Kultura

OŚWIĘCIM. Wystawa fotografii Jarosława Fiedora

W dniach od 8 marca do 4 kwietnia 2019 roku w Osiedlowym Domu Kultury Zasole, w ramach projektu Prezentacje z cyklu Przestrzeń artystyczna, prezentowana będzie wystawa fotografii Jarosława Fiedora pt. „Oświęcim – moje miasto”, prezentowanej od 8 marca do 4 kwietnia 2019 roku.

Wernisaż odbędzie się 8 marca o godzinie 18:00.

Jarosław Fiedor to rodowity oświęcimianin, mieszkaniec osiedla Zasole. Baczny obserwator – fotograf amator, który za pomocą obiektywu uwiecznia przeszły i teraźniejszy czas miasta i jego mieszkańców, ale również przyrodę, architekturę i drobiazgi, które potrafią ująć odbiorcę swoim detalem czy małym szczegółem. Uważa, że Oświęcim to miasto z tradycją i z potencjałem, położone nad piękną rzeką Sołą, z plantami, z wzgórzem zamkowym, Rynkiem, Zakładem Salezjańskim, Centrum Żydowskim i wieloma ciekawymi zabytkami. Tętniące podczas wydarzeń miejskich, różnego rodzaju imprez cyklicznych, mające urokliwe kawiarnie, okwiecone skwery, ścieżki pieszo-rowerowe, doskonałe zaplecze rekreacyjno-sportowe.
Jak mówi:

(…) Nasze miasto ciągle się rozwija, pięknieje, żyje! Zarówno kulturalnie jak i architektonicznie. Ludzie są radośni, myślę, że są szczęśliwi ? pokazuję to wszystko na swoich zdjęciach. Jednak nie zapominam o historii mojej małej ojczyzny, o jego dramatycznej przeszłości, którą symbolizuje drut kolczasty, jakim nazistowskie Niemcy otoczyły teren obozów w Oświęcimiu i Brzezince, obecne Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau. Za każdym razem przyświeca mi jeden cel… Pokazać ludziom, nie tylko w Polsce, ale i na świecie, że Oświęcim nie jest równoznaczny z Auschwitz. Że Auschwitz to lata okupacji niemieckiej, lata wojny. My mieszkańcy, od lat mierzymy się z tą świadomością i staramy się obok tego dramatycznego czasu pokazywać nasze żywe miasto – zagranicy. Bo tak jak powiedziałem: Oświęcim to nie tylko Muzeum Auschwitz-Birkenau, ale przede wszystkim nowoczesne, żyjące miasto – miasto pokoju (…).

Wystawa składa się z trzech tematycznych bloków: Oświęcim współczesny, Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, Kadry z podróży po Polsce.

 

OCK Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend