Informacje

OŚWIĘCIM. Właściciel firmy Synthos chce wybudować reaktor atomowy

Pierwszy od lewej: Michał Sołowow

Właściciel firmy Synthos Michał Sołowow stawia na energię atomową. Pierwszy prywatny reaktor wodno-wrzący BWRX-300 ma zastąpić tradycyjny węgiel w polski przemyśle energetycznym.

Jak informuje w dniu dzisiejszym GE Hitachi Nuclear Energy, kontrolowana przez Sołowowa firma Synthos podpisała w tej sprawie memorandum. Jak podkreśliło GEH, Synthos jest zainteresowany niezawodnym, „dedykowanym” źródłem wolnej od emisji CO2 energii elektrycznej, dlatego obie firmy zdecydowały się rozważyć potencjał budowy reaktora klasy SMR (Small Modular Reactor) BWRX-300. Pierwszy, polski reaktor atomowy, będzie miał 300 MW i powstanie w ciągu dziesięciu lat. Koszt inwestycji wyniesie 1 mld dolarów.

Aktualnie firma Synthos prowadzi proces przygotowania do wymiany instalacji węglowych na turbiny gazowe w swoich elektrowniach. Synthos podpisał z PGNiG Obrót Detaliczny umowę, na podstawie której otrzyma do końca 2021 roku blisko 8200 ton skroplonego gazu ziemnego (LNG).

Synthos jest największym producentem kauczuku syntetycznego i polistyrenu w Europie i trzecim co do wielkości na świecie. Generuje roczne przychody w wysokości ponad 2 mld euro.
GE Hitachi BWRX-300
Foto: GE Hitachi Nuclear
Poprzedni artykułNastępny artykuł

37 komentarzy

  1. Takie hotiny i stosy atomowe to trolle wynajęte przez po aby kompromitować pis. Bo przecież nie można być aż tak głupim.

  2. stos atomowy – przechodzisz rozszczepienie jądra czy na mózg ci padło.
    ps. Zapomniałem że tam masz tylko puste miejsce.To wszystko wyjaśnia.

  3. czytelnik jesteś k… debilem , a kwierut niejeden raz wypowiadał się że nie uznaje zwierzchnictwa Rządu Polskiego bo ma nowych panów z pejsami , od Soł….a się odjeb

  4. Wiesz,Gregor z kasą to nie problem cała grupa jest w stanie paru lat wyrobić zysk na taką budowę,po za tym może wprowadzić firmę z powrotem na giełdę i pozyskać fundusze z emisji akcji,w wywiadzie mówi że budowa za 4 do 6 lat więc idzie uzbierać za ten czas.co to protestów pewnych ludzi z innego kraju to raczej bym obstawił że i oni też zarobią bo na pewno mają udział w tej technologi reaktora.Z resztą wszystko się rozegra w stolycy

  5. Panie Gregor – trwoga?? buahahaha. Mam miliardy, a zapomniałem o takim „drobnym” aspekcie?

  6. To patrz, gdzie ciągniesz.
    Wracając do tematu: Sołowow ma majątek szacowany na 3 miliardy dolarów. Aby sfinansować samodzielnie budowę takiego reaktora musiałby mieć jak oceniają w przybliżeniu Koreańczycy 1 miliard (w praktyce na pewno znacznie więcej), czyli pochłonęłaby nie tylko całość jego aktywów, ale wiązałaby się ze sprzedażą jakiś fabryk albo ich części. Inwestycja zajęłaby 10 lat. Teoretycznie może spróbować znaleźć dodatkowo pieniądze od banków, ale byłoby to niesłychanie ryzykowne, zwłaszcza w Polsce, gdzie ten lub jakiś następny rząd prostą decyzją administracyjną mógłby zablokować budowę. Wątpię więc, aby znalazły się takie banki. Wszystkie rządy w Polsce, niezależnie jakie by nie były, mają tendencję do utrzymywania państwowego monopolu w energetyce. Przekonali się już o tym Kulczyk i Solorz. Wreszcie: reaktor BWRX-300 znajduje się jedynie w fazie koncepcyjnej; żaden tego typu nie został jak dotąd wyprodukowany i przetestowany w praktyce.
    Temat jak się pojawił, tak zniknie.

  7. Jeszcze jeden aspekt. Załóżmy… gdyby nastąpił potencjalny wybuch tejże elektrowni, to z pewnością mógłby zagrozić istnieniu obozowi, ew. skażeniu terenu do tego stopnia, że przez następne dziesięciolecia nikt nie przyjechałby do KL Auschwitz-Birkenau. Czy zatem gmina żydowska wyraziła zgodę na tę inwestycję? Czy w ogóle wie o planach pana Sołowowa?

  8. @Gregor Nie nakręcaj się tak. Ja ciągnąłem temat alternatywy węgla, bo to jest przecież meritum sprawy ,niekoniecznie a propos Twojego wpisu.

  9. Czesław, czy ty potrafisz czytać ze zrozumieniem? Przecież nie pisałem ani słowa o energii odnawialnej. Ogarnij się.

  10. Sam atom nie jest zły. Problemem jest składowanie odpadów radioaktywnych i dostęp do wody. Może w Kopali Soli w Wieliczce będą je składować? Poza tym nasz rejon wbrew pozorom jest aktywny sejsmicznie. Ostatnie trzęsienia w naszych okolicach ziemi miały miały miejsce w latach 1258, 1259 i 1443. Zamek Tenczyn w Rudnie został zniszczony na wskutek trzęsienia. Są też wygasłe wulkany. Jednym z nich był wulkan szczelinowy. Znajdował pomiędzy Krakowem a Oświęcimiem na wysokości Rudna.

  11. @StefanB. Francja chciała wyłączać bloki jeszcze dwa lata temu. Po wzroście cen uprawnień do emisji zmienili zdanie3o 180* EDF wystąpił o pozwolenie na budowę kilkunastu nowych bloków jądrowych. Te info można sobie poszukać. Wyglądana to, że największym przegranym polityki uni oprócz Polski będą Niemcy.

  12. @Gregor Z tego co się orientuję, w Polsce nie ma takich warunków do energetyki odnawialnej, jak w Skandynawii czy krajach wokół Morza Północnego. Gazem nie zastąpimy całego węgla, pomijając koszty i infrastrukturę, zamiast ok 20 mld m3 musielibyśmy mieć rocznie ze 200mld ( przemysł) , skąd?. Panele w nocy nie zasilą huty. Słynna była sytuacja z 5 lat temu, gdy z powodu gigantycznego wyżu nad Europą stanęły Niemieckie wiatraki, i mieli wyłączenia. Uratował ich francuski atom i rezerwowe olejowe kopciuchy

  13. Niestety w tym przypadku możemy mieć i smog i atom.

    Francja powoli odchodzi od atomu na rzecz odnawialnych żródeł.

  14. Tym razem zgadzam się z Czesławem, ale to dość naturalne, że ludzie mając do wyboru mieszkać blisko przy elektrowni atomowej, albo z daleka od niej, wybiorą druga możliwość.
    Osobiście nie miałbym nic przeciwko, pod warunkiem gdyby ta technologia została gruntownie sprawdzona i przez powiedzmy 10 lat testowana w pięciu egzemplarzach. A zdaje się ten akurat typ reaktora jest prototypem. Po za tym mamy tu jakieś szkody górnicze i tąpnięcia – czy może to mieć jakiś wpływ?
    Wiem, że przez ostatnich 50 lat zdarzyły się tylko dwie katastrofy w elektrowniach jądrowych: w Czernobylu (nieprawdopodobna głupota obsługi) i w Fukushimie (trzęsienie ziemi plus ogromne tsunami). Gdzie indziej elektrownie takie działają praktycznie bezawaryjnie, we Francji prawie całość zapotrzebowania na prąd pokrywana jest z takich właśnie.

  15. Nie zgodzą się mieszkańcy .Urabianie lokalnej opinii już się zaczęło. Poza tym, Polacy ( inne nacje też) są otwarci, atom, tak, ale nie koło mnie, węgiel tak, ale u sąsiada, imigranci tak, ale daleko za płotem, droga tak, ale 1 km ode mnie itd, itp.

  16. W takim razie będę się musiał wyprowadzić, albo sporządzić testament. Dawka promieniowania jaką przyjąłem dobija do górnej granicy. Podejrzewam, że nie tylko ja przyjąłem wysoką dawkę promieniowania i nie chodzi tu o promieniowanie tła. Kasa się liczy, a nie człowiek

  17. Jeśli Synthos chce wybudować ten reaktor, powinien zaproponować niższe ceny prądu w Oświęcimiu, jako że mieszkańcy również maja prawo do korzyści z lokalizcji tego atomu.

  18. Kiedyś Miejska Rada Narodowa walczyła z ZCHO i próbowała zrobić z Oświęcimia wręcz uzdrowisko. Brakowało tylko wniosku do Ministerstwa Ochrony Środowiska o dopisanie drugiego członu do nazwy miasta – „Zdrój”. Były to czasy gdy pył z pieców karbidowych przegryzał szyby w budynkach Z-II a w innych częściach fabryki rtęć toczyła się po posadzkach. Wszystko to – jak mniemam – w trosce o zdrowie nas i naszych dzieci. Dzisiaj powtórnie próbuje się zrobić z tego miasta chlew lokalizując czy próbując zlokalizować zakłady, których inni sobie delikatnie mówiąc u siebie nie życzą. Proponuję „atom” wybudować np. w Kielcach, lokalizacja dobra jak każda inna.

  19. Oświęcimianie. Nie zgodziliście się na spalarnię śmieci a na bombę atomową dacie zgodę ???

  20. Odłóżmy politykę na bok. Atom jest fajny,ale może nie u nas. Szanowni Państwo, pomyślcie o ile spadną ceny Waszych lokalnych nieruchomości ,dla wielu wciąż niespłaconych kredytów frankowych , kiedy w sąsiedztwie powstanie przedsiębiorstwo zabawiające się technologią o której mają tylko teoretyczne pojęcie. Nie dla atomu w NASZEJ OKOLICY. I tu trzeba się porozumieć ponad podziałami PRZED A NIE PO FAKCIE!!!

  21. Ponieważ jak mawiał twój guru Stalin: nieważne jak ludzie głosują, ważne kto przelicza głosy.

  22. To dlaczego pis usiłował przekupywać senatorów opozycji, a gdy się nie udało, to teraz domaga się ponownego przeliczenia głosów w okręgach, w których przeżnął?

  23. Czesław – skąd u ciebie taki pesymizm? Przecież to twój Jarozbaw powiedział kiedyś, że ” władzy raz zdobytej nie oddamy już nigdy”.

  24. Ciekawe, skąd rmf wie, że na terenie Synthosu w Oświęcimiu, skoro w informacji na stronie GE Hitachi nic o tym nie ma.

  25. Żart. Bez zgody rządu do takiej inwestycji nie dojdzie. A rząd w obawie przed odpływem wyborców nie zgodzi się nigdy.

Send this to a friend