Informacje, Kultura, Video

OŚWIĘCIM. Wizyta Prezydenta RP Andrzeja Dudy

Na naszej wielkiej historii budujemy wolną Polskę i wolne sądy, w których ludzie są sprawiedliwie i uczciwie traktowani, w których sędzia jest sługą społeczeństwa, a nie oczekuje, że społeczeństwo będzie mu służyło – powiedział  w czwartek Prezydent Andrzej Duda.

Prezydent podczas spotkania z mieszkańcami Oświęcimia wspomniał o dzisiejszej uroczystości wręczenia rodzinom ofiar totalitaryzmu komunistycznego not identyfikujących ich bliskich, żeby – jak powiedział  – mogli zostać godnie pochowani, żeby Polska mogła odzyskać godność.

– To właśnie na tej wielkiej historii budujemy dzisiaj wolną Polskę i wolne sądy – to znaczy sprawiedliwe, a nie takie, w których ludzie są ciemiężeni, a nie takie, w których siedzą aroganccy ludzie, którzy lekceważą innych, a nie takie, w których nie ma etycznych zachowań, a nie takie, w których jest korupcja i bezczelność. To są wolne sądy. Wolne sądy dla wolnych ludzi, w których ci ludzie są sprawiedliwie i uczciwie traktowani, i w których sędzia jest sługą społeczeństwa, a nie oczekuje, że społeczeństwo będzie mu służyło – podkreślił Andrzej Duda.

Prezydent zaznaczył, że Polska suwerenna to taka, w której nikt nie będzie niczego z zewnątrz narzucał, która sama będzie sobą rządziła w demokratyczny sposób. – Taką Polskę Państwu obiecaliśmy i o taką Polskę będziemy się dla Państwa starali do samego końca, bo sami chcemy właśnie w takiej Polsce żyć – w której demokracja będzie prawdziwa, będzie spełniana wola narodu w każdym calu, i że każdy, kto sprawuje w Polsce władzę, będzie odpowiedzialny – nieważne, czy sprawuje władzę wykonawczą, ustawodawczą, czy sądowniczą – mówił Andrzej Duda.

– Wierzę, że Polska będzie właśnie taka, jakiej Żołnierze Niezłomni oczekiwali, o jaką walczyli, a walczyli właśnie o taką – o wolną, swobodną, niepodległą, sprawiedliwą i uczciwą – akcentował.

Prezydent zauważył też, że na spotkanie z nim przyszło małżeństwo państwa Nelców, którzy mają 16 dzieci. I jak zaznaczył, są bohaterami polskiego rodzicielstwa, ale też mogą skorzystać z działań prorodzinnych wprowadzonych przez władze, takich jak m.in. program 500 plus. – Ten program zmienił życie wielu polskich rodzin – oceniał, wskazując na bardzo dobre trzy lata „dobrej zmiany”.

W lutym Grażyna Nelec została odznaczona przez Andrzeja Dudę za zasługi w wychowaniu dzieci w rodzinie wielodzietnej.

Prezydent podczas swojej wizyty w Oświęcimiu spotkał się także z samorządowcami. Starosta Zbigniew Starzec wręczył mu statuetkę „Ducha Powiatu”, którą przygotowały dzieci, podopieczne fundacji br. Alberta z warsztatów terapii zajęciowej. Statuetka ma kształt granic powiatu i jest w biało-czerwonych barwach. Nagroda jest wręczana od 2017 r. zasłużonym dla samorządu.

Podczas wizyty w Oświęcimiu Andrzejowi Dudzie towarzyszył Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Błażej Spychalski.

12 kwietnia 2018 r. Prezydenci Polski Andrzej Duda i Izraela Reuven Rivlin stanęli na czele Marszu Żywych. Przed Marszem Prezydenci spotkali się w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu na rozmowach dwustronnych.

Oświęcim to główny ośrodek subregionu Małopolski Zachodniej, położony w zachodniej części województwa małopolskiego.  Należy do jednych z najstarszych polskich grodów kasztelańskich.  Około roku 1272 Oświęcim otrzymał prawa miejskie – potwierdzone przez Mieszka I księcia cieszyńskiego 3 września 1291 roku. Na pamiątkę tego wydarzenia współcześnie co roku we wrześniu odbywa się w Oświęcimiu hucznie celebrowane Święto Miasta.

Potencjał turystyczny Oświęcimia związany jest zarówno z bogatą ponad 800-letnią historią miasta, jak i funkcjonowaniem w jego obrębie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau. Co roku przybywa do Oświęcimia ponad 2 mln turystów i pielgrzymów.

(KG)

Źródło: www.prezydent.pl

Poprzedni artykułNastępny artykuł

29 komentarzy

 1. Co za gamoń ustawił na ul. Śniadeckiego przyczepę z reklamą, która kierowcom zasłania pieszych i zarazem tym drugim ogranicza pole widzenia? Straż Miejska powinna się tym zająć.

 2. No. Zwycięstwo w wyborach mamy już właściwie w kieszeni, dzięki wysiłkom grafika pis, który odmłodził nas na zdjęciach wyborczych o circa 20 lat, dodał włosów, zębów i wygładził zmarszczki. Szczerze mówiąc jesteśmy trochę zdziwieni, że tak łatwo poszło, ale – jak powiedział nasz premier Morawiecki – „Ludzie są tak głupi, że to działa”.

 3. Po czym jest Chwierut bo tyle razy zadaje to pytanie inie ma odzewu ,gdzie jest program ,gdzie sa pytania i odpowiedzi ,jak mamy wygrac?

 4. Chrzan to chyba żart, chociaż nie do końca. Rzeczywiście pis w Oświęcimiu nie ma żadnego kompetentnego kandydata na prezydenta, wszyscy pozostali są na poziomie Starca, albo raczej jeszcze niżej.

 5. Ja się pytam czy PiS nie miał w Oświęcimiu do wystawienia bardziej kompetentnego kandydata na prezydenta? Przecież idealnym kandydatem byłby chociażby Pan Radny Chrzan. Mój idol.

 6. Szanowni panstwo ja jako WYBORCA PO pytam dlaczego przegrywamy wszystkie wybory to staje sie nieznosne

 7. Na Rynku w Oświęcimiu stanęła reklama ze Starcem (stoi o 6.47 9.10.2018.) przyczepowa. Czy Starzec płaci za postój w strefie płatnego parkowania?

 8. Ja bym się z tego jednak nie śmiał. Takie zęby to marzenie każdego emeryta.Zatem Starzec to żywe uosobienie marzeń ludzi starszych.Ten plakat wyborczy to karykatura a zarazem wskaznik,do czego doprowadzić może polityka.Taka malutka,lokalna skierowana do ludzi malutkich.Ja też jestem malutki,jednak tego nie kupuje,bo to lipa w żywe oczy…

 9. Starzec to z wykształcenia wuefista, gdzie on ma pojęcie o ekonomii. I te jego zęby ba plakatach. Śmieszne.

 10. Bardzo żałuję, że platforma nie wystawiła w tych wyborach swojego kandydata. Zapomnieli, czy coś. Przecież jest oczywiste, że kandydat platformy wygrałby w tych wyborach nawet z Chwierutem. PO obudź się, chociaż już za późno. Będę więc głosował za kandydatem najbardziej zbliżonym do świetlanych ideałów PO a więc Januszem. Ale pamiętaj platformo za cztery lata nie śpij.

 11. No tak, zapomniałem. Starzec przymierza się do rozwalenia dworca kolejowego w Oświęcimiu i postawienia w jego miejscu budy z wiatą. Niby to inwestycja PKP, ale na pewno pojawi się tam pozując do zdjęcia z młotem w ręku.

 12. Chwierut prowadzi następujące budowy i remonty:
  1. przebudowa (a właściwie odbudowa) ul. Chodniki, w stadium końcowym, codziennie są maszyny drogowe, robotnicy
  2. remont ulicy Garbarskiej i przedpola ośrodka zdrowia, w stadium końcowym, codziennie są maszyny drogowe, robotnicy
  3 przebudowa ul Wysokie Brzegi od strony nowego mostu na Wiśle i ronda, w stadium końcowym, codziennie są maszyny drogowe, robotnicy
  5. budowa ośrodka kultury na Zasolu, w stadium końcowym, są codziennie robotnicy.
  Chyba, że jeszcze o czymś zapomniałem.
  Starzec miał w tym roku w Oświęcimiu tylko jedną inwestycję – bezsensowny remont ulicy Orłowskiego. Zbliża się połowa października, nic jeszcze nie zostało zrobione, nawet nie zaczęte. Robotników i maszyn budowlanych brak.
  Oczywiście mieszkańcy Oświęcimia mogą zagłosować na pis i jego wuefistów. Tylko się potem nie zdziwcie, kiedy będziecie mieli potem w mieście niezły bajzel.

 13. DLACZEGO STARCOWI WOLNO BLOKOWAĆ MIEJSCA PARKINGOWE NA UL. ŚNIADECKIEGO NA REKLAMĘ SWEGO UZĘBIENIA?

 14. Jestem zadowolony z Oświęcimia – miasta w którym mieszkam. Jest w sam raz, nie za duży i nie za mały. Ma dobrze utrzymane drogi, przyzwoite szkoły (a nawet państwową wyższą), szpital, obiekty sportowe, instytucje kulturalne, itp. W razie czego nie jest daleko do Krakowa i Katowic (godzina i 40 minut jazdy).
  Oświęcim jest ładny. Ma symetryczny rynek, wieżę zamkową, dwa zabytkowe kościoły. Jest w tym wszystkim porządnie poukładany. Osiedla ze szkołami, sklepami i mniejszymi marketami, tyle ile trzeba. Przede wszystkim – dużo, dużo zieleni.
  Oświęcim jest znacznie ładniejszym i lepszym miejscem do życia niż podobnej wielkości miasta powiatowe w pobliżu: brzydki Chrzanów, brzydkie Wadowice i trochę wieśniacka Sucha Beskidzka.
  Oczywiście nigdy nie ma tak, żeby nie mogło być lepiej. Więc państwo kandydaci – do dzieła.

 15. Każdy dobry przedsiębiorca wie, że aby mieć zyski trzeba zainwestować nawet kosztem pożyczki.
  Miasto jest właśnie takim przedsiębiorstwem trzeba inwestować, zachęcać do powstawania nowych firm i osiedlania się nowych mieszkańców, bo to właśnie z nich miasto czerpie później zyski które częściowo pokrywają kredyty a reszta na dalszy rozwój miasta. Nikt nie będzie przyjeżdżał i inwestował w „dziurze”
  Oświęcim jest już bardzo atrakcyjnym miastem i każdy następny włodarz będzie mieć łatwiej.
  I dla tego zagłosuję na obecnego prezydenta ażeby mógł kontynuować inwestycje w mieście, a nie zajmował się stawianiem pomników i zmianą nazw ulic.

 16. Kochani, może i Starzec nie ma tej przebojowości, jednak o stokroć wolę go, aniżeli peowca Chwieruta. Mam nadzieję, że większość Oświęcimian postąpi mądrze i wybierze PIS dla naszego wspólnego dobra.

  Poza tym zarzut, co Starzec zrobił dla miasta jest śmieszny. Może zapytam zatem, a co takiego zrobił Chwierut dla miasta, gdy startował po raz pierwszy? Przypominam również, że wówczas Chwierut nie wygrał i został pełniącym obowiązki prezydenta przez pech wygranego.

  Myślę też, że Oświęcimianie chętnie chcieliby się dowiedzieć, czy i na ile zadłużył miasto Oświęcim w ciągu swojej prezydentury Chwierut w związku z inwestycjami. A jeżeli zadłużył, to jaki miał pomysł na spłatę tych kredytów?

 17. Dzisiaj się dowiedziałem, że obywatele Polski zostali członkami PiS-u. Jak widać towarzysze pisowscy mieli dobrych nauczycieli. Za komuny też na siłę wcielano do partii. Problem był tyko w tym, że zainteresowani nic o tym nie wiedzieli. No ale jak się ma w szeregach sekretarzy PZPR, to wszystko może się zdarzyć.

 18. @mieszkaniec
  7 października 2018 o 00:06
  Szkoda, ze takich kandydatow pis wystawia, bo niestety z calym szacunkiem do pisu – zaglosowac na nich nie moge..

  W PiS pora na leśnych dziadków, zajęliby się lepiej wnukami, a oni wiecznie przy władzy z chorymi ambicjami. WSTYD

 19. Szkoda, ze takich kandydatow pis wystawia, bo niestety z calym szacunkiem do pisu – zaglosowac na nich nie moge..

 20. Starzec wygląda tu całkiem inaczej niż na plakatach wyborczych. Czy to na pewno jeden i ten sam człowiek?

 21. Panie Starzec NIE zamierzam na pana głosować. Jestem za najlepszym prezydentem Januszem Chwierutem.

 22. Portal powinien nazywać się OswiecimStarzec.pl albo Starzec24.pl A tak poza tym to Wart jeden drugiego. Bokiem juz Oswiecimianom wychodzi Starzec i propaganda wokół jego osoby. Mamy dobrego Prezydenta a takiego Starca nie chcemy, bo co on zrobił do tej pory?

 23. Banda konowałów / Towarzystwo Wzajemnej Adoracji.

  Mam nadzieję, że Pan Starzec, po nieudanych wyborach samorządowych zostanie delegowany przez Beatkę-Co-Się-Ciężarowi-Broszek-Nie-Kłaniała do prowadzenia zespołu Przecieszynianki.

  Widzę, że większość osób, oprócz tych zwiezionych z pipidów przez Panią Szydło – to znajome twarze z ulicznych przejść kościelnych marszów w obronie życia poczętego w Oświęcimiu.
  Dobrze, że wybory nie są w zimie, nie trzeba było malować trawy farbą na zielono.

  Czy jacyś inni politycy tej postpezepeerowskiej partii odwiedzą przed wyborami Oświęcim?

  Obatel „Frutti di Mare” Czarnecki?
  Mateusz „K… Zapier….” Morawiecki?
  Prokurator „Obrońca Pedzi” Piotrowicz?
  Może ciepłe zdjęcie pana starosty z Profesor Pawłowicz?

  Poza tym Pan Jarek redaktor, powinien usunąć ze swojej klawiatury Ctrl C i V, stanie się lepszym dziennikarzem.

Send this to a friend