W przyszłym roku zostaną udostępnione dwa tunele pod wzgórzem zamkowym w Oświęcimiu. Zobacz już teraz wizualizacje nowej atrakcji turystycznej jaką szykuje magistrat.
Dwa tunele
Pod wzgórzem zamkowym znajdują się dwa tunele. Najstarszy tunel pamięta jeszcze czasy zaboru austriackiego. Powstał prawdopodobnie pod koniec XIX wieku i przebiega z wschodu na zachód. Jego przekrój ma kształt eliptyczny, ściany i sklepienie wykonane zostały z cegły. Drugi tunel powstał w czasie niemieckiej okupacji i służył jako schron przeciwlotniczy. Jego konstrukcja wykonana jest z żelbetonu o przekroju prostokątnym. Tunel „niemiecki” krzyżuje się z tunelem „austriackim”, dając łączną powierzchnię prawie 300 m kw.
Powierzchnia wystawowa
Nowa atrakcja nie będzie stała pusta. Muzeum Zamek przygotowuje specjalną, historyczną trasę, która przybliży zwiedzającym tunele historię Oświęcimia od wybuchu I wojny do odzyskania niepodległości przez Polskę.
Wzmocnienie wzgórza
Prace nad udostępnieniem tuneli wiążą się również z pracami zabezpieczającymi całe wzgórze zamkowe, które po powodzi w 2010 roku zaczęło się rozwarstwiać. W miejscach, gdzie występowały największe uszkodzenia, wykonane zostały m.in. kotwy gruntowe na skarpie wzgórza i ułożona została siatka wraz z matą przeciwerozyjną. Wybudowana została konstrukcja oporowa w sąsiedztwie istniejącego muru oporowego. Udostępnienie podziemi turystom oraz wzmocnienie wzgórza będzie kosztował ponad 4 mln zł, z czego 2,8 mln zł pochodzić będzie z pieniędzy unijnych. Pierwszy etap prac adaptacyjnych tuneli dla zwiedzających prowadzony jest pod kątem bezpieczeństwa i zakończy się 31 marca 2019 roku. Ostatnim etapem będzie ich aranżacja, która w kolejnym przetargu zostanie przeprowadzona w I kwartale przyszłego roku. Cały projekt zakończy się 1 lipca.
Wizualizacja: UM Oświęcim
Jaką prawdę ,o tunelach???
” szaleństwo ” jest całkiem na plus , przynajmniej mówi prawdę
@Szaleństwo
Masz jakiś kompleks Krakowa ? Bo jakoś tak grawitujesz wokół porównań z tym miastem…
I co dalej? Odbudowa części murów miejskich z basztami i bramą (w kształcie historycznym „na czuja”?) Budowa oświęcimskich sukiennic na rynku, na wzór krakowskich, tylko „takich trochę mniejszych”? Za 20 – 40 milionów kredytu?