Informacje

OŚWIĘCIM. Wyremontują drogę Polowiecką w Monowicach

Ulica Polowiecka doczekała się remontu. Mieszkańcy Monowic o jej przebudowę upominali się od kilku lat. Droga jest zniszczona, nie ma chodników i odwodnienia, czy dojazdów do posesji. A po jej obu stronach powstają kolejne domy. Jak podkreślają działacze Rady Osiedla Monowice konieczne jest zadbanie o bezpieczeństwo mieszkańców tej dzielnicy, zwłaszcza, że przy ulicy jest plac zabaw i dwa przystanki autobusowe.

Miasto planowało inwestycję od dłuższego czasu. Szukało też pieniędzy. Kiedy pojawiła się możliwość dofinansowania przebudowy ulicy z Funduszu Dróg Samorządowych skorzystało z niej składając wniosek do programu. Otrzymało na jej przebudowę 3,4 ml zł. – Coraz więcej mieszkańców decyduje się budować tu domy, musimy więc zadbać o infrastrukturę drogową. Jest to kluczowa ulica w Monowicach, która ma wiele pobocznych dróg i łączy się z ul. Fabryczną. Dlatego kilka lat temu zdecydowaliśmy o rozpoczęciu przygotowań do jej budowy. Był to długi proces, wynikający także z braku akceptacji niektórych mieszkańców, ale ostatecznie doszliśmy do porozumienia. Przygotowaliśmy więc projekt budowlany, uzyskaliśmy pozwolenie na budowę i zaczęliśmy szukać pieniędzy zewnętrznych. Niedawno się nam to udało – mówi prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut.

Zakres inwestycji obejmuje wyremontowanie drogi na długości ponad 1,2 km wraz z wlotami bocznych ulic. Poszerzona zostanie szerokość jezdni do 5,5 metrów. Ulica będzie odwodniona, dzięki budowie kanalizacji deszczowej i zastosowaniu drenaży po jej obu stronach. Powstanie też chodnik o szerokości 2 metrów

– Z racji trudności finansowych, związanych z obniżeniem przez rząd dochodów miasta, innych nałożonych na nas wydatkach to zadanie będziemy musieli rozciągnąć w czasie i realizować etapami aż do 2021 roku. Uważam jednak, że warto, bo jest to inwestycja oczekiwana przez mieszkańców Monowic i za dwa lata będziemy już jeździć nowa drogą. Będzie też bezpieczniej – wyjaśnia prezydent.

Przebudowa ulicy Polowieckiej rozpocznie się jeszcze w tym roku, a zakończy w połowie 2021. Przetarg na wyłonienie wykonawcy jest w trakcie. Koszt całkowity remontu wyniesie ponad 6,8 mln zł, z czego 3,4 mln zł to dofinansowanie zewnętrzne. To nie jedyna inwestycja w tej części Oświęcimia. Niedawno miasto oddało do użytku 230 – metrowy odcinek ścieżki rowerowej wzdłuż ulicy Fabrycznej, przechodzący przez teren miejski. Z kolei Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przystąpiła do budowy chodnika przy tej ulicy na odcinku od granic miasta do ul. Stara Droga.

UM Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł

1 komentarz

  1. A czy pan prezydent powiedział mieszkańcom tej ulicy ile zapłacą opłaty adiacenckiej?

Send this to a friend