Informacje

Pierwsza praca w IT — jak i gdzie szukać?

W ostatnich czasach branża IT to sektor, który rozwija się niezwykle szybko. Ta tendencja sprawia, że z roku na rok wzrasta zapotrzebowanie na specjalistów tego działu. Dzięki temu osoby tuż po studiach, które poszukują pierwszej poważnej pracy w IT, mogą znacznie łatwiej ją znaleźć. Kluczem do sukcesu jest oczywiście szukanie w konkretnych miejscach oraz w odpowiedni sposób.

Niezawodny sposób na znalezienie pracy i pracowników

Obecnie pojawia się wiele stron internetowych lub typowo firm, które zajmują się selekcją pracowników specjalizujących się w branży IT. W takich miejscach można znacznie łatwiej znaleźć zarówno pracę, jak i pracowników. Warto, więc na samym początku kariery w branży IT znaleźć właśnie takie firmy, dobrym przykładem może być strona internetowa https://dotlinkers.pl/.

Wykształcenie a praca w IT

Wielu studentów czeka do zakończenia studiów, zanim zaczną szukać swojej pierwszej posady w zawodzie, w którym się kształcą. Wbrew pozorom jest to błąd, gdyż wystarczy spojrzeć na to, że nie każdy specjalista ma tytuł magistra. Dziś tak naprawdę wystarczy ukończenie wartościowych i przede wszystkim merytorycznych kursów, aby móc pracować w IT. Wielu pracodawców znacznie bardziej ceni sobie pasję do danej dziedziny informatyki i chęć ciągłego rozwoju niż posiadanie tytułu naukowego. Oczywiście nie jest to zasada i nadal pojawiają się osoby zatrudniające jedynie osoby z wyższym wykształceniem. Dlatego też najlepszą metodą będzie ukończenie kursów jeszcze w trakcie studiów i wtedy poszukiwanie pierwszej pracy w IT. Dodatkowym atutem takiego rozwiązania będzie posiadanie bogatszego CV i możliwość pracy na wyższych i lepiej płatnych stanowiskach tuż po studiach.

Umiejętności zamiast wykształcenia

Dla każdego pracodawcy najważniejsze będzie, aby pracownik posiadał taką wiedzę, jak np. budowa komputera, znał różne języki programowania m.in. Java, czy C++, czy też zasady projektowania sieci. Do tego również ważna będzie zaawansowana znajomość języka angielskiego. Wielu pracodawców ceni sobie również znacznie bardziej, niż wykształcenie to, że potencjalni pracownicy posiadają jakąś konkretną specjalizację. Najlepiej zatem wybrać sobie jeden język, który będzie można opanować w bardzo zaawansowanym stopniu, tak aby stać się specjalistą.

Gdzie łatwiej znaleźć pracę w IT?

Nie da się ukryć, że nadal istnieje tendencja, która wiąże się z twierdzeniem, że znacznie szybciej i łatwiej można znaleźć pracę w IT w dużym mieście. Wszystko przez to, że dziś w każdej dużej firmie i bardzo często również w małych, potrzebni są specjaliści od IT. Dlatego też podczas przeszukiwania portali z ogłoszeniami warto też rozważyć większość mobilność lub nawet możliwość przeprowadzki. Podjęcie takiej decyzji znacznie zwiększy nasze szanse zwłaszcza na znalezienie pierwszej pracy. W przypadku studentów warto rozejrzeć się za zleceniami w Internecie, gdzie zdobycie doświadczenia staje się znacznie łatwiejsze, a przy okazji można również zyskać bardzo cenne kontakty.

art. powstał przy współpracy z zamawiającym
Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend