Informacje

OŚWIĘCIM. Woda do picia prosto z kranu… jak najbardziej TAK!

„Piję wodę z kranu, bo to dla mnie same korzyści: mniej plastiku w koszu, więcej pieniędzy w kieszeni i satysfakcja, że nie jestem ofiarą marketingu nabitą w butelki” – to cytat zaczerpnięty ze strony pijewodezkranu.org pokazujący zmieniające się podejście do picia kranówki.

Zastanówmy się, jak jest naprawdę. Czy będąc na zakupach, przychodzi nam do głowy myśl, że woda z kranu jest alternatywą dla tej stojącej na półkach sklepowych? Raczej nie, bo wciąż brakuje nam zaufania do wody z wodociągu. Dlatego zamiast po prostu podstawić szklankę pod odkręcony kran, wydajemy mnóstwo pieniędzy na wody butelkowane. Nasza nieufność do wody z kranu narodziła się jeszcze w ubiegłym wieku, gdy normy dotyczące wody pitnej nie były takie restrykcyjne jak obecnie. Tymczasem obecnie bez obaw możemy pić wodę prosto z kranu. Dziś mamy w kranach dobrą wodę, jakościowo lepszą od butelkowanej, ale nieufność pozostała.

Wodociągi Oświęcim  przeszły w ostatnich latach duże modernizacje. Wiele zmieniło się w zakresie stosowanych metod uzdatniania wody, wykorzystywania nowej technologii przy jej produkcji. Woda z kranu jest zdrowa – bo jej produkcja podlega restrykcyjnym normom. Możemy bez obaw gasić pragnienie nieprzegotowaną wodą z kranu, ponieważ jej jakość jest zgodna z normami unijnymi, bardziej wymagającymi niż te, które zostały opracowane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).  „Kranówka” w Londynie, Paryżu, czy innym europejskim mieście spełnia te same wymagania, co w Oświęcimiu. Pamiętajmy też, że woda w rurociągu jest bezpieczna pod względem mikrobiologicznym i chemicznym. Kto w to nie wierzy, może sprawdzić jakość wody na stronach internetowych naszych oświęcimskich wodociągów lub w sanepidzie. Wodociągi mają obowiązek na bieżąco kontrolować jakość wody, która jest badana codziennie i na każdym etapie procesu jej uzdatniania. Dodatkowo sprawdza się jej jakość w określonych punktach sieci wodociągowej.

Żeby cieszyć się wyśmienitą wodą z kranu, końcowy odbiorca wody wodociągowej musi także upewnić się, czy instalacje w budynku i mieszkaniu są w dobrym stanie. Należy pamiętać, że przedsiębiorstwa wodociągowe odpowiadają za jakość wody w rurach dochodzących do budynków, na tym ich rola się kończy. Miejmy świadomość, że za instalacje wewnątrz budynku odpowiada jego administrator lub właściciel.

Wodociągi Oświęcim coraz częściej podejmują akcje informacyjno-edukacyjne związane z piciem wody z kranu, której jakość jest bardzo dobra. Często organizowane są wycieczki dla dzieci i młodzieży szkolnej, podczas których z bliska i na własne oczy może przekonać się, jak dba się o jakość produkowanej wody.

Zachęcam wszystkich Państwa do picia bezpośrednio z kranu naszej oświęcimskiej wody, która jest zawsze zdrowa i bardzo smaczna.

Z poważaniem
Kazimierz Homa
Prezes Zarządu PWiK Sp. z o.o.  w Oświęcimiu

art. zlecony

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend