Kultura

OŚWIĘCIM. Zdjęcia Parku Pamięci w miejscu po Wielkiej Synagodze

Zobacz zdjęcia Parku Pamięci w Oświęcimiu, miejsca które w symboliczny sposób upamiętnia największą przedwojenną synagogę, którą w nocy z 29 na 30 listopada 1939 r. niemieccy naziści zburzyli. 80 lat po tym wydarzeniu na pustym placu po świątyni powstał kieszonkowy Park Pamięci upamiętniający wielokulturowe oblicze miasta, które od XVI w. wspólnie tworzyli chrześcijanie i żydzi.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

20 komentarzy

 1. Brunatni mieli piękne mundury mocno kontrastujące z biedą doby Wielkiego Kryzysu. To jedna z tajemnic powodzenia tej obłędnej faszystowskiej filozofii.
  Niestety piękno kończyło sie na fasadzie.Pod spodem brud i szaleństwo.

 2. Ech wy hotiny i inne antysemity. Polak przewrócił się i złamał nogę – nuda, nie ma tematu. Nogę złamał Żyd – oho, od razu 76 komentarzy obrońców Ojczyzny. Że złośliwie się przewrócił i co z tego będzie – jak to Żyd – miał?
  Przed wojną w Oświęcimiu połowa mieszkańców to byli Żydzi. Prawie wszystkich zamordowali Niemcy. Co w tym złego, że przypominał będzie o ich losie mikropark pamięci? To dobrze świadczy o nas, współczesnych.
  Dawniej stały tam jakieś kontenery na śmieci, walały się butelki. Od dziś będzie estetycznie, przybędzie trochę drzew. Więc komu to fak przeszkadza? Odwaliło wam?

 3. brunatni to mieli piękne mundury od samego Hugo Bossa.A tym w onucach musiały wystarczyć zwykłe kufajki i karabiny na sznurkach.
  A czosnek i owszem,świetnie pasuje do takiej np.karkóweczki.
  Ale skąd hotin moze o tym wiedzieć skoro zywi się samymi odpadkami?

 4. Ula gdzie ty widzisz czerwone pieski? Owszem brunatne są. Zapomniałem jest jeden, który onucami capi.

 5. Czosnek jest zdrowy i nie jest tylko przysmak Starszych braci. Moja Babcia, która jest z dziada pradziada Polka zalecała go na przeziębienia. No ale skąd kacap zwany hotinem miałby się znać na polskiej medycynie ludowej.

 6. hotin,lepiej już tylko pisz angielsku,bo jak czytamy w pierwszym twoim poście zaczynasz się powoli rozjeżdżać z rodzimym polskim językiem…

 7. Ten park to po prostu arcydzieło architektury europejskiej. Niech Najwyższy ma błogosławi architektom 😉

 8. Jak szkoda,ze zabrakło na tym foto tych lub ich spadkobierców nawet moralnych,którym to im zawdzięczamy..

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Send this to a friend