Informacje

OŚWIĘCIM. Wystawa – ”Na bursztynowym szlaku”

Muzeum Zamek w Oświęcimiu zaprasza 9 marca o godz. 17 na otwarcie wystawy czasowej „Na bursztynowym szlaku." Ekspozycja została opracowana i udostępniona przez Polską Akademię Nauk Muzeum Ziemi w Warszawie, a będzie można ją zwiedzać do 23 maja. Podczas otwarcia odbędzie się prezentacja multimedialna przygotowana przez autorów wystawy Katarzynę Kwiatkowską oraz Michała Kazubskiego.

– Wystawa prezentuje drogę bursztynu nie tylko w aspekcie szlaku handlowego, ale także drogę, którą przebył od pnia drzewa do witryny jubilerskiej czy muzealnej. Zwiedzający będą mogli zobaczyć formy naturalne, inkluzje zwierzęce, wyroby z naturalnego bursztynu jak również imitacje tego surowca – zapraszają pracownicy Muzeum Zamek. – Warto podkreślić, iż jedną z pierwszych imitacji bursztynu znaną już w starożytności było szkło barwione na żółto. Ponadto na wystawie zostaną zaprezentowane wybrane przykłady bursztynu naturalnego począwszy od neolitu aż po czasy współczesne. Będziemy mieli okazję zobaczyć zarówno naturalne bryły bursztynu jak również różnorodne wyroby: wisiory, bransolety, naszyjniki, pierścienie, brosze – dodają.

Podczas prezentacji, którą poprowadza autorzy wystawy, poruszone zostaną tematy m.in. właściwości bursztynu jego geneza, poznamy inkluzje roślinne i zwierzęce zachowane w bursztynie bałtyckim, techniki obróbki oraz imitacje bursztynu.

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend