Informacje

OŚWIĘCIM. Ziemia z Oświęcimia w cokole krzyża z Giewontu

W cokole repliki krzyża z Giewontu na zakopiańskich Krzeptówkach zostanie złożona urna z ziemią pochodzącą z Parku Pojednania Narodów na Kamieńcu. Od prezydenta Oświęcimia Janusza Chwieruta odebrał ją kustosz Sanktuarium Narodowego Matki Bożej Fatimskiej ks. Marian Mucha w towarzystwie parafian. Uroczysta ceremonia wmurowania urny z ziemią odbędzie się 11 listopada, podczas zakopiańskich uroczystości Narodowego Dnia Niepodległości. – Po mszy świętej za Ojczyznę, w której bierze udział społeczność Zakopanego i władze miasta pójdziemy w uroczystej procesji do repliki krzyża z Giewontu, znajdującego się obok kościoła i tam nastąpi uroczysty moment wmurowania urny – mówi kustosz sanktuarium ks. Marian Mucha. Dodaje, że w  cokole krzyża zgromadzona jest ziemia z różnych miejsc, uświęconych krwią Polaków jak: Katyń, Smoleńsk, Westerplatte, Dachau, Gibraltar czy cmentarzy wojennych: Monte Casino, Bredy, Narwiku, Loreto i Ancony.

Krzyż na Krzeptówkach jest wierną repliką krzyża wznoszącego się na Giewoncie. Ufundowali ją 18 sierpnia 2001 roku księża Pallotyni z okazji setnej rocznicy postawienia krzyża na najbardziej rozpoznawalnym szczycie po polskiej stronie Tatr.

Sanktuarium Narodowe Matki Bożej Fatimskiej na zakopiańskich Krzeptówkach zostało wybudowane w latach 1987-1992 jako wotum za ocalenie życia papieża Jana Pawła II po zamachu z 13 maja 1981 roku. Opiekują się nim księża Pallotyni.

UM Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł

11 komentarzy

 1. @Prawdziwy Polski Patriota
  Jeśli Polak + Katolik = średniowieczny zabobon to ok, wolę być świadomym tęczowym lewakiem w Twoim mniemaniu.

 2. Nie podoba się? Czyżbyście nie byli Polakami – Katolikami tylko lewactwem?

 3. Nie ma pomysłów na Oświęcim?Czyżby czas na pomysły się skończył? A jest taka fundacja w Oświęcimiu zapaleńców co kupiła eko-taksówki dla seniorów i za darmo wożą starszych do lekarza np.
  Może zamiast księży i tych górali z Doliny Soły zacząłby pan Janusz Chwierut słuchać i przyjmować młodych ludzi? Lepiej jednak wspierać kibiców z Unii, tyle, że oni …. raczej pomysłu na Oświęcim chyba nie mają. Dlatego pan Janusz się tak dobrze z nimi dogaduje sypiąc grosza na hokej?

 4. Pomysły pana Janusza zaczynają przypominać pomysły pana wcześniejszego Janusza. Wtedy lokalne elyty się zarykiwały ze śmiechu z np. kopca.No to teraz mamy Oswiecim na Giewoncie – extra, na prawdę tośmy sobie następnego wizjonera wybrali. Zamiast do Zakopanego można choćby po Starych Stawach przejechać zobaczyć jak z rozmachem palimy i kopcimy. Gdyby tak pan prezydent wydał pieniążki na edukację ludzi, którzy nie widzą nadal związku kopcenia z chorobami? Tak mi do głowy przyszło przy drugiej kawie. Może pan Chwierut powinien pić więcej kawy?

 5. U mnie pod domem można wygarnąć ziemię, jest lepsza niż ta przekazana z wysypiska śmieci

 6. 2019rok , Chiny eksplorują ciemną stronę księżyca, naukowcy odkrywają coraz to nowe technologie, świat galopuje naprzód…w grajdole wydarzeniem roku jest garść ziemi przewieziona 100km i oczywiście po obowiązkowym pokropku włożona w konstrukcję na szczycie góry. Magia?Średniowiecze? Może jedno i drugie? Kiedy zatrute umysły ludzkie otrzeźwieją?

 7. Może będziemy sprzedawać ziemię z synthosu, tam można natrafić na całą tablicę Mendelejewa, w tym pierwiastki ziem rzadkich.

 8. cyt. „urna z ziemią pochodzącą z Parku Pojednania Narodów na Kamieńcu”

  ta z byłego wysypiska na terenie parku jest najcenniejsza historycznie i gatunkowo…

Send this to a friend