonane idealnie precyzyjnie taka różnica może mieć znaczenie.
- Ogniskowa: to cecha optyki, która określa, jaka jest minimalna i maksymalna odległość od punktu celowania, przy jakiej obraz łaty jest ostry. Szczególnie dużo uwagi warto poświęcić najkrótszej ogniskowej, ponieważ w niwelatorach budowlanych jej zbyt duża wartość może powodować problemy z uzyskaniem ostrego obrazu.
- Wytrzymałość: ta jest zawsze ważną cechą, natomiast nie da się określić jej „całościowo”. Trzeba więc sprawdzić oznaczenie IP, określić swoje wymagania co do materiału, z którego wykonana jest obudowa – tutaj warto wesprzeć się opiniami innych użytkowników, ponieważ tworzywo tworzywu nierówne.
- Marka: samo oznaczenie producenta jest wiele warte, ale nie zawsze można je powiązać z faktyczną jakością niwelatora. Do prac budowlanych bardzo często wystarczają niwelatory ze średniej półki, ale już przy pracach w trudnych warunkach na zewnątrz należy stawiać raczej na w pełni profesjonalny sprzęt.
Zakup na zapas
Niektórzy starają się kupić niwelator o parametrach większych niż faktycznie potrzebne. Taka strategia ma sens, jeśli istnieje uzasadnione podejrzenie, że kiedyś się to przyda. Często bowiem trochę lepsze parametry oznaczają wyraźnie wyższą cenę i choć samej ceny nie wolno traktować jako rozstrzygającego kryterium, to jednak na własne oczekiwania i możliwości należy spojrzeć realistycznie – dobry niwelator nie jest i tak tanim urządzeniem, ale ani nadmierna oszczędność, ani próba zakupu urządzenia na wyrost nie są dobrymi pomysłami.