Informacje

OŚWIĘCIM. Zadłużenie miasta mają uratować kolejne obligacje

Prezydent Janusz Chwierut kolejny raz w tym roku będzie ratował zadłużenie miasta, dodatkową emisją obligacji. Do 14 mln zł zaciągniętych w tym roku, zostaną wyemitowane dodatkowe obligacje komunalne na kwotę 3 mln zł. Prezydent Oświęcimia chce w ten sposób sfinansować tegoroczne zadłużenie miasta.

Jak informuje Urząd Miasta, deficyt budżetowy pod koniec br. wyniesie 18,5 mln zł. Wynika to z różnicy pomiędzy dochodami miasta, które kształtują się na poziomie ponad 206,3 mln zł, a wydatkami na poziomie 224,6 mln zł.

Prezydent Oświęcimia chce emisji sześciu serii obligacji do 21 grudnia. Wartość nominalna jednej obligacji wyniesie 1 tys. zł. Spłata pierwszej serii obligacji nastąpiłby po upływie 4 lat od daty emisji, a kolejnych – rok po roku w następnych latach. Urząd Miasta wyemitował już w br. obligacje na kwotę 14 mln zł. Ich wykup nastąpi do 2027 r.

Prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut wystosował zaproszenia kierowane do banków, aby do 22 listopada złożyły oferty na świadczenie kompleksowych usług związanych z pełnieniem funkcji organizatora, agenta i dealera emisji, łącznie z gwarancją objęcia emisji.

W ciągu 6 lat dług miasta Oświęcim wzrósł z 15 mln zł do 62 mln zł na koniec 2017. Obecnie w planie finansów na 2018 rok przewiduje się dług na poziomie ponad 76 mln zł.

red.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

16 komentarzy

 1. dobry gospodarz skuteczny prezydent -haslo wyborcze p. Chwieruta na które dali się nabrać wyborcy cała platforma a do tego most duchów za 23 mln zł dobry gospodarz BANKRUT PREZYDENT- ha ha…

 2. Starosta oddał UPOMINKI 😀 A ten portal milczy – dlaczego?Przecież to sukces Starosty

 3. Normy powietrza przekroczone PM 2,5 ponad 1000% ,a PM 10 niespełna
  800%.Stan na wczoraj 22-23.Komora gazwowa powraca do naszego miasta!!!

 4. Po co Chwierut wyprzedaje miasto? 70% Oświęcimian podoba się, że wypiękniało. A że na zastaw? To za trudne. Potem trzeba będzie Żydowi jakąś część gruntów miejskich oddać.

 5. Słaby ten Prezydent ale konkurencja to takie nieudaczniki, że jak zwykle wybieramy mniejsze zło. Starosta próbuje skręcić elektroniczne zabawki zamiast punktować niegospodarność. Kładka do lasu i park na zadupiu za pożyczone pieniądze, rozpieprzony basen z śmiesznymi oszczędnościami a na spacerze nie ma czym oddychać, smród i syf w powietrzu.

 6. Mam przed oczami taki obraz inspirowany Reymontem. Wywozimy Zbyszka i Janusza na furze gnoju poza rogatki Oświęcimia. 🙂

 7. Cała prasa mówi o nagrodach rzeczowych Pana Zbyszka… a tu cicho sza… naprawdę obiektywny portal…. Chłopaki napiszcie coś

 8. @Janusz H. Naprawdę sądzicie, że wieśniactwo rozumie zależność między zadłużeniem a gigantycznymi podatkami?

 9. Pasowało by przeprosić. Chyba że wciąż chcecie uprawiać podobną retorykę jak przed wyborami…

 10. Kiedyś rozdawał kiełbasy, teraz krówki… Chyba też wystartuję w kolejnych wyborach jeśli można tak tanio kupić wasze głosy barany.

 11. Część, która jest całością. Brzmi trochę jak buddyjska maksyma. 😉

  Cóż można rzec ? Nie grajcie internautom na nosie bo nie jesteście jedynym portalem…

Send this to a friend