Kultura

Oświęcim: Wizyta Żydów i muzułmańskich uchodźców z Niemiec

To była wyjątkowa podróż przez wielokulturowe dzieje naszego miasta i historię Holokaustu, ale także lekcja tolerancji oraz wzajemnego zrozumienia. Syryjscy i iraccy uchodźcy oraz niemieccy Żydzi odwiedzili Oświęcim, aby przekazać dalej również ważne przesłanie o budowaniu świata bez uprzedzeń.

W grupie, która odwiedziła Muzeum Żydowskie i synagogę Chewra Lomdej Misznajot, znaleźli się zarówno mieszkający w Niemczech Żydzi, jak i uchodźcy, którzy przyjechali do Europy ze względu na wojnę w Syrii i Iraku.

– Podczas wizyty w Oświęcimiu, wyjątkowa grupa młodzieży zwiedziła były obóz Auschwitz-Birkenau, a także odwiedziła Muzeum Żydowskie i synagogę na placu Skarbka, gdzie dowiedzieli się więcej na temat czterech wieków pokojowego współistnienia chrześcijan i żydów w naszym mieście – mówi Tomasz Kuncewicz, dyrektor Muzeum Żydowskiego i dodaje, że nie była to jednak tylko ważna lekcja historii: – Była to też świetna okazja do dyskusji na temat tego, dlaczego w naszym wspólnym interesie jest budowanie pokojowego świata i jak powinniśmy walczyć z uprzedzeniami – zaznacza Kuncewicz.

Warto przypomnieć, że Muzeum Żydowskie w Oświęcimiu przez cały rok organizuje liczne wydarzenia, dzięki którym młodzi ludzie z Polski oraz całego świata mogą nie tylko lepiej poznać historię miasta. Podczas warsztatów czy spotkań, mogą także lepiej zrozumieć znaczenie postaw, które doprowadziły do Holokaustu i motywują do ich własnej pracy na rzecz dialogu i zrozumienia.

Podróż studyjna 35-osobowej grupy młodzieży z Niemiec to wspólny projekt dwóch niemieckich organizacji: Unii Progresywnych Żydów i Centralnej Rady Muzułmanów. W wyjeździe wzięli udział też niemieccy politycy, m.in. premier Turyngii Bodo Ramelow i Szlezwiku-Holsztyna Daniel Guenther.

Centrum Żydowskie
Tomasz Kuncewicz

foto. Andrzej Rudiak

Poprzedni artykułNastępny artykuł

10 komentarzy

  1. Fujjjjjj! A gdzie tu rasizm,pytam sie nieuka z lewackiego szamba?????To ta,sama rasa co Polacy.REEDUKACJA

  2. @amja r. co jest fuj? czy ty sama rozumiesz co piszesz? czy niektórzy rodacy muszą być takimi idiotami? przyjechali turyści i od razu wylewa się rasistowski ściek. co jest z wami ludzie nie tak?

  3. Duma z naszego miasta, że jest taka wspaniała instytucja! Gratulacje!

Send this to a friend