Informacje

OŚWIĘCIM. Wizyta prezydenta w fabryce Solaris Bus

Do Oświęcimia już w maju przyjedzie pierwsza partia nowych autobusów zamówionych przez Miejski Zakład Komunikacji. Oświęcimski przewoźnik, wspólnie z miastem, pozyskał blisko 18 mln zł dotacji unijnej na zakup dwudziestu ekologicznych autobusów, w tym dziewiętnastu marki Solaris. Całkowity koszt zakupu zamknie się kwotą 21 mln zł. Pozostałe 3 mln zł wyłoży spółka.

Na początku kwietnia prezes MZK Bożena Fraś oraz prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut mieli okazję zobaczyć, jak przebiega produkcji nowych autobusów.
W fabryce Solaris Bus & Couch k. Poznania produkowanych jest dziewiętnaście nowoczesnych autobusów dla Oświęcimia. Siedem będzie z napędem hybrydowym. Umowa na ich zakup pomiędzy MZK, a firmą Solaris została podpisana w grudniu ubiegłego roku. – Widzieliśmy produkcję trzech pierwszych sztuk autobusów. To solarisy midi euro trzeciej generacji o długości 8,95 m oraz solarisy maxi euro 6 czwartej generacji o długości 10,5 m –– mówi Bożena Fraś, prezes Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego w Oświęcimiu. – Trwa wyposażania wnętrz w układy napędowe, a cały cykl produkcji powinien zakończyć się około 25 kwietnia – dodaje Bożena Fraś.

UM Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł

18 komentarzy

 1. Co za paskudne barwy…. Kto wymyślił ten nowy schemat malowania? Obecny żółto-pomarańczowy kolor oświęcimskich autobusów jest bardzo przyjemny dla oka. Fajna ciepła barwa. Po co zmieniać coś, co jest dobre? Moim zdaniem zmiana na gorsze. Było ładnie i spójnie, a teraz przez parę lat będzie totalny misz masz…. nowe autobusy w kolorach jak wyżej, stare całe żółte, no i te niedawno zakupione używane w kolorach zupełnie przypadkowych… Brawo Pani Prezes…

 2. Nigdzie nie ma że wyprawki maja być za unijne fundusze. Jest że mostek ma byc w części za unijne. Ktoś wcześniej pisał ze można zbudować „po taniości”. Widziałem już dwie takie konstrukcje które zabrała Soła i nie ma po nich śladu.
  Paradoksalnie,wprowadzony przez rząd Pis ,zakaz handlu w niedzielę,sprawia ze owa kładka zyskuje jeszcze bardziej,bo jak widać Oświecimiacy zaczęli gremialnie uprawiać „rowerowanie”,co wyrażnie widać kazdej niedzieli,zatem urozmaicenie istniejacych tras rowerowych o taki element,to fakt na duzy plus.

  Sorry za taki off-top,jednak jak widzimy walka wyborcza się rozpoczęła na dobre ,a my nieopatrznie zabieramy w niej głos.

  Wracajac do clue tematu,nie patrzmy na to kto jest kim,badżmy dla siebie OBYWATELAMI.
  pozdrawiam tych z jednej jak i z drugiej strony…

 3. @stefanB.- Porządny most jest potrzebny i z tego co czytałem powstanie w ramach budowy S1. Chwała za to wszystkim, którzy przyłożyli do tego rękę. Tym którzy twierdzą że to ich zasługa oraz tym którzy się nie chwalą a mieli jak znam życie największy wkład. Na kładce za kilkadziesiąt milionów raczej buspasa. To inwestycja potrzebna raczej muzeum niż samym mieszkańcom i raczej o charakterze za drogiego pomnika niż użytkowym. Nawet wkład własny miasta jest marnotrawieniem publicznego grosza. Co do wyprawek myślę, że Ci którzy wychowali własne dzieci i nikt im do niczego nie dołożył w większości nie podzielają pana zdania. Jakoś przy poprzednich rządach PiS 2005-2007 nikt nie pamiętał o dzieciach, które dzisiaj jako osoby dorosłe mają pokrywać koszty zabawy rządzących w zdobywanie samorządu. Ponadto czym różni się przyszoroczny maturzysta który już ukończył 18 lat od tego który w dorosłość wejdzie np w dniu 1 października bieżącego roku? To się nazywa równość ludzi (uczniów) wobec prawa? Jednemu 300 zł drugiemu figę? „Uczciwe” podejście.

 4. Nie interesuje mnie ami PiS ani PO ani nowoczesna czy inna frakcja.Jestem obywatelrm i ojcem.Zatem uważam że tak wyprawki szkolne jak i porządny most jest potrzebny zwłaszcza że zapłaci za niego unia e.

 5. @stefanB.- prawie jak POśmiorniczki. Tylko czy od tego wzajemnego podjudzania i szczucia coś powstanie? Na dzisiaj na choryzoncie co najwyżej bezsensowna kładka za grube miliony i wyborcze rozdawanie kasy na wyprawki szkolne.

 6. Ale PiSowce już zaczynają kampanię i ataki na prezydenta Chwieruta, a ja jestem za Prezydentem i na niego zagłosuję i na szczęście ludzie widzą że się dzieje w mieście i też są za Prezydentem Chwierutem a nie czytają 2-3 komentarzy jakiegoś człowieka co atakuje

 7. Gdyby pojechał tam pisowski komisarz, hej byłby nie z tej ziemi. Ważne ze będą nowebautobusy i most duchów za 40 baniek!

 8. Ciekawe, jakie byłyby komentarze, gdyby te wycieczkę wyborczą zrobiłby sobie Starzec?

 9. Większość kursów, zwłaszcza linia 4, jeździ prawie pustych. Takie czasy. A nie można kupić mniejsze, przebudowane mercedesy sprintery, jak ten ostatni zamówiony przez Oświęcim?

 10. W Jaworznie gro autobusow to e-autobusy ,od czerwca bilet na caly Slask 60 zeta a my budujemy kladke po co do Tworek jest blizej

 11. Za ten Projekt można prezdenta pochwalić. Natomiast za chęć budowy Mostu duchów za 40 000 000 zł, trzeba wysłać go do Tworek .

 12. Mam nadzieję że pani prezes nie będzie oszczędzać pieniędzy na wyłączonych klimatyzacja w autobusach .

Send this to a friend