Informacje

OŚWIĘCIM. Zaniedbania wobec dwójki dzieci

Dzielnicowi z oświęcimskiej komendy Policji dzięki zgłoszeniu anonimowej osoby, ujawnili zaniedbania wobec dwójki małoletnich dzieci, których dopuściła się ich 34 – letnia matka. Nietrzeźwa kobieta zamiast zająć się dziećmi uczestniczyła w alkoholowej imprezie.

Do zdarzenia doszło w poniedziałkowy poranek (5.08.2019). Tuż przed godziną 10.00 oświęcimscy policjanci otrzymali zgłoszenie dotyczące imprezy alkoholowej w jednym z mieszkań na terenie Oświęcimia. Z informacji zgłaszającego wynikało, że w mieszkaniu może przebywać dwoje dzieci.

Najbliżej miejsca zdarzenia byli dwaj dzielnicowi, którzy natychmiast udali się pod wskazany adres. W mieszkaniu, w którym panował bałagan zastali  34 – letnią kobietę, jej ojca oraz  znajomego,  wszyscy byli pod silnym wpływem alkoholu.  Po sprawdzeniu mieszkania okazało się jednak, że nie było w nim małoletnich. W rozmowie z matką policjanci potwierdzili, że ma dwoje dzieci, 10 – letnią córkę oraz 8 – letniego syna, które wyszły z mieszkania i na rowerach pojechały najprawdopodobniej do galerii handlowej. Policjanci natychmiast wszczęli ich poszukiwania. Po kilkudziesięciu minutach we wskazanej przez matkę galerii handlowej odnaleźli małoletnich.   Dzieci zostały przekazane pod opiekę rodziny.

Badanie stanu trzeźwości matki małoletnich wykazało ponad 2 promile alkoholu, więc zostało wobec niej wszczęte postępowanie w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty zdrowia bądź życia małoletnich nad którymi miała obowiązek opieki. Za to przestępstwo grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności. Materiały sprawy zostały również przekazane do Sądu  Rejonowego Wydziału Rodzinnego i Nieletnich, który może ograniczyć lub pozbawić władzy rodzicielskiej. Ponadto w związku z podejrzeniem uzależnienia od alkoholu dzielnicowy odrębny wniosek skieruje do Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Apelujemy o reagowanie na podobne przypadki. Wystarczy, że o dostrzeżonym wobec dziecka zaniedbaniu, powiadomimy  pracownika socjalnego Ośrodka Pomocy Społecznej, asystenta rodziny, kuratora sądowego, czy też dzielnicowego.  Natomiast w pilnych przypadkach, kiedy niezbędna jest szybka interwencja,  należy powiadomić Policję dzwoniąc na numer alarmowy 112.

Ujawnienie zaniedbań  ze strony opiekunów wobec małoletniego dziecka, daje możliwość dokładnego sprawdzenia jego sytuacji rodzinnej przez powołane do tego służby, a następnie podjęcie odpowiednich  działań opiekuńczych wobec małoletniego. Ponadto wyciągnięte zostają również konsekwencje wobec rodzica, który zaniedbania się dopuścił.

KPP Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł

1 komentarz

  1. Pijana byla, ale wiedziala gdzie przebywaja jej dzieci… od 7 lat dzieci moga same poruszac sie po drogach, wiec troche sprawowala ta opieke…

Send this to a friend