Informacje

OŚWIĘCIM. Wycięli drzewa pod budowę Mostu Duchów

Na Kamieńcu wycięto drzewa pod budowę „Mostu Duchów” przy powstającym Parku Pojednania Narodów. Zobacz zdjęcia.

„Most Duchów” autorstwa Jarosław Kozakiewicza to artystyczna wizja kładki pieszo-rowerowej nad rzeką Sołą w rejonie Kamieńca, która ma na celu połączenie Parku Pojednania Narodów z terenem byłego Obozu Koncentracyjnego Auschwitz. Według założeń artysty, kładka ma stanowić symboliczne przejście od śmierci do życia. Aktualnie Urząd Miasta Oświęcim stara się pozyskać dotacje na budowę nowej kładki z funduszy unijnych, a także z funduszy norweskich. Według szacunkowych wyliczeń sporządzonych w 2013 roku, koszt budowy „Mostu Duchów” wyniesie do 35 mln zł brutto. 

Park Pojednania Narodów

Prace budowlane rozpoczęły się pod koniec 2017 roku. W parku na obszarze blisko 14 hektarów powstaną ścieżki spacerowe, pięć placów do spotkań, toalety, oświetlenie oraz nowe nasadzenia zieleni. W ramach projektu zostanie wyremontowany parking przy ul. Łęgowej. Przestrzeń została tak zaprojektowana, aby umożliwiała organizację festiwali plenerowych, takich jak Tauron Life Festival Oświęcim, który najprawdopodobniej już w 2019 roku odbędzie się właśnie na Kamieńcu. Koszt pierwszego etapu budowy Parku Pojednania Narodów wyniesie ponad 4 mln zł. Miasto pozyskało na ten cel dofinansowanie wysokości 2,25 mln. zł, około 1,8 mln. zł pochodzi z budżetu miasta.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

46 komentarzy

 1. A po co kładka, jak tam prochy wysypywali… A teraz to trzeba pisać – prochy zamordowanych, spalonych w krematorium w Niemieckim Nazistowskim Obozie Koncentracyjnym ! Tam nie wolno nic robić, kopców, kładek, mostków, fontann, żródełek.. Most można było zrobić drugi w Oświęcimiu, nie wiem , może to zbyt nowatorska idea, może to zbyt rewolucyjny pomysł, jestem chyba prekursorem w tej kwestii.

 2. @Duży błąd

  „Myślisz równie głupio jak Chwierut”.

  Zamiast kłapać dziobem „kup se” pan książkę, poczytaj i spojrzyj dalej niż koniec swojego nosa

  Allegro

  STREFA OŚWIĘCIM – BRZEZINKA Studium przestrzenne (5518410430)

 3. W tym mieście jest dość potrzeb inwestycyjnych. Kopce czy kładki duchów nie są artykułem pierwszej potrzeby. Muzeum ma jakiś swój własny fundusz. Ponoć miliony euro. Jeżeli widzi taka potrzebę i chce rozwijać infrastrukturę dla potrzeb turystów niech korzysta z tych środków. W muzeum już raczej nikt z Oświęcimia nie prowadzi działalności gastronomicznej.

 4. Szanowni Państwo,wezcie pod uwagę fakt iż o kilkaset metrów dalej,bedzie budowany most drogowy,gdzie warunki zmuszaja do stworzenia duzej estakady ponad miejskim ujeciem wody i drogą Oświęcim -Brzeszcze.Jak Państwo to sobie wyobrazaja,ze lądujacy most po stronie Muzeum od razu skrzyzuje się z ową drogą?Potrzebna bedzie drogowa slimacznica,czyli dojazd,to juz kolejna częśc tej okolicy do przebudowania.De facto zmieni sie tam baardzo duzo.Faktem też jest ze owa ekstrawagancka kładka nie ma pełnić roli zwykłego mostku przez rzeczkę.Dodatkowo,Ci i z Państwa,bioracy rokrocznie udział w oswiecimskim rajdzie rowerowym,przypomnijcie sobie,jak zaczyna się każda z tych imprez,start z pieknych plantów,potem chwila jazdy i krzaczory…
  Ogólnie ta goraca dyskusja jest bardzo potrzebna,dostrzec mozna jednak juz pewne elementy walki przedwyborczej,a jak wiadomo, najłatwiej zbijać kapitał wyborczy na totalnej krytyce otacajacej rzeczywistości,przypomnę jednak ze miała juz miejsce podobna sytuacja,kiedy to na totalnej negacji poprzedniczki,wypłynął na powierzchnię orzeł,który potem okazazał się papugą,i to malowaną,i teraz cała okolica miasta ma z nim niemały ambaras.

 5. Którędy turyści będą przechodzić przez ruchliwą ul. Legionów do parku i kładkę?
  Czy zrobi się z tego taki bajzel jak w Brzezince przy parkingu.

 6. @Kazimierz Proszę, niech Pan dzisiaj już tam nie stoi i nie liczy. Szkoda stracić zdrowie w taki mróz.

 7. Czesławie policzyłem 🙂 poza uczestnikami Światowych Dni Młodzieży goszczących w Oświęcimiu, którzy z przyjemnością robili sobie pamiątkowe zdjęcia między innymi w tym miejscu , to turystów było 17 243 🙂

 8. @Kazimierz Mógłby Pan podać liczby, ilu turystów przyciągnął wybetonowany plac kolo OCK? Proszę odjąć meneli.

 9. Czesławie, rokrocznie Auschwitz odwiedza około 1 miliona osób. Pytam ile pozostawiają złotówek w mieście Oświęcim ? Jeżeli zostawią w restauracji czy sklepie to tak, jak by obniżyli Twój podatek. Czy widzą nasze miasto z innej perspektywy, czy jadąc do swoich miast w ogóle wiedzą, że tuż za rzeką jest sympatyczne miasteczko ? Jak to zrobić – powiedz, podpowiedz.
  Mnie do PO jest bardzo daleko, lecz do mojego miasta bardzo blisko. Wszystko co służy temu miastu popieram i kibicuję tak jak UNII – pomimo klęski w Krakowie.

 10. @Kazimierz Wpadł ktoś na pomysł, aby ludzi spytać co wolą: kładkę czy obniżenie podatków? Ale to jest zbytnia herezja dla urzędnika.

 11. @nadciąga samo dobro.. – niech mi w takim razie wytłumaczy po jaką cholerę muzeum mógłby być potrzebna kładka i ten park? Żeby turyści przechodzili na drugą stronę Soły i oglądali tam co? Trawę i krzaki?
  @nadciąga samo dobro.. – niech mi w takim razie wytłumaczy po jaką cholerę muzeum mógłby być potrzebny wielopoziomowy parking na dworcu? Dla turystów dojeżdżających pociągiem, żeby tam zostawiali swoje holowane po szynach samochody? Dla turystów dojeżdżających samochodami, żeby potem zapierniczali na piechotę dwa kilometry do muzeum?
  Myślisz równie głupio jak Chwierut.

 12. Jeżeli przeczytać większość tych „komentarzy” to nie trzeba długo się zastanawiać dlaczego jako Oświęcim przez długie lata byliśmy i nadal jesteśmy po prostu ogonem. Nic nie zmieniać, nic nie budować bo trzeba będzie później remontować, zostawić krzaki bo w nich najlepiej się biega. Kwiatów na rondzie nie sadzić bo trzeba podlewać. Krzyczą pieniądze wydać na potrzebniejsze rzeczy. Na wycieczkę z klubem AA ?. Czy tu mieszkają sami Kargule i Pawlaki. Ludzie mamy XXI wiek. Już w ubiegłym człowiek wylądował na księżycu, świat pędzi do przodu, a my chcemy pędzić – w piwnicy ? Mam nadzieję, że tych żenujących komentarzy nie czytają gdzieś w Polsce. Wstyd. Ktokolwiek i cokolwiek chciałby w tym mieście zrobić musi być opluty.

 13. @Duży bład

  Czy to tak trudno zrozumieć, że park na Zasolu, most, park i parking to SA INWESTYCJE ZWIĄZANE ZE STREFĄ MUZEUM A-B.
  Tłumaczenie, dla mieszkańców „tyż”, jest tz mydleniem oczu, żeby pospólstwo nie mruczało po kątach, a Chwierut jest tylko spolegliwym realizatorem planów muzealnych.
  Za punkt honoru mieszkańcy postawią sobie teraz, żeby codziennie, chociaż raz, zaparkować samochód na dworcu i przejść się po kładce.

 14. Podobnie jak parking P&R koło dworca. Ma być miejsc postojowych na trzysta samochodów. Moje pytanie: a dlaczego nie na trzy tysiące? Czy dlatego trzysta, że Chwierutowi tak się wydaje? Moim zdaniem realnie parkować tam będzie 30 samochodów. A na piętrze hula wiatr.
  Dwie duże, kosztowne, głupie inwestycje. Będziemy je spłacać my, nasze dzieci i nasze wnuki.

 15. Tok rozumowania Chwieruta jest następujący: na park i most są do wzięcia pieniądze unijne, czyli „za darmo”, grzechem byłoby więc nie skorzystać z okazji. A jeśli byłyby pieniądze na port morski to też – brać?
  Fundusze unijne obejmą z jakieś 80-85% całości koszów, ale resztę trzeba będzie dołożyć z budżetu miasta. Co już darmowe nie jest. To całkiem spore pieniądze.
  Las łęgowy nad Sołą do tej pory utrzymywał się sam. Teraz trzeba będzie kosić, naprawiać, oświetlać, itp. Za 15 lat (?) trzeba będzie wyłożyć dużą kasę na remont tej awangardowej mostokładki. Tanio nie będzie.
  Najważniejszy argument na nie jest jednak taki: park i most będzie bezużyteczny dla mieszkańców miasta. To po prostu za daleko.

 16. Czas wyciąć tę władzę, jak oni wycinają drzewa. Piła wyborów już na nich czeka! 35 milionów na kładkę duchów. Niedługo wszyscy będziemy duchami, bo nas smog wykończy. Skandal!!!!

 17. Budowa ”Mostu Duchów”będzie kosztować 35 milionów złotych?To jest bardzo dużo.Te pieniądze można było przeznaczyć na coś innego.

 18. Skoro nie ma jeszcze pieniędzy to i drzewa mogły nadal rosnąć. Wycięto korytarz na szeroki most, a nie na kładkę. A może tamtędy będzie przewietrzane miasto ze smogu?

 19. Są pewne granice finansowej przyzwoitości. Jeśli prezydent stracił już takie wyczucie, czekać tylko jak bilety MZK podrożeją do 5 zł.

 20. przypomnę ze poprzednik obecnego prezydenta chciał budowac jakiś superkopiec,co w ogóle ,juz od zarania pomysłu było piramidalnym humbukiem,przy którym owa kładka to mały pikuś.

  budowa mostu drogowego,bedącego częścią obwodnicy juz się rozpoczęła,w terenie pracują już geodeci,a jak wiadomo most drogowy w raz z dojazdami to nie jakas kładeczka,samych uzgodnień mnóstwo,trzeba wykupować prywatne tereny pod drogę,etc.,to proces w którym władze miejskie współuczestnicza i nie wszystko od nich zależy.
  Jak możemy tu przeczytac ,na budowę kładki prowadzone sa starania o uzyskanie funduszy unijnych,a jak każdy przedsiebiorca,wiem iz unia chetnie finansuje nawet najbardziej wariackie inwestycje i pomysły.
  W jednym z poniższych komentaży znalazłem,iż taki drogowy most to „betka”za około 30 milionów,albo jeszcze mniej,gratuluje optymizmu,no i ten Pan powinien takim mostem jako pierwszy sie przejechac…Pozdrawiam z krainy zdrowego rozsadku.

 21. W Paryżu Francuzi spotkali się z podobna sytuacja, kiedy mer Paryża chciał sfinansować z publicznej kasy kilkumilionowy pomnik pewnego artysty. Francuzi powiedzieli stanowcze nie rozrzutności ich mera. Myśle ze czas spojrzeć prawdzie w oczy, prezydent Janusz Chwierut wydaje nasze pieniądze na zbędne inwestycje. Kładka Duchów za 35 mln zł !!!

 22. 5km obwodnica z ogromnym (w porównaniu z innymi w Oświęcimiu) mostem kosztowała niecałe 100mln zł. Obstawiam, że na most poszło nie więcej niż 1/3 tej sumy, albo jeszcze mniej. Prosta kalkulacja, mówi, że za połowę kwoty na kładkę (wymyśloną przez ludzi, których chyba naprawdę straszy) moglibyśmy mieć most, który mógłby połączyć Kolbego z Kamieńcem… Ale po co, wszyscy kochają korki… Dla ludzi odpowiedzialnych za te decyzje, powinno się postawić na rynku pręgierz…

 23. Do pierwszej lepszej powodzi, ktòra zaleje większość zapewne, zamiast zrobić most drogowy, gdzie się prosi o niego patrząc na natężenie ruchu w mieście, to jakieś śmieszne kładki będą budować, dramat

 24. nie,walka ze smogiem zaczyna sie od nas samych..Zamiast auta,rower.dla czego nie?

 25. Taahaaaaaaa już widzę oczyma ducha jak czterech smutnych turystów na rok przechodzi tą kładką za 30 baniek i zmierza w kierunku parku ,a już na pewno w kierunku centrum. O zgrozo a zimą to nawet ducha tam nie uświadczysz.”Januszku”złociutki najpierw 3 most dla śmiertelników potem kładka dla duchów.

 26. Bardzo dobra inicjatywa, ludzie, Oświęcim chcąc nie chcąc jest miastem turystycznym, więc taki park przy muzeum Auschwitz to doskonały pomysł. To będzie też miejsce właśnie dla mieszkańców, biegi, jazda na rowerze w bezpiecznym i w dalszym ciągu urokliwym miejscu. Na Boga przecież nie budują tam wieżowca, tudzież hali produkcyjnej tylko PARK – wciąż przestrzeń z naturą i dla natury tylko bardziej zagospodarowaną! Poza tym bezpieczniejsze staną się spacery w miejscu gdzie są latarnie i pewnie większe ilości osób a nie zapomniane, zaniedbane, zarośnięte i jak ktoś napisał menelskie okolice Kamieńca. To jest naturalny rozwój miasta, poszerzcie horyzonty, zobaczcie jak rozwijają się inne miasta.

 27. Przypominam też iż kilkaset metrów w górę rzeki będzie budowany most samochodowy,więc o ostojach niewskazonej przyrody w tej okolicy lepiej zapomnieć.

 28. Ostatnie naturalne miejsce?Ten brzeg rzeki bagrowali więźniowie w nieludzkich warunkach,to było najgorsze komando w Auschwitz.
  De facto,zapraszam na spacer w te okolice,i może się okazać że większość drzew tam ledwo stoi,bo jest częścią legow…

 29. Ostatnie naturalne miejsce przestaje istnieć 🙁
  Ludzie z całej okolicy tam biegają, spacerują, jeżdżą na rowerach – właśnie dlatego że są tam dzikie miejsca, wysokie drzewa, dużo cienia, śpiew ptaków itp.
  Po Chwierucie zostanie tylko beton 🙁

 30. Z tej kładki na pewno uciesza się ludzie aktywni,na prawdę dbajacy o siebie i środowisko,dzieki niej wieczorny jogging,czy przejazdżka rowerowa nie będzie trasą „tam i z powrotem”,będzie mozliwe przemierzać ścieżkę rowerowa po lewej stronie i wracać ową kładka ,już prawym brzegiem rzeki.
  Zalety te byc może dostrzegą też i inni,dziś gniecacy się w ciasnych puszkach swoich aut,jednoczesnie narzekajacy na smog i korki.
  .I jeszcze tylko „przyjaciele zwierząt”zyskają nowy teren do rekraacji dla siebie i swoich pupili bo ,beda mogli tam przyjść,zamiast podrzucac odchody swoich zwierzat sasiadom z klatek „na przeciwko”…Dla mnie same plusy…

 31. Pieniądze się znajdą, strażnicy miejscy zaczną chodzić z kamerkami to skończy się pouczanie, a zacznie się mandatowanie tj. robienie kasy na most duchów.

 32. @ Mieszkaniec. Za ten rok musi Pan dodać 15 mln. Sadzi Pan, że mieszkańcy kojarzą zależność między podatkami a zadłużeniem? To wymaga myślenia.

 33. Tak, a „Zadłużenie na mieszkańca wg danych ze sprawozdań z wykonania budżetów JST po 3 kw. 2017 r. oraz na podstawie danych GUS o liczbie ludności na koniec 2016 r.” miasta Oświęcim to „tylko”: 62 177 247 zł czyli 1 595 zł na każdego z nas. Czy w tej kwocie są ujęte basen, budowa hali przy ósemce czy park na Zasolu oraz budowany domu kultury? Nie ma igrzysk, trzeba się zabawić.

 34. Czekać aż znów podrożeje woda, ścieki, śmieci i inne oplaty! Brawo panie prezydencie!

 35. Na tą kładkę Chwierut nie ma jeszcze pieniędzy, a już wycieli drzewa? A może ktoś sobie już zarezerwował to drewno z tych drzewek?

 36. to jest grube przegięcie … plebs w mieście zdycha w korkach niemalże codziennie, a szlachta bawi się w pojednanie z duchami 😐

 37. To jest chory człowiek! Ludzie ile można znosić fanaberii tego psychola!

 38. trzy kładki, dwa mosty i brakuje kolejki linowej oraz brodu przez sołę

 39. No to menele będą miały nowe tereny zabawowe. Chwierut idzie po bandzie. Opinie ludzi się nie liczą.

Send this to a friend