Informacje

OŚWIĘCIM. Zmodernizują „pijaną wronę” na obelisku

„Obelisk Niepodległości” znajdujący się przy ul. Dąbrowskiego przy skwerze koło Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu, zostanie jeszcze w tym roku zmodernizowany. Domaga się tego komitet społeczny, który ufundował obelisk kilkanaście lat temu.

Jak informuje Urząd Miasta Oświęcim, modernizacji poddany zostanie orzeł, który przez cześć mieszkańców Oświęcimia żartobliwe nazywany jest „pijaną wroną”. Dodatkowo zostanie też oczyszczona kamienna część postumentu. – Projekt musi przejść konsultację zarówno ze strony dawnego komitetu społecznego, jak również konserwatora, Rady Miasta i IPN. Informuje oświęcimski magistrat.

–  Prezydent przychylił się do wniosku, tym bardziej, że ten rok jest szczególny. Obchodzimy bowiem 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Dodatkowo uchwałą Rady Miasta 2018 rok został ogłoszony Rokiem Niepodległości. Dodaje rzecznik prasowy urzędu. Radni Rady Miasta Oświęcim zabezpieczyli na ten cel 15 tys. zł.

red.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

9 komentarzy

  1. 20 lat z okładem ktoś ten projekt zaakceptował i przyjął do realizacji. Była i jest to jakaś wizja artystyczna. Jednym się podoba, innym nie musi. Gdzie był szanowny komitet, gdy obelisk był w trakcie realizacji? Ktoś kneblował komuś usta w zakresie wyrażenia własnego zdania? Może zacznijmy poprawiać każdy pomnik w tym kraju, bo nie mamy na co wydawać publicznych środków. Przed wyborami każda władza jest gotowa nawet malować trawniki na różowo. Przecież nie zrobi tego za własne pieniądze.

  2. Orzeł jak orzeł, nawet ujdzie, ale powinien po prostu stać na jakimś wysokim cokole. I te małe kamyczki pod orłem, ciekawe co symbolizują?

  3. Pewnie was poprosili o renowację.Jeden projektant, a drugi wykonawca.Mistrzowie 🙂

  4. Napisałbym, co myślę o tym pomniku, ale boję się, że za chwilę sejm uchwali ustawę „O ochronie czci wizerunku Orła Białego i Wielkich Bohaterów” działającą 30 lat wstecz i dostanę rok nie wyrok.

Send this to a friend