Kultura

OŚWIĘCIM. Zmarł Richard Pyritz, orędownik przyjaźni niemiecko-polskiej

Richard Pyritz

Pracownicy i Przyjaciele z Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży łączą się w żałobie po śmierci dr Richarda Pyritza, który zmarł 12 maja w Lubece.

Richard Pyritz urodził się w 1940 roku, jako zaangażowany Niemiec i Europejczyk przez lata towarzyszył merytorycznie pracy Domu Spotkań i wspierał jego działalność jako wielki darczyńca. Richard Pyritz wywodził się ruchu rotariańskiego. Przez wiele lat będąc w gremium Rotarian pozostawał w stałym kontakcie z wieloma swoimi przyjaciółmi i ludźmi o podobnych mu zapatrywaniach rozsianymi po całym świecie. Te przyjaźnie stanowiły fundament jego głębokiego zainteresowania losem innych ludzi, którym towarzyszył w różnych sytuacjach życiowych. Patrzył na nich zawsze otwartym sercem i pomagał wykorzystując wszystkie swoje zdolności organizacyjne. Tym sposobem stał się znaną i zasłużoną osobistością życia publicznego w mieście Oświęcim i w dialogu polsko-niemieckim. Jego gotowość niesienia pomocy była legendarna a Jego zapał nigdy nie słabł.

Nie zapomnimy intensywności spotkań i rozmów z naszym przyjacielem Richardem Pyritzem. Nasza wdzięczność należy się Jemu i Jego żonie Ilsie.

Pracownicy i Przyjaciele z Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu

Richard Pyritz (30.04.1940 – 12.05.2017) był jednym z najbardziej aktywnych orędowników przyjaźni pomiędzy Niemcami i Polakami. W uznaniu zasług na rzecz polsko-niemieckiego pojednania oraz wkładu, jak wniósł w upowszechnianie prawdy o II wojnie światowej i obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau, został Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi RP i Federalnym Krzyżem Zasługi RFN, a także wieloma odznaczeniami od samorządów, uczelni i instytucji.

Był wieloletnim przewodniczącym sekcji niemieckiej Komitetu Niemcy-Polska, patronem i honorowym przewodniczącym Europejskiego Parlamentu Młodzieży Krajów Sąsiadujących.

Jako aktywny członek Rotary International, zainicjował i koordynował ogromną liczbę projektów charytatywnych w Polsce, na Ukrainie i Białorusi, w tym m.in. pomoc dla mieszkańców Dolnego Śląska po powodzi w r. 1997 czy Oświęcimia w r. 2010.

Oświęcim stał się z czasem najbliższym Jego sercu miejscem w Polsce. W mieście nad Sołą zrealizował ponad 100 projektów charytatywnych o łącznej wartości 3,7 mln. zł., w tym min. pozyskanie specjalistycznego sprzętu dla Szpitala Powiatowego i Hospicjum, wyposażenia dla salezjańskiego klubu dla dzieci i młodzieży, aranżację ogrodów Domu Pomocy Społecznej w Bobrku, a także coroczną akcję organizowania paczek mikołajowych dla dzieci z ubogich rodzin. Za to zaangażowanie odznaczony został Medalem Miasta Oświęcim. Był współzałożycielem i honorowym członkiem klubu Rotary w Oświęcimiu, a także wieloletnim i niezwykle aktywnym członkiem Rady Fundacji na rzecz Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży.

MDSM

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend